niedziela, 12 kwietnia 2015

Opowiedz, jak tam żyjecie - Agata Christie Mallowan

Agata Christie była już znaną autorką powieści kryminalnych, gdy w latach trzydziestych towarzyszyła swojemu mężowi - archeologowi Maxowi Mallowanowi - podczas wykopalisk na Bliskim Wschodzie. Przyjaciele dopytywali ją o wrażenia i to na ich prośbę spisała swoje wspomnienia, stąd też jakże charakterystyczny tytuł książki.

"Opowiedz, jak tam żyjecie" to książka dla - że się tak wyrażę - dwóch adresatów. Pierwszą grupą są fani (przyjaciele) Agaty Christie, którzy chcieliby poznać "inne" życie pisarki związane z jej wielką pasją, jaką były podróże i archeologia. Natomiast druga grupa to wszyscy ci, którzy są ciekawi życia archeologa - jak wygląda życie na wykopaliskach?

Agata Christie już w wprowadzeniu podkreśla, iż "Opowiedz, jak tam żyjecie" jest przede odpowiedzią: "na pytanie, które bardzo często słyszę: Zatem kopiecie w Syrii, tak? Opowiedz mi wszystko, proszę. Jak tam żyjecie? Mieszkacie w namiotach?".  Jednakże autorka od razu ostrzega - żeby nikt nie był rozczarowany - w tej książce czytelnik nie znajdzie "odkrywczych refleksji na temat archeologii, zapierających dech w piersiach opisów przyrody, analizy zagadnień z zakresu ekonomii, rozważań na tematy rasowe ani nawet dawki historii".  To po prostu książeczka pełna codziennych spraw i wydarzeń.

A ja właśnie o takiej książce marzyłam. Dla mnie "Opowiedz, jak tam żyjecie"  to szansa na spojrzenie mojej ulubionej pisarki z zupełnie innej strony. Po lekturze "Autobiografii" [RECENZJA} wiedziałam, iż Agata Christie wraz z drugim mężem, Maxem, podróżowała po świecie. Byłam bardzo ciekawa, w jaki sposób patrzyła na różne zakątki!


 "Najlepszym mężem, jakiego kobieta może mieć, jest archeolog
- im starszą się staje, tym bardziej się nią interesuje".
Agata Christie

Oprócz tego "Opowiedz, jak tam żyjecie" jest tak jakby "książką-kurtyną". Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć realia innych powieści Agaty Christie, nie zapominając przy tym, iż niektóre kryminały Królowej rozgrywają się właśnie na Dalekim Wschodzie - chociażby przeczytane już przeze mnie "Morderstwo w Mezopotamii" [RECENZJA] bądź "Rendez-vous ze śmiercią".

Rzecz oczywista, miłośnicy prozy Agaty Christie będą zachwyceni tą "wisienką na torcie". Wspomnienia autorki czyta się naprawdę przyjemnie i lekko - podobnie zresztą jak jej wszystkie kryminały. Wspaniałe jest również to, że nie brak w "Opowiedz, jak tam żyjecie" dialogów zarówno Agaty Christie, jak i jej przyjaciół! Miło było poznać nieco bliżej męża pisarki - Maxa Mallowan.

W moim odczuciu "Opowiedz, jak tam żyjecie" to wspaniała odskocznia od wszystkich książek - nie tylko kryminałów Agaty Christie. Warto jest czasami zrobić sobie przerwę i "udać się" na wykopaliska archeologiczne.  O nudzie nie ma mowy!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Opowiedz, jak tam żyjecie 
Tytuł oryginalny:  Come, Tell Me How You Live
Autor: Agata Christie 
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2015
Data wydania oryginału: 1946
Liczba stron: 232
Gatunek: wspomnienia


Chciałabym Was wszystkich zakomunikować, iż moje recenzje (także ta) 
będą pojawiały się na blogu Na tropie Agathy!
Gorąco polecam Wam tę stronę! 
http://na-tropie-agathy.blogspot.com/
Kliknijcie w banerek :)
Znajdziecie na niej nie tylko recenzje książek czy ekranizacji powieści z różnych punktów widzenia, ale także ciekawostki z życia Królowej Kryminału!
To istny raj dla wszystkich fanów prozy pisarki!

20 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawie, będę o niej pamiętać jak przeczytam kilka kryminałów Christie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca publikacja, zwłaszcza dla fanów Christie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, miłośnicy na pewno będę zachwyceni. Muszę koniecznie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie poznam tę książkę, zresztą autobiografię również. Cieszę się, że dzięki tej publikacji można nieco wkraść się w życie Christie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś innego, a strona dla wielbicieli z pewnością bardzo przydatna:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Powieści panie Agaty jeszcze przede mną ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam otej książce, ale wydaje się warta przeczytania :) I to bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dobrze wspominam tę książkę :) Jestem pewna, że kiedyś do niej wrócę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten przepiękny cytat mnie kupił w 100 %, pragnę przeczytać tą książkę, jak i poznać samą autorkę (bo ze wstydem przyznaję, że jej nie znam jeszcze), ale to ma się natychmiast zmienić!

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jestem wielką miłośniczką Agaty Christie, ale lubię jej książki, więc kiedyś mogę przeczytać ,,Opowiedz, jak tam żyjecie".

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam jej kryminały, ale znam ich jeszcze za mało, by zabierać się inne jej dzieła. ;) Chcę poznać wszystkie jej książki, ale zdecydowanie bardziej ciągnie mnie kryminałów. ;)
  Kilka razy odwiedzałam stronę z recenzjami Jej powieści.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetnie się bawiłam przy lekturze tej książki :) Poczucie humoru na ocenę 6!
  Max Mallowan w tej książce jawi się jako bardzo interesujący mężczyzna, na zdjęciach, które można znaleźć w sieci widać przystojniaka. Myślę też, że brawa należą się tłumaczowi za to, że pięknie wyeksponował wszelkie smaczki i humorystyczne scenki.
  Jak pomyślę o myszy w piżamie.... :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Przepadam za Christie, ale nie jestem jej wielką fanką, a to raczej pozycja dla tych, którzy bardziej ją lubią i lepiej znają jej twórczość, więc podziękuję :>

  OdpowiedzUsuń
 14. Dla wielbicieli autorki coś w sam raz :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja wiem, że Agatha to mistrzyni, ale ja nie należę do jej fanów.

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie trzeba być fanem Agathy Christie. To jest po prostu fajna książka :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ten cytat o archeologach-mężach mnie rozbawił. ;) A wykopaliska to w ogóle ciekawa sprawa, czasami sama chciałabym wziąć udział w takim przedsięwzięciu, choć jestem świadoma, że moja idealistyczna wizja w dużej mierze pochodzi z powieści i filmów przygodowych. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Najpierw muszę się zapoznać z wszystkimi kryminałami tej wybitnej pisarki :)

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. Kocham książki Agaty Christie, dlatego ta pozycja jest dla mnie wprost idealna. Liczę, że niedługo stanie u mnie na półce. Bardzo podobają mi się również ekranizacje jej książek z Davidem Suchetem w roli głównej :))
  addictedtobooks.blog.pl

  OdpowiedzUsuń