poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Autobiografia - Agata Christie

Agata Christie jest dla mnie wyjątkową postacią. Każdą jej książkę po prostu wchłaniam, podziwiając umiejętności pisarskie. Dzięki tej pani poznałam masę nietuzinkowych postaci, odwiedziłam niecodzienne miejsca, głowiłam się nad niejedną zagadką... Po prostu pokochałam Królową Kryminałów! Jak tylko zdałam sobie z tego sprawę, postanowiłam poznać Agatę Christie lepiej.

Autobiografia jest to tomisko liczący około 500 stron, na których - w porządku chronologicznym - poznajemy życie jednej z największych pisarek wszech czasów.

Nie myli się ten, kto uznał "Autobiografię" Agaty Christie za jedno z jej najlepszych dzieł. To niesamowite, w jak niezwykły, a przy okazji oryginalny w swojej prostocie sposób można opisać myśli, marzenia, jak również przeżycia zarówno pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. 

Dzięki dziełu poznajemy Królową Kryminałów od środka, a przy okazji możemy poznać ludzi ją otaczających. Niestety, zawiedzie się ten, który myśli, że znajdzie w Autobiografii receptę na napisanie dobrego kryminału. Jak sama Agata Christie przyznała - pisała dla pieniędzy, a historie same przychodziły jej do głowy poprzez uważną obserwację otaczającego ją świata. 

Królowa Kryminałów na pewno miała interesujące życie, które teraz nam prezentuje: dzieciństwo, młodość, dwa małżeństwa, dwie wojny światowe, rewolucję obyczajową, podróż dookoła świata, odkrycia archeologiczne... 

Chylę czoła, w jaki sposób ta pani potrafiła opisać swoje życie. Nie nudziła - to na pewno nie - Agata Christie, podczas pisania swoich dzieł, wyrobiła w sobie świadomość, co może zainteresować, a co należy przemilczeć. W dodatku nie zabrakło w książce inteligentnych przemyśleń, a przy tym i humoru, który tak często bawi nas w jej powieściach i opowiadaniach.

Wydanie "Autobiografii" Agaty Christie jest niezwykle piękne. Książka prezentuje się okazale dzięki twardej okładce i białym kartkom, które nie męczą wzroku (na całe szczęście). Dodatkowo nie brak wewnątrz zdjęć, należących do prywatnego zbioru autorki.

Polecam! Jestem pewna, że Ci, którzy poznali niektóre dzieła autorki, będą chcieli dowiedzieć się o niej czegoś więcej - a ta książka właśnie po to powstała!

~~~~~~~~~~~~
Tytuł:Autobiografia
Tytuł oryginalny:An Autobiography
Autor: Agata Christie 
Wydawnictwo: Dolnoślaskie
Data wydania oryginału: 1977
Data wydania w Polsce: 2010
Liczba stron: 482
Kategoria:Biografia
~~~~~~~~~~~~

Książka bierze udział w wyzwaniu:
http://kraina-ksiazek-stelli.blogspot.com/p/wyzwania-2014-r.html

21 komentarzy:

 1. Miałam tylko styczność z jednym, krótkim opowiadaniem tej autorki, ale to tylko i wyłącznie z mojego lenistwa. Postaram się to jak najszybciej nadrobić! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie przepadam za autobiografiami, a w sumie żadnej książki tej pani jeszcze nie przeczytałam, więc tym bardziej odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dawna mam zamiar na zapoznanie się z Agatą Christie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam jedynie dwie książki tej autorki, ale chciałabym to zmienić. Jednak na razie odpuszczę sobie jej biografię, chociaż podziwiam osoby, które potrafią opisać własne życie w interesujący sposób :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam tylko jedną książkę tej autorki, więc biografia jakoś mnie nie interesuje...

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, ale zmierzam w wolnym czasie nadrobić zaległości w tej kwestii, tylko jeszcze nie wiem kiedy, bo ostatnio doba coś się skraca zamiast wydłużyć :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja dotychczas nie miałam styczności z autorką. Wiem, to dziwne, ale biografia zawsze zawiera coś intrygującego. Chętnie sięgnę po tę propozycję, ale najpierw warto poznać jakąś jej książkę :D

  OdpowiedzUsuń
 8. O proszę, to mnie zaskoczyłaś. Bardzo chętnie sięgnę po ta pozycję, bo lubię zaglądać do historii moich ulubionych autorów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeśli tylko zapoznam się z jej twórczością, na pewno sięgnę po autobiografię. Z tego, co czytam na blogach wnioskuję, że Christie była wspaniałą osobą :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kocham tę autorkę, a szczerze powiedziawszy nic o niej wiem!
  Muszę to zmienić i przeczytać tę lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta książka mogłaby być naprawdę bardzo ciekawa! To prawdziwa gratka dla każdego fana autorki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem wielką fanką twórczości tej autorki, więc warto by było poznać jej życie bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak tak się zastanowić, to i ja kompletnie nic o niej nie wiem, Przydałoby się poznać ją bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeszcze nie miałam styczności z ani jedną jej twórczością! Nie przepadam za kryminałami... i za biografiami. :)

  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Do tej pory nie myślałam nad poznaniem tej autorki bliżej, jednak to całkiem kusząca propozycja. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam biografie i autobiografie. Szczególnie te, które dotyczą ciekawych autorów. To zdecydowanie coś dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie bez wstydu muszę przyznać, że nie czytałam jeszcze ani jednej książki tej autorki. Kiedy kilka będę miała już za sobą, z przyjemnością sięgnę po tę autobiografię :)

  http://czytanie-i-ogladanie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam kiedyś, dawno temu jeden kryminał A.Christie i nawet tytułu nie pamiętam. Od dawna obiecuję sobie, że sięgnę po książki tej wspaniałej pisarki, którą zachwyca się wielu czytelników. Również i biografię pani Christie z chęcią bym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Dobija mnie to, że nie przeczytałam jeszcze ani jednej książki tej pani. Jakaś na mnie czeka, ale zawsze muszę zapomnieć i gdy sobie o niej przypominam jestem w połowie innej, a nie lubię czytać dwóch książek na raz.

  OdpowiedzUsuń
 20. Co prawda za biografiami nie przepadam, ale na tę konkretną z przyjemnością bym się skusiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jako miłośniczka Christie chętnie zapoznałabym się z ta książką :)

  OdpowiedzUsuń