niedziela, 29 listopada 2020

Sapiens. Opowieść graficzna. Część 1. Narodziny ludzkości - Yuval Noah Harari

Im człowiek jest starszy, tym bardzo zauważa, jak ogromny jest świat... i jak wiele tajemnic skrywa. Współczesność tak często przysłania nam obraz  całości poprzez swój nieustanny pośpiech, że nawet czasami nam przez myśl nie przejdzie, by się zastanowić i zapytać: ale jak to było kiedyś? A było i się działo. Chcecie wiedzieć co? Zapraszam do zapoznania się z Sapiens. Opowieść graficzna autorstwa Yuvala Noaha Harariego.


Tak naprawdę pierwsi ludzie niczym szczególnym się nie wyróżniali. Wciąż byli zwykłymi zwierzętami, które nie miały większego wpływu na środowisko niż goryle, robaczki świętojańskie czy meduzy. Nic nie wskazywało na to, że pewnego dnia podbiją i przemienią cały świat. 

YUVAL NOAK HARARI

Sapiens opowieść graficznego. część 1. Narodziny ludzkości to (jak sama nazwa wskazuje) wersja ilustrowana bestsellera tego samego autora pod tytułem Sapiens. Od zwierząt do bogów. I to jaka wersja! Oryginalne ilustracje opowiadają w typowy dla komiksu sposób mądrości, z którymi muszą normalnie zmierzyć się największe umysły świata... które tutaj możemy poznać w łatwy, przyjemny, błyskotliwy, a czasami nawet zabawny sposób. Jak przystało na tłumaczenie trudnych zagadnień dziecku, które mało wie o świecie.

Dlaczego? Ponieważ profesor Harari w Sapiens. Opowieści graficznej tłumaczy przeszłość swojej małoletniej siostrzenicy Zoe, która - ta jak czytelnik - interesuje się pierwszymi przedstawicielami naszego gatunku, ich pochodzeniem i wpływu na środowisko. Z pomocą Harieremu przychodzi grono barwnych postaci: superbohaterka Doktor Fikcja, zabawna biolożka profesor Saraswati, archeolog ojciec Klüg. Żeby wytłumaczyć te wszystkie trudne zagadnienia, cofniemy się w czasie i odkryjemy tajemnice pierwszych gatunków człowieka. A w tym wszystkim bierze też udział detektyw Lopez, który oskarża Sapeinsów o udział w zbrodni. Oskarżonych natomiast bronić będzie sprytny adwokat Adamski.

Sapiens. Opowieść graficzna to inteligentna rozrywka dla młodszych i starszych. Jeżeli ktoś sądzi, że przeczyta tę książkę w ciągu jednego wieczora, jest w błędzie. To aż 240 stron czystego komiksu i choć informacje podane są w formie dymków, jest ich tak wiele a nawał wiedzy, że potrzeba chwili czasu, żeby to przyswoić. I na tym właśnie tkwi siła Sapiens. Opowieści graficznej - w inteligentnej rozrywce.

Co istotne - wydanie tej książki jest zacne. Twarda oprawa, duże wydanie, grube strony i kolorowe ilustracje to atrybuty, na jakie zasługuje Sapiens. Opowieść graficzna. Część 1. Narodziny ludzkości. To książka, która przetrwa wiele, wiele lat, bo jakby nie było ma takie zadanie. Zapewne przy pierwszym czytaniu nie zrozumiemy w pełni wszystkich informacji i mądrości, jakie przekazuje nam Yuval Noah Harari, dlatego tym ważniejsze jest, by ta książka była tak solidnie zrobiona. Ponieważ nie raz, nie dwa będziemy do niej powracać.

Bardzo, bardzo polecam. To jedna z takich pozycji literackich, które warto znać. Dla siebie i dla innych. Świat jest tak ogromnym, tak ciekawym miejscem na świecie, że warto cofnąć się w przeszłość i zrozumieć, jak to się wszystko zaczęło. Jak my się zaczęliśmy.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
TytułSapiens. Opowieść graficzna. Część 1. Narodziny ludzkości 
Tytuł oryginalny Sapiens: A Graphic History: The Birth of Humankind. Volume I
AutorYuval Noah Harari
Tłumacz: Michał Romanek
Wydawnictwo: Literackie
Premiera: 2020
http://www.wydawnictwoliterackie.pl/Liczba stron:250
Format: 275x205 mm
Oprawa: twarda
Gatunek: Edukacyjne
Cena: 69,90 zł

2 komentarze: