piątek, 9 stycznia 2015

Sherlock Holmes Tom III - Arthur Conan Doyle

Wymieńmy nazwiska detektywów w literaturze... Hmmm... Ktoś obeznany w kryminałach mógłby powiedzieć kilku tak kultowych osobistości jak Herkules Poirot. Jednakże bez wątpienia osoba nieoczytana wskazałaby tylko to jedno nazwisko - Sherlock Holmes! 

"Sherlock Holmes Tom III" to już ostatnie spotkanie z najsławniejszym detektywem wszech czasów. W tym zbiorze znajdziemy ostatnie trzy książki napisane przez sir Arthura Conana Doyle. 

Powrót Sherlocka Holmesa (1905)
Nie minęła cała dekada od "Szpargałów Sherlocka Holmesa", a ukochany detektyw powrócił na łamach książek. Jak to się stało, że Sherlock Holmes jednak przeżył bitwę ze swym największym wrogiem, profesorem Moriartym? Co się z nim stało? I - przede wszystkim - jakie jeszcze czekają go przygody? Odpowiedzi na te pytania dowiemy się z trzynastu opowiadań składających się jako całość tego zbioru.

Pożegnalny ukłon (1917) 
To zbiór ośmiu opowiadań, w których czytelnik spotka się ze skomplikowanymi zagadkami rozwiązanymi przez Sherlocka Holmesa oraz Johna Watsona. Wśród nich nie tylko rozstrzygniemy zagadkę z lady Frances, ale nawet będziemy przy ciężko chorym Sherlocku, który będzie musiał zmierzyć się ze swym największym przeciwnikiem, jakim jest Śmierć.

Archwium Sherlocka Holmesa (1927)
To już ostatni tom przygód Sherlocka Holmesa, zawierający aż dwanaście opowiadań. Wiele z zagadek musiały przez dłuższy czas odleżeć, by detektyw mógł pozwolić swemu przyjacielowi opisać wydarzenia z dawnych lat. Razem z Holmesem i Watsonem rozwiążemy zagadkę Wampirzycy z hrabstwa Sussex, która piła krew swego dziecka, odkryjemy sekret Tajemniczej Lokatorki, czy też rozwiążemy sprawę lwiej grzywy - o czym myślał umierający mężczyzna?

http://www.sherlockian-sherlock.com
I tak oto dotarliśmy do końca przygód Sherlocka Holmesa. Ten tom, liczący sobie prawie dziewięćset stron, to nic innego jak esencja sama w sobie! Esencja kryminału w najlepszym wydaniu, bowiem napisana przez jednego z mistrzów gatunku - sir Arthura Conana Doyle'a. Dostajemy trzy zbiory opowiadań, a każdy z nich traktuje o zupełnie odmiennej zagadce, której rozwiązanie - choć na pozór trudne - okazuje się banalne! O to majstersztyk pisarza!

Mam ogromny sentyment do bohatera, jakim jest detektyw Sherlock Holmes, bowiem to właśnie od jego przygód rozpoczęła się moja miłość do kryminałów. To postać nieprzeciętna, nietuzinkowa! Sir Doyle był pierwszym, który wykreował detektywa na tak wyrafinowanego, logicznie myślącego mężczyznę, który rozwiązywał zagadki sztuką dedukcji. Chociażby dlatego, że jest to jeden z kanonów, warto poznać jego postać! 

Chciałabym zwrócić uwagę na piękne wydanie tomu III, przygotowane przez wydawnictwo Zysk i S-ka, które jest po prostu przepiękne! Twarda oprawa z obwolutą, piękne wykończenie to coś, czym cała seria wyróżnia się na tle innych wydań! Świetnym pomysłem było dodanie do nich oryginalnych ilustracji Sidneya Pageta, który od samego początku był ilustratorem Holmesa. Poza tym bardzo mi się podoba ten granatowy kolor okładki - z żółtymi napisami i kwiatami po bokach tworzy wspaniały obraz! 

