poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Widzę Cię - Lisa Jewell


Thomas Fitzwilliam, pomimo skończonej pięćdziesiątki, wciąż jest na swój sposób idealny. Idealny mężczyzna, idealny dyrektor szkoły, idealny sąsiad, prawdopodobnie również idealny mąż. Nic dziwnego, że wszyscy są nim zafascynowani, a w szczególności Joey Mullen. Kobieta wydaje sie mieć wszystko - dopiero co wróciła z zagranicy, przywożąc ze sobą atrakcyjnego męża. Ona sama nie rozumie, dlaczego nie może przestać obserwować Toma. Nieustannie śledzi każdy jej ruch, a jak odkrywa... nie tylko ona obserwuje.

Widzę Cię Lisy Jewell jest książką dobrą, tak dobrą, że w sumie jestem szczerze zaskoczona, że to najlepsze określenie całości. Ponieważ to nie jest wybitna powieść, ale po prostu dobra. Wciąga czytelnika, ciekawi, zaskakuje, lecz wszystko w pewnych granicach. Autorce nie udaje się niestety przekroczyć magicznego momentu, w którym czytelnik nie może się na chwilę oderwać. 

Bohaterowie są dobrze wykreowani. Ważne jest to, że autorka bawi się sztampowymi postaciami, dodając od siebie nowe, niecodzienne zachowania dla każdego z nich. Otoczenie małego miasteczka sprawia, że wszyscy nawzajem siebie znają i każdy ma na siebie pewnego haka. Na ogromny plus zasługuje także to, że z biegiem historii, wcale Tom i Joey nie są głównymi bohaterami. Srodek ciężkości pada pomiędzy nimi a ich bliskimi, a autorka zgrabnie balansuje między tajemnicami każdego człowieka.

Powtórzę sie po raz wtóry - to dobra książa. Dlaczego tylko dobra? Ponieważ oOstatnio mam fazę na punkcie thrillerów psychologicznych, a Widzę Cię dokładnie wpisuje się w sztandarowe tytuły. I jeżeli przeczytało się wiele podobnych tytułów, każdy kolejny nie będzie zaskakiwał. A niestety Lisa Jewell nie wyłamuje się w żaden sposób z konwencji thrillerów. 
 
Widzę Cię napisane zostało głównie dialogami. Rozdziały są krótkie i podzielone na trzy główne części. Całość naprawdę czyta się szybko i sprawnie (wydaje mi się, że te 300 stron przeczytałam w dwie godziny). Bardzo szybko też można połapać się w historii i odkryć, kto jest kim. To wszystko sprawia, że powieść Lisy Jewell jest powieścią na jedno popołudnie. I niestety tylko jedno.

Jeżeli lubicie thrillery i tajemnice, to powieść dla Was. Widzę Cię nie jest może książką, którą koniecznie musicie przeczytać, ale na pewno należy do tych przyjemniejszych historii z ciekawym zakończeniem.Spodoba się na pewno tym, którzy sporadycznie sięgają po ten gatunek.

Premiera 24. kwietnia!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Widzę Cię 
Tytuł oryginału: Watching you 
Autor: Lisa Jewell 
Przełożyła: Danuta Smierzchalska 
Wydawnictwo: Edipresse 
Premiera:  24 kwietnia 2019 
Liczba stron: 328
Format: 140x205 
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Cena detaliczna: 39,90 zł

6 komentarzy:

 1. Planuję już wkrótce kupić tę książkę w wersji elektronicznej. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapiszę sobie tytuł ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie była zła, dobrze spędziłam przy niej czas :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię thrillery, więc się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie odmowie sobie chwili z tą powieścią.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Widzę Cię" to przykład thrillera, po który powinni sięgnąć czytelnicy rozpoczynający swoją przygodę z tym gatunkiem, a także ci, którzy przeczytali już sporo książek tego rodzaju. Powieść zawiera wszystko to, co powinien zawierać rasowy thriller i całość czyta się naprawdę dobrze.

  OdpowiedzUsuń