wtorek, 29 czerwca 2021

Wilkołak - Wojciech Chmielarz

 

Wojciech Chmielarz to nazwisko, które obserwowałam od dłuższego czasu. Zwróciłam na nie uwagę podczas słuchania wywiadów dotyczących ekranizacji Żmijowiska, lecz dużo czasu upłynęło, kiedy wreszcie sięgnęłam po którąś z jego książek. Zamówiłam Wilkołaka na Taniej Książce i zabrałam się za lekturę.

Dawid Wolski powraca...

Dawid Wolski wie, że przeszłość do niego powróciła. Na pogrzebie ojca, mecenasa Wolskiego, w oddali dostrzega kobietę swojego życia. Kogo? Kogoś, kto już dawno powinien nie żyć. Dziewczyną, którą zauważa, jest dziesięć lat starsza, całkowicie zmieniona, ale on wierzy, że to Iga. Jakim cudem żyje i dlaczego udaje, że nie zna Dawida? Oto pytanie, na które detektyw będzie starał się dowiedzieć. Rozpoczyna się powrót do śledztwa.

Ulala! Co to była za lektura! Wojciech Chmielarz potrafi budować napięcie i to właściwie od pierwszego rozdziału, a przede wszystkim tworzyć zagmatwaną i intrygującą intrygę. Jedyne, czego się obawiałam, to tego, że nie będę wiedziała kto jest kim w trzeciej przygodzie Dawida Wolskiego. Ale nie. Jako czytelnik bez znajomości dwóch poprzednich tomów muszę powiedzieć, że bez trudu odnalazłam się w Wilkołaku. Książka o morderstwach kobiet do siebie podobnych  wprawdzie nie jest możne najbardziej oryginalnym kryminałem, ale posiada w sobie coś wyjątkowego. Tajemnicę, przeszłość, psychologię. To zdecydowanie coś, co zachęca do dalszej lektury i nie pozwala odłożyć powieści ani na moment.

Słów kilka o bohaterach, a przede wszystkim o tym jednym szczególnym. Dawid Wolski to mężczyzna z krwi i kości. Nie jest żadnym genialnym Sherlock Holmes. To detektyw XXI wieku. Lekko szorstki w obejściu buntownik nie boi się niczego. Nie sposób go nie polubić, nie sposób mu nie współczuć. Zdecydowanie dobrze wykreowana postać pierwszoplanowa. O innych postaciach, które dopiero przyjdzie czytelnikowi poznać, też mogę powiedzieć dużo dobrego. Nie wyczułam w dialogach szczypty fałszu bądź przesadzenia.

Wilkołak zdecydowanie okazał się owocną lekturą. Opinie o twórczości Chmielarza nie są ani trochę przesadzone. To dobry pisarz, godny polecenia. Liczę na to, by wszystkie jego książki okazały się bestsellerami Taniej Książki i żeby na ich podstawie powstały ekranizacje - bo są tego warte. Polecam!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 
Tytuł: Wilkołak
Autor:Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 19.05.2021
Liczba stron: 479
Oprawa: Miękka
Format: 130x197
Gatunek: Kryminał

Cena: 42,90 zł
  http://marginesy.com.pl/ 

2 komentarze:

  1. Mam tę książkę w planach na trochę dalszą przyszłość czytelniczą.

    OdpowiedzUsuń
  2. Najpierw chcę przeczytać inne książki autora, które mam w domu.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń