Seria Miętowa Ewy Nowak

 


 
Ewa Nowak z zawodu jest pedagogiem-terapeutą, ekspertem pedagogicznym portalu Zwierciadło. Powadzi stałą rubrykę Poradnik Rodzica w miesięczniku Sens. Rozwój, zdrowie, piękno. Jej felietony i opowiadania ukazują się regularnie w pismach Cogito, Victor Gimnazjalista i Victor Junior. Książki dla dzieci i młodzieży pisze od kilkunastu lat. Bardzo biała wrona Ewy Nowak została uhonorowana tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. Autorka mieszka z mężem i córką na warszawskiej Białołęce. W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść – ,,Wszystko, tylko nie mięta”. Obecnie na rynku dostępnych jest już ponad trzydzieści tytułów.

Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.


Pierwszy Tom
Wszystko tylko nie mięta (2002)

 
Głodówka = niedowartościowanie? [Opinia]


Klasa maturalna, przystojniak Kuba Gwidosz jest przyzwyczajony do pełnych uwielbienia spojrzeń koleżanek. Spotkanie dziewczyny, która go ignoruje, zmienia wszystko. Kuba Gwidosz, obdarzony urokiem osobistym podrywacz, przypadkowo poznaje niepełnosprawną dziewczynę – niezwykle inteligentną, oczytaną, świadomą swojej ułomności. Młodsza siostra Kuby, Malwina to typowa nastolatka z problemami, rozczarowana światem dorosłych. Najbardziej stabilną osóbką w rodzinie Gwidoszów okazuje się pięcioletnia rezolutna Marysia, która staje się sprawczynią wielu przezabawnych sytuacji.

 


Drugi Tom
Diupa (2002)

 
Lękaj się złych myśli! [Opinia]


Nieśmiały Wiktor poznaje szaloną i pełną energii Damrokę. Jego siostra Wika gubi się we własnych uczuciach. Diupa to pół roku z życia rodziny, w której wszyscy – od papugi po babcię – mają swoją rolę do odegrania.


Trzeci Tom
Krzywe 10 (2003)

 
Trudności adopcyjne [Opinia]


Grupa nastolatków spędza wakacje w Krzywem na Mazurach. W tej zabawnej i pogodnej opowieści podpatrujemy, jak młodzi ludzie radzą sobie z pierwszą miłością, przyjaźniami, a także z własnymi rodzicami.
Czwarty Tom
Lawenda w chodakach (2004)

 
Problemy z kobietami [Opinia]


Jest lipiec. Magda i Kuba są już zaręczeni, dla Wiktora i Damroki to nadal czas wzajemnego sprawdzania się. W czwórkę wyjeżdżają w podróż po Europie. Te wakacje będą czasem prawdziwej próby dla czwórki przyjaciół...Piąty Tom 
Drugi (2005)

 
Historia pewnego jąkały [Opinia]


Przystojny licealista Hadrian występuje w reklamach i budzi zainteresowanie wielu dziewczyn. Jego kuzyn Arek jest nieśmiałym, niepewnym swojej wartości chłopakiem. Obaj, każdy po swojemu, będą musieli zmierzyć się z pierwszą miłością.

Szósty Tom
Michał Jakiśtam (2006)

 
Zakochajmy się w bohaterach literackich [Opinia]


Z dramatycznych powodów Edyta musiała zmienić szkołę i miejsce zamieszkania. Dziewczyna z początku nie może się odnaleźć, jednak dzięki nowym znajomościom dorasta do trudnych decyzji i wiele rzeczy w swoim życiu postanawia zmienić.


Siódmy Tom
Ogon kici (2006)
 

Dziewczyny wolą starszych [Opinia]


Maturzystka Kicia zamierza spędzić lato na obozie harcerskim, jednak poznanie dużo starszego Dawida sprawia, że dziewczyna zmienia plany. Jedzie na obóz surwiwalowy, gdzie wikła się w wyniszczające uczucie, przynoszące szczęście, ale też rozgoryczenie i ból.
Ósmy Tom
Kiedyś na pewno (2007)
 

Wyjątkowo przeciętna [Opinia]


Kamila i Dorota to przyjaciółki z liceum – wiele czasu spędzają razem, dużo rozmawiają, mają kłopoty w domu i w życiu uczuciowym. Ich relacja zostanie poddana ciężkiej próbie.

Dziewiąty Tom
Rezerwat niebieskich ptaków (2008)
 
 
Światem rządzi pieniądz? [Opinia]


Rodzina Sary Wieckiej, nastolatki z Warszawy, z dnia na dzień staje się bardzo bogata. Nagła zmiana statusu społecznego sprawia, że człowiek zaczyna zastanawiać się nad swoją przyszłością, Sara jednak, jak się wydaje, nie ma na to czasu.


Dziesiąty Tom
Bardzo biała wrona (2009)

 
Miłość, która zżera od środka [Opinia]


Miła i spokojna Natalia jest oczarowana Norbertem – sympatycznym chłopakiem z dobrej rodziny. Ich związek, z początku niewinny, z każdym dniem staje się coraz bardziej mroczny. Dlaczego wielka miłość zamienia się w toksyczną relację? 

Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY
Jedenasty Tom
Niewzruszenie (2010)

 
Wróżka prawdę Ci powie? [Opinia]


Rodzeństwo Marianna i Lew Hanselowie mają niebanalne poczucie humoru, a na dodatek przygarniają pod swój dach bardzo oryginalne zwierzę. Siostra i brat borykają się także z problemami sercowymi, ale i one są nietypowe.


Dwunasty Tom
Dane wrażliwe (2011)

 
Kłamstwo ma krótkie nogi [Opinia]


Nina Petrykowska jest normalną gimnazjalistką. Jak każda szesnastolatka chciałaby być akceptowana, lubiana, atrakcyjna. Wydaje jej się jednak, że otoczenie postrzega ją zupełnie inaczej. Czy kłamstwo o tym, że ma już chłopaka, zmieni sytuację?Trzynasty Tom
Drzazga (2012)

 
Wojna domowa, czyli wojna w domu [Opinia]


W poukładanym świecie szkolnej prymuski Marty wszystko byłoby idealne, gdyby nie… drzazga – nielubiana, antypatyczna i złośliwa siostra Jagna. Jakie są powody zachowania Jagny i czy dziewczynom uda się znaleźć drogę do porozumienia?


Czternasty Tom
Mój Adam (2013)

 
Ciąg dalszy nastąpił... [Opinia]


Na początku roku akademickiego Ewa poznaje Artura, z którym szybko zaczyna ją łączyć bardzo intensywna relacja. Beata dostaje propozycję chodzenia od Norberta. Dziewczyna nie jest nim zainteresowana, nie wie jednak, jak odmówić, nie raniąc chłopaka.
Piętnasty Tom
Dwie Marysie (2014)

 
W młodym ciele charakterów wiele [Opinia]


Marysię Gwidosz zaczyna denerwować jej harmonijna dotychczas rodzina – kochający rodzice i młodsza siostra, a także najlepsza przyjaciółka Natalia. Na dodatek nastolatka ulega niesamowitej fascynacji młodym mężczyzną, którego widziała zaledwie przez chwilę...
Szesnasty Tom
Niebieskie migdały (2014)

 
Pięć w jednym [Opinia]


Hania, Laura, Olga, Karolina to współczesne nastolatki z różnych stron Polski, ale z bardzo podobnymi problemami. Ich doświadczenia pokazują choćby, jak ważna w dzisiejszym świecie jest akceptacja rówieśników oraz jaki wpływ na życie młodych ludzi mają relacje z rodzicami. 

Siedemnasty Tom  
Pierwsze koty (2015)  

Na naukę nigdy nie jest za późno [Opinia]


Chłopak, z którym źle się układa, terroryzujący rodzinę ojciec i kłopoty w szkole... Życie Ady nie jest usłane różami, ale kiedy na horyzoncie pojawia się ten trzeci, sprawy komplikują się jeszcze bardziej.

4 komentarze:

 1. Pięknie wydana jest ta seria. Zbieram się od jakiegoś czasu, żeby poczytać książki pani Ewy Nowak, ponieważ słyszałam, że są bardzo dobre. Może mnie skusi taka elegancka szata graficzna? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, warto poznać książki pani Ewy Nowak! Naprawdę dają do myślenia ;)
   A szata graficzna kusi, kusi! Przepięknie prezentują się te wszystkie tomy na półce!

   Usuń
 2. Czy wiecie Panie, gdzie można kupić całą tą serię w tym wydaniu?

  OdpowiedzUsuń
 3. 36 year old Help Desk Operator Hamilton Hegarty, hailing from Alexandria enjoys watching movies like Melancholia and Cabaret. Took a trip to Royal Exhibition Building and Carlton Gardens and drives a Maserati 450S Prototype. odwiedz strone

  OdpowiedzUsuń