czwartek, 12 maja 2016

Magazyny: English matters #58 oraz Deutsch Aktuell #76 + EM Wydanie Specjalne

Nauka powoli otacza mnie z każdej strony i tylko świadomość tego, że - czy zdam, czy nie zdam - 10. czerwca kończę moje zaliczenia, testy i egzaminy. Dlatego teraz muszę się porządnie zmotywować, by już tego 10. czerwca pożegnać się z tym wszystkim aż do końca września... a nie do jego początku. 


Zmotywowana, chętna pracy, zdyscyplinowana... no cóż, nie zawsze jestem. Czasami mam ochotę po prostu rzucić to wszystko i tak po prostu odpoczywać. Wtedy też sięgnęłam po najnowsze magazyny dla uczących się języka angielskiego i języka niemieckiego. Przypomniałam sobie, dlaczego warto mi się uczyć języków obcych.
 
Dziś mam dla Was recenzję nie jednej, nie dwóch, ale trzech "motywatorów" do nauki języków obcych! Innymi słowy: English matters nr 58, Deutsch aktuell nr 76... oraz dodatkowo skusiłam się na wydanie specjalne English matters zatytułowane Blogs!

Dlaczego warto przyjrzeć się tym magazynom nieco bliżej? 

1. Kontakt z językiem obcym


Niewątpliwie ten aspekt musi stanąć na podium i musi zostać wymieniony jako pierwszy. Kontakt z językiem obcym jest niezbędnym elementem nauki - bez niego nasza praca nie zaowocuje tak, jakbyśmy tego sobie życzyli. Czytanie to jedna z tych form - zaraz obok oglądania oraz słuchania - którą warto włączyć w system edukacji, by zawsze znaleźć chociażby pięć minut dziennie na przeczytanie NA GŁOS danego artykułu! 

Pomysł z czytaniem na głos nie jest mój, lecz mojej profesor z zajęć PNJ (praktyczna nauka języka) od czytania i rozumienia ze słuchu. Musimy chcieć czytać i się nie bać, ponieważ tylko w ten sposób "poczujemy" język obcy. To także dobra podstawa do nauki mówienia w obcym języku.

2. Aktualne tematy ze świata

'
Jeżeli kochacie Wielką Brytanię czy kraje niemieckojęzyczne - te magazyny są dla Was! Nie znam drugiego takiego czasopisma, które z taką dokładnością opowiadałoby o aktualnych problemach ze świata bądź o ludziach, którzy zasłynęli w jakiś sposób.

Przykład? Proszę bardzo! 

W najnowszym numerze English matters znajdziemy historię Emmy Watson, którą niewątpliwie nie muszę nikomu przedstawiać, oraz Zoelli, czyli sławnej youtuberce oraz... pisarce (to właśnie ona napisała Girl Online oraz jej kontynuację).

Oprócz tego nie zabraknie artykułu poświęconemu młodym 20-latkom z Wielkiej Brytanii, czyli jak bardzo się od nich różnimy (a może wcale nie?). Godnym uwagi tekstem powinien być ten o memach oraz o... kryminałach!!

Natomiast za pośrednictwem Deutsch aktuell poznamy Jana Frodero czy Angelique Kerber. Z tematów codziennych warto przyjrzeć się artykułowi poświęconemu... brodom czy chociażby kwestii nauki języków obcych w Niemczech.

3. Ciekawostki z krajów angielsko- i niemieckojęzycznych  


W sumie podobnymi ciekawostkami można uznać wszystko, co tylko znajdziemy w EM oraz DA. Naprawdę! Ciekawe informacje zaczynają i kończą ten magazyn, ponieważ jestem pewna, iż o wszystkim na pewno nie słyszeliście! Ja sama nie znałam takiego pojęcia jak Hessentag (dzień Hesji), a tym bardziej nie byłam świadoma, jak wielkim wydarzeniem jest rocznica ślubu Martina Luthera. 

