niedziela, 16 lutego 2020

Śledztwa Enoli Holmes 1. Sprawa dwóch zaginięć


Enola Holmes. Czy trzeba przedstawiać kogoś o takim nazwisku? Otóż trzeba, skoro najmłodszy członek rodziny Holmesów jest tak mało znany. Słynny detektyw Sherlock i wysoki urzędnik rządu brytyjskiego Mycroft niestety rzadko ją odwiedzali, stąd kiedy powracają do domu na wieść o zaginięciu ich matki, ledwie poznają Enolę. A ta bynajmniej nie odstaje im sprytowi i odwadze - skoro bracia machają rękę na zaginięcie matki, postanawia sama poznać prawdę. A ta zmienia jej życie na zawsze.

Śledztwa Enoli Holmes to komiks na podstawie serii powieści Nancy Springer. Już sam ten fakt świadczy o tym, jak bardzo wymyślona siostra Sherlocka i Mycrofta Holmesa trafiła w gusta czytelników na całym świecie - a no na pewno Sereny Blasco, która narysowała ten oto komiks.


Ów komiks czasami bardziej przypomina powieść ilustracyjną - jedynie z większą ilości dymków na stronie. I już nie chodzi o to, że mało tutaj dymków rozmów. Bardziej chodzi o wykonanie. Rzadko spotyka się takie barwy - ciepłe, wyraziste, nastawione na ekspresję. Mało tutaj "komiksowych sylwetek" - zamiast nich spotkamy tutaj ilustracje jak gdyby wyrwane z bajek dla dzieci. Ma to na pewno swój urok. Nic dziwnego, że Śledztwa Enoli Holmes stały się bestsellerem rynku francuskiego.

Inna kwestia, że pozostałości po Arthurze Conanie Doyle'u ma się lepiej niż tylko "dobrze". Wciąż i wciąż powstają kolejne filmy, seriale, powieści, opowiadania, komiksy o sławnym detektywie albo o czymkolwiek z nim związanego. Tutaj jest nie inaczej - w tym, że powracamy do jego rodzinnej posiadłości, a sam Sherlock pojawia się na chwilę... i nie bardzo jest Sherlockiem Doyle'a - bardziej przypomina manekina z jego imieniem. Ale no cóż. To nie on tutaj jest głównym bohaterem.


Bowiem prym wiedzie Enola. Młoda, ambitna, bogata dziewczyna z dobrego domu, której losem jest zamążpójście i ogólna "niewola" ówczesnego społeczeństwa. Gdy tylko nadarza się okazja, postanawia z niej skorzystać, ukazując tym samym swoje prawdziwe ja. Można ją naprawdę polubić - jest idealną główną bohaterką na miarę XXI wieku. 

Sam komiks czyta się szybko i raczej nie zauważyłam nagłych przeskoków fabularnych. Wszystko zostało odwzorowane jasno i przejrzyście, aczkolwiek ciężko mi się wypowiedzieć, bowiem nie czytałam pierwowzoru książkowego. Jednakże śmiem twierdzić, że i w przypadku komiksu każdy się odnajdzie. Na pewno po takiej historii ma się ochotę na więcej - nie tylko przygód samego Holmesa, ale na ciąg dalszy komiksu. Na całe szczęście - kolejny tom już niebawem.   

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 
Tytuł:Śledztwo Enoli Holmes
Autor: Serena Blasco
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawnictwo: Egmont 
Seria:Śledztwa Enoli Holmes #1
Data wydania: 26.02.2020
Liczba stron:64
Format: 19,5x26 cm
Oprawa: Twarda
Kategoria: Komiks
Dla kogo: wszyscy
Cena: 34,99 zł
http://egmont.pl/

1 komentarz:

  1. Słyszałam o tym i muszę przyznać, że jest mocno zafascynowana. Sama nazwisko mnie przyciąga i w dodatku bardzo cenię taką formę :)

    Serdecznie zapraszam na rozdanie do mnie:
    ROZDANIE na lustrzanej nadziei

    OdpowiedzUsuń