poniedziałek, 30 listopada 2020

Wiedźmin. Pani Jeziora - Andrzej Sapkowski

Ciri wpatruje się w wypukły relief przedstawiający ogromnego łuskowatego węża. Gad, zwinąwszy się w kształt ósemki, wgryzł się zębiskami we własny ogon. To pradawny wąż Uroboros, który symbolizuje nieskończoność i sam jest nieskończonością. Jest wiecznym odchodzeniem i wiecznym powracaniem. Jest czymś, co nie ma ani początku, ani końca. A to, że Uroboros gryzie swój ogon, oznacza, że koło jest zamknięte.*

Wiedźmin. Pani Jeziora to niestety ostatni tom bestsellerowej sagi Andrzeja Sapkowskiego, który zamówiłam w księgarni internetowej Tania Książka. A jak przystało na ostatni tom, zamykając wiele wątków, naszpikowany jest przyspieszającymi puls wydarzeniami. Panie i panowie - w tym tomie karty wyjdą na stół. 

Tak jak to często bywa w przypadku recenzowania któregoś z kolei tomu danej sagi, tak i tutaj nie mogę za wiele zdradzić. Nie widzę sensu rozpisywać się zatem na temat wydarzeń, które były następstwem dobrze rozplanowanego planu Sapkowskiego. Podobnie nie widzę większego sensu w omówieniu postaci, których rozwój jest częścią całości czerpania przyjemności z lektury. Powiem zatem tyle, że można bić brawa Sapkowskiemu za taką fabułę, takich bohaterów no i... za język i styl.

Pani Jeziora jest najgrubszą częścią całej sagi. To powieść zamykająca się w prawie 600 stronach wypełnionych po brzegi oryginalnymi opisami (mało który pisarz potrafi tak dobierać słowa jak Sapkowski), kwiecistymi dialogami (serio - dialogi tutaj to złoto) oraz akcją, która nie daje ani chwili wytchnienia. Końcówka każdego rozdziału prosi o lekturę następnego - i tak bez końca. To majstersztyk, o którym warto przekonać się na własnej skórze.


W każdym momencie, w każdej chwili, w każdym zdarzeniu kryją się przeszłość, przyszłość i teraźniejszość. W każdej chwili kryje się wieczność. Każde odejście jest zarazem powrotem, każde pożegnanie powitaniem, każdy powrót rozstaniem. Wszystko jest jednocześnie początkiem i końcem.*


Poznanie pióra Andrzeja Sapkowskiego było przyjemnością. Wraz z Panią Jeziora kończy się  pewna era polskiego fantasy. Oczywiście na półce mam już po latach wydany Sezon burz, ale jest to zupełnie inny kaliber. Cóż więcej dodać, ażeby nie zabrać smaku? Polecam sięgnąć po bestsellery księgarni Taniej Książki i przekonać się, o czym mówię, starając się w ogóle o tym nie mówić.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Wiedźmin. Pani Jeziora

Autor: Andrzej Sapkowski

Tom: Siódmy (piąta powieść)

Wydawnictwo: SuperNowa

Premiera: 2020

Liczba stron: 596

Format: 125x195

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Cena: 55,00 zł

Kategoria: Fantasy
*Cytat z książki

1 komentarz:

  1. Wiedźmin <3 Dosyć dawno przeczytałam całą serię, mam w planach to powtórzyć chociaż nie wiem jeszcze kiedy

    OdpowiedzUsuń