A co po angielskiej stronie (rzeki)? What a Piece of Work Is Man..., czyli porozmawiajmy o Williamie Szekspirze z Michaelem Dobsonem, dyrektorem Instytutu Szekspirowskiego oraz profesorem. 

4. Podróż z palcem na... kartceZa każdym razem gdy otwieramy nowe magazyny EM oraz DA poznajmy nowe miejsca, nowe kultury z nim związane. Tak też jest i tym razem. Dzięki English matters #58 przeniesiemy się do... Syrii. Syrii z przeszłości oraz teraźniejszości i możemy dowiedzieć się wiele na temat tego państwa pogrążonego w wojnie. Natomiast z Deutsch Aktuell #76 przeniesiemy się tam, gdzie wskazuje ta piękna okładkaa nawet dobrze znana wszystkim bajka... czyli do Bremen. I wiecie co... koniecznie muszę odwiedzić to miasto! :D 

5. Rozszerzone słownictwo oraz możliwość odsłuchania artykułów

Piąty podpunkt to w sumie czysta formalność. Coś, co przychodzi nam mimochodem. Całkowicie niespodziewanie i niepostrzeżenie. Ponieważ najlepiej uczymy się poprzez zabawę, a taką właśnie zabawą będzie dla nas magazyn dla uczących się... 

Warto skorzystać także z wersji MP3. Jak wspomniałam warto czytać na głos... ale trzeba wiedzieć, jak słówka wymawiać. Warto zatem zeskanować kod bądź wejść na stronę wydawnictwa i tam właśnie posłuchać native speakerów. 

Jeżeli będziecie czuli niedosyt... nic prostszego! Wydawnictwo co i raz zaskakuje czytelników tematycznymi wydaniami specjalnymi. Była moda, był Londyn, była elektronika, był mężczyzna i kobieta... to teraz pora na blogi! Kusi mnie i to bardzo, by powiedzieć Wam, co też znalazłam w tym numerze, jednakże tego nie zrobię! Powiem tylko, że jeżeli sądzicie tak jak ja, że wydanie to będzie poświęcone blogerom... to jesteście w błędzie. I to dużym! Redakcja całkowicie mnie zaskoczyła doborem tematu i jestem im za to dozgonnie wdzięczna!

Podsumowując...
Polecam, polecam, polecam! Dla tych, którzy szukają kontaktu z językiem obcym, oraz dla tych, którzy są co do tego pomysłu oporni; dla tych, którzy wciąż sie uczą oraz dla tych, którzy uważają, że już wszystko wiedzą. English matters oraz Deutsch aktuell są właśnie dla Was! 

Informacje na temat magazynu znajdziecie na:
Strona wydawnictwa: KLIKNIJ TUTAJ 
Strona sklepu internetowego: KLIKNIJ TUTAJ
Strona internetowa English matters: KLIKNIJ TUTAJ
Strona internetowa Deutsch Aktuell:  KLIKNIJ TUTAJ
Facebook wydawnictwa Colorful Media: KLIKNIJ TUTAJ
Facebook English Matters: KLIKNIJ TUTAJ
http://www.colorfulmedia.pl/produkty,pl,press.html

7 komentarzy:

 1. Nie czytałam i nigdy w ręku nawet nie miałam. Rzadko kiedy czytam jakiekolwiek magazyny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja raczej nie czuję się na takich siłach, aby sięgać po anglojęzyczne magazyny czy książki. Mój angielski zaczyna odchodzić w niepamięć zapomniany i nieużywany. Muszę zacząć od podstaw. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem w trakcie lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę kiedyś zainwestować w tej magazyn, bo wydaje się całkiem ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Do mnie jeszcze nie dotarł English Matters.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na razie pochłonęła mnie nauka innego języka, więc podziękuję wszystkim trzem magazynom (chociaż te wydanie specjalne mnie zaciekawiło ;))

  OdpowiedzUsuń