wtorek, 1 stycznia 2013

Kamienie na szaniec - Aleksander Kamiński

Wśród zgiełku wartych kłaka książek znajdują się perełki. Trzeba je często dobrze poszukać. Tak bardzo często mamy je przed oczyma, a dalej ich nie widzimy. Lektury nie zawsze są takie nudne, jak to je uczniowie nazywają.

Do tej pory przeczytałam wszystkie zadane mi lektury - nie miałam z tym większych oporów, ponieważ lubię czytać. Lecz Kamienie na szaniec będę traktowała jako coś więcej, niż książkę.

Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939-1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy. Posłuchajcie opowiadania o ludziach, którzy w tych niesamowitych latach potrafili żyć pełnią życia, których czyny i rozmach wycisnęły piętno na stolicy oraz rozeszły się echem po kraju, którzy w życie wcielić potrafili dwie wspaniałe ideały: BRATERSTWO I SŁUŻBĘ.

To nie jest jakaś tam książka. To najprawdziwsze życie. Co prawda nie takie jakie my, obywatele cieszący się pokojem, znamy. Poznajemy historię ludzi, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju. I to nie byle jakich ludzi.

Od dziecka wyobrażałam sobie wojnę jako zadymione niebo, wszędzie szaro, a ludzie dookoła nie mogą się nawet uśmiechać - nie wychodzą z domu, ciągle się chowają. Takie było moje wyobrażenie dopóki nie przeczytałam, co opisał na temat II wojny światowej Aleksander Kamiński.

Oni mieli marzenia, cele, miłości. Chcieli żyć w szczęściu, nie musząc się martwić o nagłą śmierć. Byli tak naprawdę tacy jak my. Lecz musieli szybko dorosnąć, byśmy my mogli mieć to, czego oni nie mieli.

Lektura gimnazjalisty, której nie wolno olać! Pozycja obowiązkowa!
---------------------------------
Tytuł: Kamienie na szaniec
Autor: Aleksander Kamiński
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data Wydania:
Liczba stron: 240
Kategoria: Literatura Faktu
---------------------------------
Ocena: 6 (celujący)
Wniosek: Książka, którą każdy z nas musi znać.

1 komentarz:

  1. "Kamienie na szaniec" to książka którą powinien przeczytać każdy. Wiem, że to może brzmieć banalnie, ale taka prawda. Dzięki takim książką moje pokolenie choć trochę przybliża sobie historie naszego kraju, której w szkołach jest według mnie zbyt mało.
    http://zapachstron.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń