wtorek, 11 sierpnia 2020

Horrrendalna Historia Polski - Małgorzata Fabianowska, Małgorzata NesterukNa pewno nie wiesz:
Jak się chadzało od Sasa do Lasa?
Kogo Tadeusz Kościuszko chciał zabić tomahawkiem?
Jak wyglądały od podszewki dynastyczne knowania?
Czy ktoś kiedyś znalazł kamień filozoficzny?


Jak to od dawien dawna mawiają: Polacy nie gęsi... i swoją historią mają. Po ogromnym sukcesie wznowionych wydań Strrrasznej Historii, które opowiadały o historii wielkich władców, Egipcjan, Greków itd., przyszedł czas na to, by i Polacy wzięli sprawy w swoje ręce i przedstawili w podobny żartobliwy sposób naszą historię. Dokładniej wzięły się za to dwie Małgorzaty - Fabianowska i Nesteruk - i z pomocą Jędrzeja Łanieckiego, który niemal idealnie odwzorował rysunki z serii Strrraszna Historia, stworzył nową historię: Horrrendalną Historię Polski.


Na ten moment Horrrendalna Historia Polski liczy sobie cztery tomy:
- Sprytni Słowianie
- Pokrętni Piastowie
- Dynamiczna Dynastia Jagiellonów
- Atrakcyjni Królowie Elekcyjni


Ja w swoim posiadaniu mam dwa ostatnie tytuły, jednakże bez większych oporów mogę oświadczyć, że coś czuję, że wszystkie części utrzymują ten sam poziom. Ta seria pokazuje, że historię można opowiadać ciekawie i z polotem. Z małą ilością dat, a przede wszystkim w sposób żartobliwy i nierzadko skrótowy, a tym samym w łatwy i przyjemny sposób, sprzyjający zapamiętywaniu, przedstawia historię najważniejszych władców Polski. I robi to w taki sposób, że na pewno jakaś ciekawostka bądź fakt zostanie w głowie na dłużej. Przypomina mi kanał Historia bez cenzury, ponieważ i tu, i tu można poznać tę drugą stronę historii - tę ciekawszą, tę która uczy wzorców, a nie suchych faktów, ponieważ oba tytuły robią to w naprawdę niekonwencjonalny sposób.

Strrraszna historia to tekst złożony z dialogów, anegdotek, ilustracji, komiksów i innych ciekawych pomysłów, jak tu sprawić, by dziecko się nie zanudziło (dziecko? to seria także dla starszych odbiorców!). Książki wypełnione są informacjami, które nie tylko pomogą zabłysnąć w towarzystwie bądź zdać lepiej kartkówkę w szkole, ale przede wszystkim zainteresować do tego stopnia, że chce się więcej i więcej... więcej historii, więcej książek... A to chyba największa zasługa, jaką można tej serii przypisać.

Na uwagę zasługują także ilustracje i humor ukryty w dialogach. Mam dwadzieścia cztery lata a niektóre żarty i mnie bawiły, także tym bardziej zaciekawiają młodszych czytelników, gdyż to do nich adresowana jest to seria. Jednakże spokojnie! Uważam, że Horrendalna Historia Polski to jedna z tych serii, które mogą czytać całe rodziny - od najmłodszego do najstarszego członka. Naprawdę!

Bardzo się cieszę, że wreszcie podobna seria wyszła na światło dzienne! Cieszę się, że Polacy powoli przestawiają się na właśnie ten rodzaj edukacji, sprawiając, że młodsze pokolenie może uczyć się w oryginalny, niekonwencjonalny sposób. Polecam z całego serca!

Premiera już 12. sierpnia 2020!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 
Więcej na stronie wydawnictwa!

3 komentarze:

  1. Zapowiada się bardzo atrakcyjnie, muszę przyznać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że się skuszę, jeśli napotkam w bibliotece albo w formie e-book :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem na tak :D Jestem fanką Straaasznej historii (książek i serialu) i z tą też bym się chętnie zapoznała :D

    OdpowiedzUsuń