Dotarłam do końca! Ta kompletna edycja Sherlocka Holmesa zawarta w trzech tomach to coś, czego nie powinno zabraknąć w domach każdego mola książkowego! Jeżeli zastanawiacie się nad prezentem dla bliskich - polecam właśnie te książki! Nie tylko cieszą wyobraźnię, ale nawet oko! 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Sherlock Holmes Tom III:
Powrót Sherlocka Holmesa, Pożegnalny ukłon, Archiwum Sherlocka Holmesa
Autor: Sir Arthur Conan Doyle
Ilustracje: Sidney Paget 
Tłumacz: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Premiera wydania: 17 listopada 2014
Liczba stron: 896
Oprawa: Twarda + Obwoluta
Cena detaliczna: 45 zł

http://www.sklep.zysk.com.pl/sherlock-holmes-t-1.html
25 komentarzy:

 1. Również uważam, że takie wznowienie, w pięknej oprawie jest cudowna! A treść? Wręcz nie da się opisać, trzeba przekonać się o tym, na własnej skórze:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Doyle bardzo mnie interesuje, głównie z powodu okultystyczno-masonerryjnych konotacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. To jest bardzo ładne wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po raz kolejny jest mi wstyd zostawiając u Ciebie komentarz, bo o Sherlocku też jeszcze żadnej książki nie przeczytałam...

  OdpowiedzUsuń
 5. Sherlock Holmes to kompletnie nie moja bajka. Ogólnie lubię powieści detektywistyczne, ale do tej kompletnie mnie nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sherlock w każdym wydaniu wspaniale się prezentuje, no ale tutaj to już mistrzostwo :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę przeczytać pierwszą część:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie trawię Sherlocka Holmesa, dlatego omijam z daleka wszystkie filmy i książki z jego udziałem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zazdroszczę ci kompletnego i tak ładnego wydania :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Również zazdroszczę posiadania tak ładnie wydanych tomów. Uwielbiam Sherlocka i każdą powieść lub opowiadanie czytam z wielkim zaciekawieniem. Chcę w tym roku przeczytać wszystkie książki z tym kultowym detektywem :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeraziła mnie ta liczba stron ;p Czytałam jedną książkę z Sherlockiem, ale nie zaciekawiła mnie szczególnie, dlatego nie ciągnie mnie do niego.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przeczytałaś już wszystkie tomy, a u mnie pierwszy tom jeszcze leży na półce i czeka.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja wolę filmy o nim, książek raczej nie ruszę :]

  OdpowiedzUsuń
 14. a ja nadal nie czytałam Sherlocka.
  eh, muszę wreście to nadrobić, zwłaszcza, że filmy o nim uwielbiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Seria jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Chyba muszę sobie całą serię zakupić do domowej biblioteczki, którą powoli zaczynam sobie zbierać ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jestem przy pierwszym tomie, ale już teraz wiem, że kocham Holmesa nie mniej niż Poirota :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Najpierw muszę w końcu zdobyć pierwszy tom, ale na pewno będę kontynuować swoją przygodę z SH ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ta książka w Twoich rękach zupełnie mnie nie dziwi ;) Kiedyś z chęcią przeczytam, choć jak wiesz, to nie moja bajka tak do końca. Jednak jak można nie poznać Sherlocka ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie czytałam jeszcze żadnego tomu ale może to zmienię :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  happy1forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 21. Chciałabym mieć wszystkie te III tomy u siebie na półeczce :)
  Bardzo lubię Sherlocka Holmesa :)

  OdpowiedzUsuń
 22. To wstyd, że jeszcze nie zapoznałam się z przygodami Sherlocka Holmesa. Już od dawna chciałabym poznać go na kartkach książki, a nie tylko na ekranie telewizora, ale wychodzi jak zwykle- mam miliony innych rzeczy do czytania i robienia :(

  OdpowiedzUsuń
 23. Muszę, muszę, muszę poznać Sherlocka Holmesa. Czy to możliwe, żebym pokochała go bardziej niż moją miłość - jajogłowego Poirota? :)

  OdpowiedzUsuń