wtorek, 14 kwietnia 2015

Bracia Karamazow - Fiodor Dostojewski

W drugiej/trzeciej liceum na lekcjach języka polskiego każdy nauczyciel przybliża uczniom wyjątkową powieść rosyjskiego pisarza, Fiodora Dostojewskiego: "Zbrodnia i kara". I choć historia Radiona Raskolnikow wszyscy znają, mało kto kusi się na inne książki tego autora. Nie rozumiem tylko dlaczego, skoro był to tak niezwykły człowiek... co idealnie odzwierciedlają jego rękopisy!


"Bracia Karamazow" to ostatnie dzieło, które wyszło spod pióra Fiodora Dostojewskiego. Jednocześnie uważane jest za najgenialniejsze, ze względu chociażby na to, iż to najbardziej dojrzała historia, jaka wyszła spod jego pióra.

Oto opowieść o trzech synach i ojcu. Z pozoru normalna rodzina, lecz każdy z nich ma "diabełka" za uszami. A jak każdy wie, tajemnice i nieporozumienia mogą doprowadzić do chorobliwej zazdrości, okrutnej rywalizacji a ostatecznie - morderstwa najgorszego z możliwych - ojcobójstwa... "Bracia Karamazow" ukazują prawdziwe oblicze istoty dumnie nazywającej się człowiekiem.

Książka opisuje historię ojcobójstwa, w którą w różnym stopniu są zamieszani wszyscy synowie zamordowanego człowieka. Powieść koncentruje się na psychologicznych pobudkach kierujących bohaterami. Roztrząsa odwieczne dylematy ludzkości, takie jak choćby istnienie wolnej woli, Boga, zła, miłości i ateizmu. Dostojewski po mistrzowsku penetruje najmroczniejsze zakamarki duszy ludzkiej i targające człowiekiem namiętności*.

Od czasu wydania książka została uznana przez wielu myślicieli m.in. Zygmunta Freuda i Alberta Einsteina za jedno z najwybitniejszych dzieł światowej literatury*.

"Bracia Karamazow" składają się z czterech części i Epilogu - każda część została jeszcze podzielona na trzy księgi, zatem koniec końców otrzymujemy Dwanaście Ksiąg oraz Epilog. Dostojewski powoli stopniuje akcję, pozwala zapoznać się czytelnikom z bohaterami i ich problemami. Fabuła jednakże szybko się zagęszcza, wszystko zaczyna się komplikować, w skutek czego nie trudno nawet laikowi nie pomyśleć, iż jest to faktycznie arcydzieło!

Źródło: asocjacje.pl
Istotna dla struktury powieści była też osobista tragedia Fiodora Dostojewskiego. W maju 1878 prace nad utworem przerwała śmierć trzyletniego synka, Aloszy (Alosza to też w powieści imię najmłodszego z braci Karamazow). Tragizmu sytuacji dodał fakt, że dziecko zmarło na odziedziczoną po ojcu epilepsję. Główny bohater Braci Karamazow nosi takie samo imię jak zmarły syn autora, pojawia się też historia sztabskapitana Sniegiriowa i jego śmiertelnie chorego synka Iliuszy*.

Ostrzegę jednak, iż osoby, chcące sięgnąć po "Braci Karamazow" zagospodarowali wystarczającą ilość czasu. Ta książka nie pozwala oderwać się choćby na moment, a sama z siebie jest bardzo czasochłonna. Powieść nie jest prosta, a i by zrozumieć jej sens potrzeba wrodzonej inteligencji oraz dojrzałości. Jednakże - uwierzcie mi - najgłośniejsze dzieło Fiodora Dostojewskiego warte jest każdego zachodu!

Wydanie, jakie przygotowało dla nas Wydawnictwo MG również jest warte każdych pieniędzy! Czytelnik dostaje do rąk własnych pięknie przygotowaną książkę - ozdobę półki prawdziwych wielbicieli arcydzieł literatury! "Bracia Karamazow" zachwycają prostą, a jednocześnie jakże wymowną okładką oraz moimi ulubionymi lekko pożółkłymi stronami! Bardzo się cieszę, iż motywami książka jest bardzo zbliżona do innej powieści Dostojewskiego - "Zbrodni i kary". Tworzą razem przepiękną parę!

Polecam! Oto przed wami może nieprosta, ale jakże genialna powieść! Znajdźcie dla niej jedynie czas, a "Bracia..." zawładną waszą wyobraźnią na dobre! Wielkie brawa dla Wydawnictwa MG iż odświeża klasykę literatury! Trzymam kciuki - oby tak dalej!

*Informacja zaczerpnięta z okładki książki/Wikipedii (tak piękne słowa, że aż nie chciałam ich zmieniać)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Bracia Karamazow
Autor: Fiodor Dostojewski 
Tłumaczenie: Babrara Beaupre
Wydawnictwo: MGhttp://www.wydawnictwomg.pl/sklepy-cynamonowe-wydanie-ilustrowane/ 
Data wydania: 2015 
Liczba stron: 560 
Oprawa: Twarda 
Format: 145x205 
Cena okładkowa: 49,90

28 komentarzy:

 1. Oj tak.... mam ją w planach...
  "Zbrodnię i karę" przeczytałam już jakiś czas temu, ale teraz czas na inne ksiażki autora;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo żałuję, że jeszcze nie czytałam. Muszę sobie także odświeżyć ,,Zbrodnię i karę" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem nie dla mnie, gdyż nie przepadam za czytaniem klasyki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach :) "Zbrodnia i kara" bardzo mi się podobała i wobec tej pozycji również mam duże oczekiwania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dostojewskiego lubię dzięki Zbrodni i Karze i zamierzam zabrać sie za inne jego dzieła, miedzy innymi Braci Karamazow oraz Zapiski z martwego domu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie sięgam raczej po tego typu literaturę, więc chyba się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jejku, zazdrość to za mało. Przygarnęłabym te wydanie raz dwa. Zbrodnię i karę uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Klasyka w najlepszym wydaniu :).

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie miałam jeszcze okazji poznać twórczość tego autora, co zapewne zmieni się za kilka lat ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba jeszcze nie dojrzałam do tego autora, mam wielką nadzieję, że z czasem się to zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę przeczytać! Koniecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam w planach tę książkę. Warto bowiem ją znać, to klasyka!

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo, ale to bardzo chciałabym się zapoznać w końcu z Dostojewskim ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Braci Karamazow mam na liście na ten rok. Z Dostojewskiego za sobą mam Biednych ludzi i jestem w połowie Zbrodni i kary. Przede mną jeszcze Idiota i Gracz.

  OdpowiedzUsuń
 15. "Zbrodnia i kara" - zrobiła na mnie duże wrażenie, może jeszcze kiedyś wrócę do tej książki
  "Bracia Karamazow" - chętnie poznam :))

  OdpowiedzUsuń
 16. Oj tak wydawnictwu należą się wielkie brawa :) Nie dość, że odświeżają klasykę to jeszcze te śliczne wydania :) A książka naprawdę mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Niestety moja przygoda z tym autorem zakończyła się na "Zbrodni i karze" :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Najpierw mam w planach lekturę "Zbrodnia i kara", a jeśli tamta pozycja mi sie spodoba to chętnie zapoznam się z tą. Spodobało mi się najbardziej jedno zdanie z recenzji: ""Bracia Karamazow" ukazują prawdziwe oblicze istoty dumnie nazywającej się człowiekiem." Już tym mnie zachęciłaś. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Fantastyczna, to trzeba jej przyznać :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Podoba mi się, że wydawnictwo wydaję klasykę i to w takiej ładnej okładce.

  OdpowiedzUsuń
 21. Do lektur wszelakich zawsze miałam awersję, więc na ich autorach zawsze stawiałam później krzyżyk... w sumie sama nie wiem dlaczego. Ojcobójstwo - ciekawy temat, w sumie to chętnie bym się w niego zagłębiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Już od jakiegoś czasu zbieram się na przeczytanie tej książki. Po Twojej recenzji utwierdziłam się w przekonaniu, że na prawdę warto po nią sięgnąć. Mam nadzieję, że mi się spodoba :))
  Książka wydaje się być bardzo klimatyczna, co wprost uwielbiam :D
  addictedtobooks.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 23. Niestety to piękne wydanie skrywa bubla, którym jest tłumaczenie Barbary Beaupre. Tłumaczka bardzo znacznie okroiła "Braci Karamazow"... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę? :)
   Po raz pierwszy zetknęłam się z "Braćmi..." zatem nic mi nie wiadomo o okrojeniu powieści ;)

   Usuń
  2. więcej info pod linkami:
   http://galeriakongo.blogspot.com/2014/11/ile-jest-warta-tak-zwana-wspopraca-z.html
   http://booklips.pl/recenzje/czy-wszystko-jest-dozwolone/
   pozdrawiam :)

   Usuń
 24. Udało mi się jakiś czas temu okazyjnie kupić ten tytuł, chociaż w innym wydaniu :) Przeczytam więc na pewno, tylko muszę znaleźć na niego więcej czasu. Czuję, że mi się spodoba - "Zbrodnia i kara" mnie swego czasu zachwyciła.

  OdpowiedzUsuń
 25. Od dawna się zastanawiam, czy przeczytać, ale chyba jeszcze nie teraz. Na każdą książkę jest właściwy czas :)

  OdpowiedzUsuń