czwartek, 2 lutego 2017

ZAPOWIEDŹ! Hrabia Monte Christo - Aleksander Dumas

Są książki, które zdecydowanie trzeba przeczytać oraz autorzy, których trzeba znać. Tak też jest ze mną oraz z Aleksandrem Dumas, bowiem Trzech Muszkieterów (ukochaną historię mojego taty) nieustannie czeka na swój czas. Zanim jednak dopadnę się do ich niesamowitych przygód, uznałam, że warto skorzystać z oferty wydawnictwa MG i wziąć pod swe skrzydła inną powieść Dumas. Hrabia Monte Christo.

Na polskim rynku jakiś czas temu (11. stycznia) pojawiła się pierwsza część Hrabi Monte Christo, by już po chwili - bowiem już 15. lutego - cieszyć się kontynuacją historii. Niestety z powodu moich obowiązków uczelnianych nadal nie przeczytałam - a co za tym idzie: nie zrecenzowałam - pierwszego tomu, jednakże obiecuję jak najszybciej to naprawić. Mam taką nadzieję, ponieważ klasyki bardzo chciałabym poznać!

Mimo to już teraz zachęcam Was do zmierzenia się z tymi "grubaskami". Jeżeli mol książkowy ma mieć jakieś postanowienia na 2017, to niech to będą duże postanowienia!


Genialne dzieło Dumasa to wciąż niedościgniony pierwowzór opowieści o wielkiej intrydze, sile zemsty, potędze przyjaźni i triumfie człowieka w walce o honor.

Dzieje niezwykłych losów oficera marynarki, Edmunda Dantesa, poznajemy w momencie wpłynięcia do Marsylii trójmasztowca „Faraon”, na którym objął on, po śmierci dowódcy, stanowisko kapitana. Wydaje się, że przed młodym człowiekiem rozpościera się teraz pasmo sukcesów, szczególnie że czeka też na niego ukochana Mercedes, z którą wkrótce ma wziąć ślub. Niestety, tuż przed swoją śmiercią dowódca poprosił Edmunda, by ten dostarczył do Paryża pewne dokumenty, które podczas rejsu zostały zabrane z Elby, gdzie uwięziony był Napoleon. Ten fakt pomaga zazdrosnym o jego sukcesy ludziom napisać donos, w którego wyniku Edmund trafia na lata do więzienia w twierdzy If. 

Okrucieństwo wyrządzone Dantesowi przez tych, których miał za przyjaciół, odebrało mu miłość, wolność i naiwną radość życia. Mroczne lochy twierdzy If zabiły łatwowiernego młodzieńca, ale jednocześnie uformowały człowieka świadomego i uwolniły wielkiego konstruktora misternego planu oddania sprawiedliwości tak wobec wrogów, jak i przyjaciół, wedle ich zasług i przewinień. Hrabia Monte Christo wyrusza zatem szlakiem zemsty z portu Marsylia…


Genialna powieść o wyrównaniu rachunku krzywd.

Dopiero treść drugiej części Hrabiego Monte Christo przynosi właściwą opowieść o czynach tytułowego bohatera najsłynniejszej opowieści Aleksandra Dumasa. Metamorfoza, jaką w tomie pierwszym przechodzi Edmund Dantès – młody i ubogi marynarz, odznaczający się zarówno szlachetnością, jak i naiwnością – sprawia, że w drugiej części powieści staje się on zupełnie innym typem bohatera. Dopiero tutaj poznajemy prawdziwe oblicze hrabiego Monte Christo – wyrachowanego, inteligentnego i ekscentrycznego arystokraty, ogarniętego żądzą okrutnej zemsty za niesprawiedliwe wieloletnie uwięzienie i pokrzyżowanie planów życiowych.

Pasjonująca i trzymająca w napięciu przygodowa powieść o zemście hrabiego Monte Christo pozwala także poznać mentalność i życie codzienne francuskich „ludzi pieniądza” pierwszej połowy XIX wieku.


Mam nadzieję, że jesteście zainteresowani - bowiem ja BARDZO! 
Nie mogę się już doczekać, kiedy znajdę czas i całkowicie poddam się piórze Dumas!


Informacje zaczerpnięte z wydawnictwa MG.

http://www.wydawnictwomg.pl/

8 komentarzy:

 1. Chętnie bym z nią spróbowała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa zapowiedź :)
  Będę wyczekiwać Twojej recenzji :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale mnie u Ciebie dawno nie było. Wybacz, proszę ostatnio mam straszny młyn :( Co do samej książki, to nie jestem pewna, czy chcę ją przeczytać, musisz mnie przekonać recenzją :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem bardzo zainteresowana, ale nie wiem, czy w pierwszej kolejności nie przeczytam jednak "Trzech muszkieterów". Tu trochę odrzuca mnie jednak temat zemsty... PS. Czekam z niecierpliwością na Twoją recenzję, zapewne zachęci mnie, jak zawsze, do lektury kolejnego klasyka. :-))

  OdpowiedzUsuń
 5. Trochę obawiam się tego wydawnictwa, bo znalazłam gdzieś opinię, że "Braci Karamazow" Dostojewskiego wydają w niepełnym i zmienionym zakończeniem, bo posługują się starym tłumaczeniem. Mam nadzieję, że w tej książce jest zupełnie inaczej, bo bardzo bym chciała zapoznać się z tą pozycją, a na dodatek te okładki mnie kuszą ;).

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy ja widzę nowe wydania? Moje wydanie już troszkę błaga o wymianę xd


  Pozdrawiam
  toreador-nottoread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń