czwartek, 30 maja 2013

Cukiernia Pod Amorem 2. Cieślakowie - Małgorzata Gutowska-Adamczyk


Jakiś czas temu, patrząc na moją biblioteczkę, zastanowiłam się, czy mam swojego ulubionego pisarza. Wyliczyłam sobie ich całkiem sporo, bowiem wśród niektórych debiutantów widzę perełki, które dopiero będę pokazywać, na co ich stać. Ale wśród tłumów autorów, nie mogło zabraknąć pani Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, która w drugim tomie Cukierni pod Amorem, przekonała mnie, że będę jej wierną fanką.   
 
W drugim tomie bestsellerowej sagi Cukiernia Pod Amorem autorka przedstawia dalsze losy rodu Zajezierskich. Wraz z jedną z bohaterek wyrusza za ocean, znakomicie odmalowując życie polskich emigrantów na przełomie XIX i XX wieku. Na scenę wkracza również barwna rodzina Cieślaków. Poznamy półświatek złodziejaszków z warszawskiego Powiśla, a także artystyczne środowisko przedwojennych teatrów i kabaretów.

I tym razem nie zabraknie pięknych, zdecydowanych kobiet, przełomowych wydarzeń z dziejów Polski i świata oraz ekscytujących historii miłosnych.
 
 
Drugi tom obfituje w nowe postacie: najważniejszymi z nich są bez wątpienia państwo Cieślakowie - młodzi złodziejaszkowie, Alfred Przeska - znany mecenas, prywatny detektyw oraz człowiek do zadań specjalnych, a także Grażyna Toroszyn, dziewczyna o aspiracjach aktorskich o pseudonimie Gina Weylen. Lecz autorka nie pozostawia bohaterów z wcześniejszego tomu. Ród Zajezierskich dalej się rozwija - przedstawione zostają dalsze losy Marianny Blatko, która postanawia wyjechać, uciec przed swym kochankiem.
Ten tom zawiera historię rodzinne z czasów wojennych. Nie zabraknie więc historii Polaków w Gutowie, którzy mężnie bronili się w czasie I wojny światowej, nie dając się stawiać po kątach, wierząc, że jest to jednocześnie szansa na odzyskanie niepodległości. Autorka moim zdaniem bardzo dobrze przedstawiła te trudne chwile na kartkach papieru, skupiając się na życiu mieszkańców i ich problemach.

Druga część obfituje w zaskakujące wydarzenia, powoli przybliżając nas do rozwiązania zagadki pierścienia. Iga Hryć wolnymi krokami, uparcie dąży do odzyskania skarbu rodzinnego dla swojej ukochanej babci. Nie ma jednak łatwo, bowiem obecnie musi się również skupić na swoim ojcu, który przedstawia jej swoją przyszłą żonę bez rozwodu. 

Tomasz Zajezierski [...] chciał powiedzieć chłopakowi coś istotnego, coś, co zapadłoby mu na długo w pamięć, jakąś mądrość życiową, która byłaby mu przewodniczką. Adam stanął przed nim [...] Zajezierskiemu przemknęło przez myśl to, co mógłby mu powiedzieć.
- Adamie... - rzucił szybko [...]
- Tak, wuju?
- Chyba będzie burza.
Adam spojrzał do góry. Niebo było błękitne i czyste.
- Nawet jeśli, wuju... - powiedział spokojnym tonem dorosłego. - Nawet jeśli, to jakoś ją przecież przetrwamy. 

Chylę głowę przed autorką trylogii Cukierni pod Amorem, która opowiada mi jedną z najpiękniejszych historii obyczajowych wszech czasów. 

-----------------------------------------------------------
Tytuł: Cukiernia pod Amorem. Cieślakowie
Autor: Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Wydawnictwa: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2011
Liczba stron: 472
Kategoria: Obyczajowy romans historyczny
------------------------------------------------------------
Ocena: 6 (celującą)
Wniosek: Postanowiłam zakupić całą trylogię, by postawić sobie na półeczce i sięgać po nią jeszcze przez długi, długi czas. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz