piątek, 29 marca 2013

Słomkowy kapelusz i inne bajki - Elżbieta Guźniczak

Jak ja lubię bajki, to głowa mała! Ale zaraz - kto nie lubi? Każdy z nas wychował się zapewne na klasykach takich jak: Kubuś Puchatek, Koziołek Matołek, czy na wszystkim znanym bajkom Disneya.Od małego słuchaliśmy o zapierających dech w piersiach, magicznych przygodach naszych ulubionych bohaterów. Mimo że czas pędzi niemiłosiernie i każdy z nas musi pożegnać się z bajkowym życiem dziecka, miło jest czasem powrócić do tych historii. Historii, które nie tylko bawią, ale również uczą i wychowują.

„Słomkowy kapelusz i inne bajki” zawierają kilka historii, które mają nauczyć odwagi, zrozumienia dla drugiego człowieka, uczynności i dobrego serca. Są kwintesencją walki o lepsze jutro, oceniają, tworząc typy pozytywnych i negatywnych bohaterów. Jak najwierniej odzwierciedlają ludzkie cechy, a sytuacje w nich zamieszczone, chociaż niezwykłe, tworzą obraz rzeczywistych problemów. Książka ma za zadanie zaciekawić i uczyć dzieci rozumieć świat. 

 Dziś przyjrzałam się nowym bajom debiutującej bajkopisarki - Elżbiety Guźniczak. Jest ich aż pięć, tak więc mogłam szerzej poznać umiejętności zabawiania i nauczania. Dodać muszę, że napisanie nowej i barwnej bajeczki nie jest rzeczą łatwą, szczególnie, jeżeli staramy się nie powielać starych schematów. Oczywiście mamy tu do czynienia z magią, księżniczkami i gadającymi zwierzętami. Czy można z tego zrobić pachnącą świeżością, ciekawą bajkę - ależ naturalnie!

Słomkowy kapelusz i inne bajki przeczytałam w wieku siedemnastu lat. W takim wieku trudno się dziwić,
że przygody baśniowych postaci nie są dla mnie tak ekscytujące, jakbym chciała. Mimo to książeczkę czytało mi się naprawdę przyjemnie i szybko, a samo rozwinięcie akcji również kierowało mnie ku miłemu wrażeniu, że jednak można zaskakiwać. 

To są bajki! Trudno mi tutaj oceniać coś, co powinni oceniać docelowi czytelnicy - czyli najmłodsi. Lecz nie mogę wyjść z założenia, że książeczki sprawdziły się w 100%, i jestem pewna, że nauczą dopiero wchodzących w życie młodych ludzi zrozumienia, czym jest miłość, przyjaźń, dobro i zło. Szczególnie zostało tutaj uwypuklone (w pierwszej historyjce Słomkowy Kapelusz) odróżnianie dobra od zła oraz to, że dobro zawsze zostanie wynagrodzone, a zło ukarane.

Ogromnym plusem, za który należą się ogromne brawa, są przepiękne obrazki.
Wydawnictwo spisało się na medal tworząc baśniową książeczkę.

Tytuły bajek:
1. Słomkowy kapelusz
2. Niezapominajka
3. O dzielnym palaczu i jego synu
4. Zielone buciki
5. Złota obrączka

--------------------------------------
Tytuł: Słomkowy kapelusz i inne bajki
Autor: Elżbieta Guźniczak
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: marzec 2013
Liczba stron: 45
Kategoria: Bajka
--------------------------------------
Ocena: 5 (bardzo dobry)
Wniosek: Książeczka warta poczytania naszym milusińskim!  Za książkę dziękuję wydawnictwu Novae Res!

 

6 komentarzy: