niedziela, 17 października 2021

Dom zbrodni - Agata Christie

Jak ja uwielbiam Agatę Christie! Jest jednym z bardzo niewielu pisarzy, po których książki sięgam w ciemno - nie patrząc na tytuł, opis, okładkę, jedynie spoglądając na autora. Całkowicie zrozumiałe jest dla mnie, dlaczego nazwisko Królowej Kryminałów przyciąga wciąż i wciąż nowych czytelników. Przed państwem Dom zbrodni, który możecie zamówić w Taniej Książce, czyli jedna z ulubionych powieści samej autorki.

 

Charles, podczas wakacji w Kairze, poznał kobietę swojego życia - Sophię. Obiecał jej, że jak tylko wróci z wojny, oświadczy się jej i wezmą ślub. Dziewczyna zgadza się na tę propozycję, lecz dwa lata później jest zmuszona odwołać słowa. Okazuje się bowiem, iż jej dziadek - sławny milioner, Arystydes Leonides - został otruty. Charles wraz z ojcem-policjantem oraz jego podwładnymi postanawia poznać prawdę. Jest tylko jeden problem - nikt nie ma pewnego motywu.

Główny bohater odwiedza dom swojej przyszłej narzeczonej, gdzie spotyka się z rodziną, czyli możliwymi mordercami. Wśród nich znajduje się tata Sophii, Philip, młodszy syn Arystydesa, przez co przez całe swoje życie musiał borykać się z odtrąceniem i poczuciem bycia gorszym; Magda, żona Philipa a matka Sophii, jest kobietą, która uwielbia grać role - życie traktuje jak teatr; Roger, starszy syn oraz nieudolny właściciel spółki Gastronomicznej, którą powierzył mu ojciec, a którą ten zadłużył; Clemency, żonę Rogera, niezwykle opanowaną i chłodną kobietę, wywodzącą się z biednej rodziny; Josephine, dwunastoletnią dziewczynkę, uwielbiającą bawić się w detektywa; Eustance, siedemnastoletniego, zdolnego chłopca; Edith de Haviland - siostrę pierwszej żony Arystydesa, podobno go nieznoszącą; Brendę, młodą żonę Arystydesa oraz Laurence Browna - guwernera wnuków dziadka. Jest jedna cecha charakteru, która łączy wszystkich członków rodziny - bezwzględność.

Pierwsze podejrzenia padają na Brendę i Laurence'a, gdy tylko odkryto ich romantyczne stosunki, lecz im więcej dowiadywał się Charles, tym bardziej poplątane robiło się śledztwo. Nikt nie ma pewnego motywu, nikt nie ma pewnego alibi, a policja nie ma dowodów. Dlaczego posłużono się trucizną - wlaną do pojemniczka, w której znajdowała się insulina dla chorego na cukrzyce pana rodziny - którą sam Arystydes Leonides podsunął na myśl całej rodzinie? Dlaczego nie podmieniono po morderstwie buteleczki, by lekarz nie wpadł w pierwszej chwili na możliwość morderstwa? Dlaczego...?
- W niektórych książkach ginie jedna osoba po drugiej - poinformowała mnie z lubością Josephine. - W końcu znajduje się mordercę, bo jest jedyną osobą, która zostaje przy życiu. 
- Josephine, obudź się! To nie powieść kryminalna. Tu są Trzy Szczyty w Swinly Dean, a ty jesteś dziewczynką, która czyta za dużo kryminałów.

Dokładnie to "Dlaczego?" zadajemy sobie przez całą powieść. Aż do samego końca Agata Christie plącze i to plącze tak, że nikt nie jest w stanie odgadnąć tożsamości mordercy. Aż w końcu nikt (czy tylko ja?) nie podejrzewał prawdziwego zbrodniarza. Pod każdym względem "Dom zbrodni" został doskonale skonstruowany a potencjał całkowicie wykorzystany. Sam pomysł, sposób wykonania, aż w końcu motyw morderstwa nie jest dopowiedziany do ostatnich linijek. Aż do ostatnich linijek czytamy tę powieść z napięciem i ciekawością. Nic dziwnego, że Agata Christie w przedmowie wspominała, iż jest to historia, którą układała w głowie przez lata.

Tak jak zawsze, bohaterowie są wykreowani na... ludzi, oczywiście. Ludzi z krwi i kości - takich jak my. Tyle że tych ludzi od samego początku podejrzewamy, jesteśmy wobec nich nieufni, jesteśmy niepewni, szukamy kłamstwa. Nawet tych, których na początku darzymy sympatią, podejrzewamy. To niebywała ulga, gdy jednak "tym złym" nie jest osoba, którą polubiliśmy. 

Polecam, polecam i jeszcze raz polecam! Jeżeli nie byliście przekonani do innych powieści Agaty Christie, myślę, że "Dom zbrodni" was nie zawiedzie! Ta książka posiada wszystko to, czego czytelnik może oczekiwać od owocnej lektury. Po więcej takich powieści zachęcam do zajrzenia do działu bestsellerów Taniej Książki. Zapewniam, że Agatka wam się spodoba!
 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Dom zbrodni
Autor: Agatha Christie
Tłumaczenie: Natalia Billi
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Cykl:Luksusowa kolekcja
Data wydania: 29.09.2021
Liczba stron: 224
Oprawa:Twarda
Gatunek:Kryminał
 

2 komentarze:

  1. Ta książka jeszcze przede mną i mam nadzieję, że uda mi się po nią sięgnąć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wstyd się przyznać, ale nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki. Mam w planach to zmienić.

    OdpowiedzUsuń