czwartek, 11 listopada 2021

Historia bez cenzury 6. Świry u władzy - Wojciech Drewniak


Historia bez cenzury to kanał na YouTube, który zdecydowanie powinni znać wszyscy - i to zwłaszcza ci, którzy uważają, że historia jest nudna jak flaki z olejem (albo i gorzej). Chłopaki przedstawiają historię w taki sposób, że nie sposób się nudzić - prostym językiem, bez wkuwania dat i z humorem. Zwłaszcza z humorem, który dodaje omawianym bohaterom/wydarzeniom blasku. Jednakże nie zawsze wszystkie istotne informacje da radę zmieścić w 20-minutowej formie. Więc co? Więc książka.

A konkretnie szósta już książka napisana przez Wojtka Drewniaka (prowadzącego kanał HBC), jednakże w tym przypadku kolejność nie ma najmniejszego znaczenia. Świry u władzy, które zamówiłam na Taniej Książce, opowiadają biografię ośmiu - jak łatwo się domyślić - świrów, tudzież psychopatów, morderców, zbrodniarzy wojennych, komunistów/nazistów, itp. 

O kim mowa? O Czyngis-Chanie, Władzie Palowniku, Iwanie IV Groźnym, Ludwiku XIV, Józefie Stalinie, Adolfie Hitlerze, Che Guevarze, Mao Zedongu. Znacie? No pewnie, że znacie, ostatecznie ta ósemka ludzi w znaczącym stopniu przyczyniła się do wielu zmian (minimum w kwestii ilości ludzi) na całym świecie. Dzięki Historii bez cenzury 6. Świry u władzy wreszcie macie szansę ich lepiej poznać i to z ciekawostkami, które zdecydowanie zapadną wam w pamięć.

Serio! Nie spodziewałam się, że tyle czasu zajmie mi ta książka, a już sam jej wygląd robi wrażenie, gdyż to cegła prawie 500-stronnicowa. Na każdego bohatera przypada od 50-70 stron biograficznych treści z kontekstem kulturalnym, historycznym i społecznym. Co ważne, autor nie ocenia/nie piętnuje bohaterów, starając się przedstawić ich historie bez większego subiektywizmu - czyli jak normalnych ludzi, którzy okazali się nienormalni. Czy mu się to udaje? Jak najbardziej, czego jestem przykładem, gdyż w którymś momencie nawet uznałam, że hej, to nie są takie wielkie świry, jak sądziłam (ale to tylko wrażenie - spokojnie, to są świry).

Największą "robotę" robi tutaj styl Wojtka. Lekki, żartobliwy, pełen porównań. Dzięki jego charyzmie w Historię bez cenzury zarówno w wersji filmowej, jak i książkowej wchodzi się od pierwszych jego słów. Bez zbędnego patosu, bez zbędnego wchodzenia w nieistotne szczegóły opowiada historię tak, jakbyśmy wszyscy siedzieli z nim przy wspólnym stole. Nie wierzycie? To przeczytajcie fragment:

 "Jako że władza NSDAP była totalna, to i pokusy z nią związane były ogromne. Nazistowskie szychy bardzo chętnie korzystały z różnych możliwości polepszenia sobie jakości życia. Sam Adolf bardzo lubił przepych i luksus. Co prawda twierdził, że wyłącznie z uwagi na to, że takie otoczenie wyraźnie uwypukla jego prostolinijność i taką „swojskość”, która miała mu dodawać autentyczności, ale podejrzewam, że zwyczajnie lubił żyć w dobrych warunkach, bo kto nie lubi. W przypisywanie filozofii i do wygodnego życia nie bawił się szef lotnictwa Herman Göring, który w swojej willi miał nie tylko imponującą kolekcję dzieł sztuki (która znacząco się powiększyła w czasie wojny…), lecz też gigantyczną makietę kolejową, podgrzewany basen, kręgielnię i jedną z pierwszych na świecie zmywarkę do naczyń! Z kolei Józek Goebbels z racji wykonywanej roboty uwielbiał otaczać się różnego rodzaju celebrytami – aktorkami, producentami, pisarzami. Muzycy zaś stanowili lwią część imprezowej ekipy Rudolfa Hessa. A Heinrich Himmler? Z kim on się bujał? Jak na szefa SS przystało, nie za bardzo miał ochotę waflować się z kimś bez rodowodu, toteż otaczał się rasowo przefiltrowanymi SS-manami z przedwojennej arystokracji, którzy uważali go za swojego idola."

Co jak co, ale uważam, że takie książki - taki sposób edukacji - trzeba szerzyć i polecać. Niech jak najwięcej ludzi skorzysta z pracy Wojtka Drewniaka i całej ekipy HBC. Wierzę zresztą, że tak się dzieje, ponieważ wszystkie ich odcinki na YT osiągają ponad milionowe wyświetlenia, a same książki znajdują się w bestsellerach Taniej Książki. Jeżeli jeszcze z jakiegoś powodu nie kliknęliście w link przenoszący Was do zakupów... nie wahajcie się ani sekundy dłużej! Polecam!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł: Historia bez cenzury 6. Świry u władzy
Autor: Wojciech Drewniak
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Premiera: 27.10.2021
Liczba stron:480
Format: 220 x 205 mm
Oprawa: Miękka
Gatunek: Historyczna
Cena okładkowa: 46,99 zł


1 komentarz: