wtorek, 5 marca 2013

Czynnik miłości - Anna Łacina

Książka, którą przeczytałam w ciągu dnia. Starałam się oderwać, by się pouczyć, lecz nigdy mi się to nie udawało. Miałam pecha, ponieważ kładłam zakładkę zawsze wtedy, gdy było coś ciekawego. A że cały czas było ciekawie to....

Gdyby rodzina Cullenów chodziła do liceum Patrycji, wszystko wyglądałoby inaczej. Ale takie rzeczy dzieją się tylko w książkach. Poza nimi czeka codzienność: despotyczny ojciec urządzający w domu hałaśliwe imprezy, zahukana matka i zgryźliwi nauczyciele. Do tego najlepsza przyjaciółka zakochała się w Tajemniczym Poecie...

A jednak... W życie Patrycji nieoczekiwanie wkracza ktoś bardzo podobny do Edwarda, bohatera ulubionej powieści: ta sama blada cera, podobnie podkrążone oczy, nieziemska uroda... Czy chłopak rzeczywiście skrywa mroczny sekret?
Powieść Anny Łaciny opowiada o dorastaniu do dojrzałej i odpowiedzialnej miłości, trudnych wyborach oraz decyzjach, które mogą zaważyć na całym życiu.

  Proszę się nie przejmować w żadnym razie Edwardem Cullenem ("Zmierzch"). Tylko na początku zostaje jego imię przywołane. Im dalej w las, tym bardziej Edzio zanikał na rzecz pięknego nieznajomego. Choć to może odrzucać, że kolejna nastoletnia Polka wzdycha do literackiego bohatera, tak teraz to zagranie było jak najbardziej na miejscu. Bowiem obu panów łączy krew, potrzeba krwi.

Dużym plusem książki, na pozór tylko powielającą schemat, jest dobre prowadzenie fabuły. Pani Anna Łacina doskonale wyćwiczyła sobie umiejętność zaciekawienia bohaterów. Od początku do końca dodawała nam kolejne kawałki puzzli, byśmy na końcu dostali ładny obrazek.

Bohaterowie są bardzo sympatyczni. Nie mamy tu tylko problemów Patrycji i jej romansów. Problemy jej najlepszej przyjaciółki Madzi, również jest bardzo ciekawa i powiem szczerze do samego końca zastanawiałam się, kim jest Tajemniczy Poeta. Dużo pola popisu ma również szkoła, nauczyciele. Jak również rodzice, którzy istnieją - nie są tylko po to, by pogłaskać swoje dzieci po główce, pomagają, wspierają, jak również mają swoje własne problemy. 

Miłość, jak miłość. Oprócz tajemniczego zachowania Eryka, gdyż tak ma na imię ulubieniec Patrycji, praktycznie całość przypomina normalną historię licealistki - jest szkoła, są przyjaciele (Magda Dzik, zwana Magdzikiem), są rodzice... Oczywiście główna para ma 17 i 21 (bodajże) lat, tak więc i romans nie jest tak cukierkowy. Będziemy stąpali po trudnym (tak, trudnym) gruncie.

Sam tytuł jest warty uwagi. "Czynnik miłości" łączyła zupełnie z czymś innym. Wyjaśniło mi się wszystko po przeczytaniu. Pozostaje mi tak więc jedynie polecić przesympatyczną historię miłosną.

------------------------------------------
Tytuł: Czynnik miłości
Autor: Anna Łacina
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2010
Liczba stron: 273
Kategoria: Dla młodzieży, Romans szkolny
-------------------------------------------
Ocena: 5+ (bardzo dobry z plusem)
Wniosek: Wierzcie lub nie, ale do tej miłej książki jeszcze nie raz wrócę.

1 komentarz: