środa, 27 stycznia 2021

Niedzielnik B - Adam Szustak OP

Adam Szustak to jedna z tych osób, które mogą zmienić polski sposób myślenia na temat chrześcijaństwa. I może nie tylko polski. Przede wszystkim dlatego, że należy do jednych z pierwszych osób, które zauważyły siłę Internetu w szczerzeniu treści religijnych za pośrednictwem kanału YouTube Langusta na palmie. Jednakże największą siłą tego dominikanina jest charyzma i inteligencja,  a także łatwość w przekazywaniu trudnych treści w prosty sposób. Brzmi niemożliwie? A jednak tak jest. 

Niedzielnik B. - czyli wyjątkowa nowość prosto z księgarni internetowej Tania Książka - to zbiór komentarzy Adama Szustaka do niedzielnych czytań na rok B. Książka powstała na podstawie homilii wygłaszanych na Languście na palmie podczas cotygodniowej serii CNN "Słowa na niedzielę". Oczywiście to nie oznacza, że otrzymujemy tekst jeden do jednego co do tego, co już wysłuchaliśmy, ponieważ - jak to zawsze - słowo pisane różni się od słowa mówionego.


"Rozmawiając z różnymi ludźmi i przyglądając się sobie, mam wrażenie, że to, czego wszyscy w życiu szukamy i za czym biegamy, co postrzegamy jako nasze szczęście i spełnieni marzeń, to po prostu spokojny dom rodzinny"*


Od momentu, gdy dowiedziałam się, że Niedzielnik B pojawia się na rynku wydawniczym, wiedziałam, że muszę go mieć u siebie. Z kilku prostych powodów: ponieważ bardzo cenię i podziwiam Adama Szustaka oraz ponieważ wiem, jak mało wiem. Na pewno każdy z nas zna ten moment, gdy nagle odkrywa, że nie rozumie czegoś, co powtarza się każdego roku przez pielęgnowanie tradycji. Polska jest w 86% złożona z katolików (przynajmniej patrząc na statystykę), ale nad istotą bycia katolików myśli - według mnie - co najwyżej 10% (co i tak jest bardzo optymistyczną liczbą). A ja lubię rozumieć, lubię poznawać, i lubię słuchać mądrych ludzi. Stąd cieszę się, że mam Niedzielnik B u siebie na półce.

Zbiór homilii to przekazany w bardzo mądry i prosty sposób wyjaśnienie czytanych tekstów. Na każdą niedzielę przeznaczone są trzy czytania z różnych Pism Świętych, które dopiero przy takich kaznodziejach układają się w całość. Adam Szustak OP pisze celnie, wyjaśniając skomplikowane części Pisma Świętego i przyrównując go do naszych czasów. Tylko dzięki temu bowiem uczymy się, o co właściwie chodzi i mamy konkretne wskazówki jak się poprawić. Możliwe że jesteście bardziej obeznani w Biblii, lecz ja dopiero od momentu poznania Langusty na palmie zaczęłam rozumieć, o co mniej więcej chodzi. Oczywiście poznawanie religii jest tym rodzajem wiedzy, który należy zdobywać przez całe życie, ale właśnie dlatego ta książka jest tak potrzebna. Bo wreszcie wszyscy wiemy, dokąd możemy sięgnąć w razie wątpliwości i mieć Słowo Boże pod ręką.


"Dla mnie ten obraz domu, który dziś przedstawia nam liturgia słowa, to opis tego, czego sam szukam w Kościele. Marzy mi się, by był miejscem, gdzie nie trzeba się chować z własną słabością, gdzie się dzieją rzeczy najważniejsze i one są tam trwałe, a do tego, gdzie każdy może stać się siostrą i bratem, czyli po prostu kimś niezwykle bliskim"**


Wydanie książki jest prze-pięk-ne! Naprawdę. Niedzielnik B przypomina swoim wykonaniem i wyglądem te wszystkie mądre księgi, które znajdują się w starych bibliotekach. Twarda oprawa, duży format a w dodatku ozdabiane brzegi. Uroku dodaje również okładka, która przypomina głośnik, oraz wstążeczka, dzięki której bez problemu każdy zapamięta, w którym miejscu się zatrzymał. 

Wiem, że dopiero co wyszedł Niedzielnik B, ale ja już czekam na Niedzielniki na pozostałe lata. To naprawdę wyjątkowa pozycja, którą każdy katolik powinien mieć u siebie. Zapewniam, że będzie służyła na długie lata i zdecydowanie się o niej łatwo nie zapomni. To bez wątpienia jedna z tych książek, które powinny nosić miano bestsellera księgarni Tania Książka ostatnich lat. Polecam!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Niedzielnik B
Autor: Adam Szustak OP
Wydawnictwo: W drodze
Premiera: grudzień 2020
Liczba stron:440
Format: 165x205 mm
Oprawa: twarda
Gatunek: religijna
Cena okładkowa: 49,90 zł

*str.265/ **268

Źródło grafiki: Internet

1 komentarz:

  1. Nie jest to książka dla mnie, ale moja mama chętnie by ją przygarnęła.

    OdpowiedzUsuń