niedziela, 30 sierpnia 2015

Wyjątkowo przeciętna, czyli Kiedyś na pewno [Ewa Nowak]

Moim zdaniem to bardzo smutne, iż ludzie posiadają kompleksy. Właściwie to bardzo niesprawiedliwe w stosunku do ludzi, którzy podobnych problemów nie mają (choć liczba takich osób jest naprawdę mała). Każdy z nas jest wyjątkowy na swój własny oryginalny sposób! Czemu niby wyznacznikiem zainteresowania miałby być właśnie wygląd?


Kiedyś na pewno to już ósmy tom z serii Miętowej. Ewa Nowak tym razem przedstawia swoim czytelnikom dwie przyjaciółki - Kamilę i Dorotę. Dwie dziewczyny, którym świat zmienia się diametralnie i każda z nich będzie musiała zmierzyć się z innymi problemami. Autorka poruszy naprawdę wiele problemów - nie tylko tych pełnych kompleksów, ale także kwestię rozwodu, małżeństwa, wierności oraz związku młodzieńczego oraz tego dojrzałego.

W tę powieść "wgryzłam" się od pierwszych stron. Zawiłości i tajemnice, które tak naprawdę były bardzo oczywiste, sprawiły, iż nie potrafiłam oderwać się od Kiedyś na pewno i w ciągu kilku godzin zakończyłam całą historię. Naprawdę polecam! Autorka daje do myślenia. 

- Akurat! Mam osiemnaście lat, jestem pełnoletnia, a jeszcze nigdy żaden chłopak nie poprosił mnie do tańca. Nawet na balu przebierańców w przedszkolu...
- Sama jesteś sobie winna.
- Co masz na myśli?
- Słuchaj, Dora, jak ktoś jest gruby i mu to przeszkadza, to niech nie biadoli, tylko schudnie. Jak ma tłustą cerę, to niech o nią dba, jak się garbi, to niech się nie garbi.
- Ty urodziłaś się ładna i łatwo ci teraz...
- Bzdura! Nie znam nikogo, kto byłby po prostu ładny. Jeśli nawet ktoś urodził się taki piękny, że wszyscy się nim zachwycają, to szybko staje się próżny, głupi i brzydki właśnie dlatego, że pustkę wewnętrzną widać na twarzy. Dlatego lepiej być przeciętnym i się starać. Ty masz pole do popisu. Masz coś, czego ja nigdy mieć nie będę. Ani ja, ani Kamila... Jesteś interesująca, a my tylko pospolicie ładne.
[str.168]


Co Waszym subiektywnym zdaniem sprawia, iż ktoś jest interesujący?

4 komentarze:

 1. Ta książka to chyba dla mnie. Ah, te nieszczęsne kompleksy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten cytat do mnie naprawdę przemówił, dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ach, uwielbiam początek tej książki. I środek. I w sumie zakończenie :) Byłam trochę rozczarowana, bo miałam nadzieję na więcej Kici i spółki, ale i tak ósma część dla mnie bardzo udana - choć nie należąca do tych najlepszych z Miętowej. To jedyny raz, kiedy podoba mi się to stare wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tej książki nie czytałam - muszę nadrobić :) Pozbycie się kompleksów jest trudne, ale możliwe :) Dla mnie człowiek jest interesujący, kiedy widzę, że ma prawdziwą pasję i bardzo ją kocha, tacy ludzie inspirują:)

  OdpowiedzUsuń