środa, 18 listopada 2015

Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej - Joanna Krzyżanek

"Jeśli czytasz te zdania, to znaczy, że nie przestraszył Cię tytuł tej księgi. Bardzo mnie to cieszy. Ortografia bowiem wcale nie jest taka straszna, jak się o niej pisze i mówi. Przyznaję, kiedyś i ja myślałam, że to ogromny potwór, który wspólnie z dorosłymi uwielbia torturować dzieci. Myliłam się. Okazało się, że ortografia to kolorowe stworzonko, z którym można się świetnie bawić. Dlatego nie odkładaj tej księgi. Zaprzyjaźnij się z nią. Nie rozstawajcie się nawet podczas wakacji - po długiej rozłące każda książka robi się smutna".

Chyba każdy z nas miał większe bądź mniejsze problemy z ortografią. Szczególnie w wieku wczesnoszkolnym, gdzie ukochana nauczycielka wcale już nie jest taka super, gdy na wszelkie sposoby stara się utrudnić życie biednemu uczniowi poprzez częste sprawdziany z ortografii... Wiemy doskonale, że po "p" jest "rz", ale czemu te wyjątki? Czemu właściwie rozróżniać "u" od "ó" skoro w wymowie to jedno i to samo? Podobnie jest z "ż" oraz "rz" czy "h" i "ch"! 

Na całe szczęście Lamelia Szczęśliwa jest już od dziesięciu lat na emeryturze i - trochę z nudów, trochę z pasji - postanawia poświęcić swój czas na nauczenie nas podstaw ortografii języka polskiego. Oczywiście w jak najmniej bolesny sposób!

Księga ortografii... Joanny Krzyżanek zainteresowała mnie od pierwszego momentu, w którym ujrzałam tę okładkę i przeczytałam krótki opis. Jestem córką nauczycielki klasy 1-3 szkoły podstawowej, dlatego nie raz widziałam zmartwioną minę mojej mamy, która zakreśla na czerwono kolejne błędy swych uczniów. Często są to pomyłki banalne, by innym razem były karygodne, choć wiadomo, że każde bolały identycznie. Nic zatem dziwnego, że zastanawiałam się, jak by tu łatwo nauczyć maluchy poprawnej pisowni... więc czemu by i nie sięgnąć po Księgę ortografii?

czasdzieci.pl
Okazało się, że trafiłam na perełkę edukacyjną! Oto książka, która posiada w sobie to wszystko, co bardzo cenię w tytułach dla młodszego czytelnika - naukę połączoną z rozrywką. W Księdze Ortografii Lamelii Szczęśliwej znalazłam nie tylko tablice ortograficzne, które w prosty sposób pozwolą przyswoić wiedzę, ale także liczne opowiastki Lamelii Szczęśliwej czy chociażby zeszyt ucznia szkoły podstawowej! Naprawdę!
 
A wszystko to jest kolorowe i miłe dla oka. Podczas lektury nie czuje się, by Księga Ortografii była jednym z tych budzących grozę podręczników! Bo i też żadnym podręcznikiem nie jest! Oto tytuł w sam raz dla każdego malucha, który z marszu go polubi.

Szczerze polecam i to nie tylko nauczycielką szkoły podstawowej, ale przede wszystkim rodziców, ciociom, wujkom bądź dziadkom, którzy chcieliby raz na zawsze pozbawić swoje dzieci problemów z ortografią. Jestem pewna, że na wiedzy Lamelii Szczęśliwej się nie zawiedziecie!


 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej
Autor: Joanna Krzyżanek
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2015
Liczba stron: 152
Oprawa: Twarda
https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Literatura-dziecieca-i-mlodziezowa/Dzieci/Na-ostatni-guzik-Rok-z-ksiedzem-Janem-TwardowskimWymiary: 210x270 mm
 

14 komentarzy:

 1. Myślę, że to bardzo dobra książka dla dzieci w wieku szkolnym, a i niektórym dorosłym przydałoby się odrobinę edukacji :D Ostatnio, omal nie spadłam z krzesła, kiedy dorosła kobieta, pisała do mnie o książce "ten męszczyzna", każdemu się zdarzają błędy językowe, szczególnie w luźnych korespondencjach między znajomymi, nie obowiązuje nas wtedy zasada poprawnej stylistyki... ale już poprawna ortografia jest wskazana.
  Pozdrawiam Justyna

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam Lamelię Szczęśliwą, super pomoc dla dzieci:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super sprawa, dla dzieciaków to na pewno będzie dobra opcja żeby podszlifować ortografię i trochę się pouczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię jak naukę łączy się z zabawą - przyjemne z pożytecznym :)
  Thievingbooks

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo urocze opracowanie. Gdybym ciągle była dzieckiem to na pewno z chęcią sięgnęłabym po książkę, która tak pięknie się prezentuje i przy okazji naucza. ;)
  Pozdrawiam!
  http://geekbsf.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna inicjatywa, ale raczej nie jest skierowana do mnie. Lata podstawówki mam już za sobą i nie posiadam dzieci w wieku wczesnoszkolnym (bo musiałabym je rodzić w gimnazjum). Poza tym ortografia nie jest mi straszna, chociaż gdyby taka książka wyszła paręnaście lat temu, to zapewne szybciej bym ogarnęła to i owo. ^^

  OdpowiedzUsuń
 7. myślę, że to książka w sam raz dla mojej bratanicy. Może akurat kupię jej na święta ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajna, edukacyjna książeczka. Będę o niej pamiętać, tak na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ojej, jaka piękna książka! :) Jako licencjonowana polonistka, zapisuję w must have! :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Jako mam dwóch córek w wieku już wczesnoszkolnym chętnie się zaopatrzę w tę książkę :) (P.S. Ostatni akapit "nauczycielkom" i "rodzicom")
  Pozdrawiam, Agnieszka
  kulkiniesiulki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. O takich książkach powinno się krzyczeć i przeprowadzać głośne akcje marketingowe. :-) Bardzo mi się spodobał sposób, w jaki Joanna Krzyżanek uczy dzieci ortografii. To musi być wspaniała książka. Sama jestem wyczulona na wszelkie błędy językowe, więc jak tylko przeczytałam tytuł "Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej" wiedziałam, że to tytuł dla mnie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Woow, faktycznie świetna propozycja. Chętnie się w nią zaopatrzę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wartościowa książeczka dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń