sobota, 29 czerwca 2013

Wybrani - C.J. Daugherty

Wybrani to książka młodzieżowa jakich wiele. Jednak jest dowodem, że można w dzisiejszych czasach stworzyć coś świeżego i oryginalnego z typowych schematów.

Gdy wszyscy wokół kłamią, komu zaufasz?

Świat Allie legł w gruzach. Jej ukochany brat zaginął, a ona została aresztowana – kolejny raz. Rodzice podejmują desperacką decyzję o wysłaniu dziewczyny do elitarnej szkoły z internatem. Akademia Cimmeria nie jest jednak zwyczajną szkołą. Panują tu dziwne zasady, a uczniowie to w większości bogate dzieci wpływowych rodziców. Kiedy jedna z uczennic zostaje zamordowana, Allie zaczyna rozumieć, że Akademia Cimmeria skrywa mroczny sekret. Czy w jego odkryciu pomoże dziewczynie przystojny Sylvain? A może outsider Carter?

Jaką tajemnicę kryje historia rodziny dziewczyny? Kim tak naprawdę jest Allie?


Allie zostaje przyłapana na nieudanym sabotażu, przez co kolejny raz trafia na posterunek. Rodzice muszą podjąć decyzję, co zrobić dalej. Postanawiają zatem wysłać ją do Akademii Cimmeria, bardzo prestiżowej szkoły z internatem dla najwybitniejszych dzieci milionerów. O dziwo - szkoła przypadła jej do gustu! Poznaje tam Sylvaina oraz Cartera - obydwoje są czarujący i niejednokrotnie przyspieszają bicie serca dziewczyny. Jednakże w tej szkole dzieją się bardzo dziwne rzeczy. Podczas balu Allie znajduje zakrwawione ciało dziewczyny. Została zamordowana. Więc dlaczego nikt nie wzywa policji, a dyrekcja przekazuje wiadomość o samobójstwie jednej z uczennic?

Wybrani, jak już wcześniej napisałam, jest książką młodzieżową jakich wiele. Od początku nasuwała mi się myśl, że to już było (chociażby aresztowanie i wysłanie do innej szkoły kojarzyło mi się z sagą Upadli). Później im dalej, tym więcej miałam myśli - o co tutaj chodzi? co się za tym kryje? kto jest tym dobrym? I to właśnie było jednym z najlepszych uczuć, jakie mogłam doświadczyć - tutaj nie ma niczego oczywistego, trzeba przeczytać książkę od deski do deski a i tak na sam koniec dostaniesz więcej pytań niż odpowiedzi.

Do takiej historii muszą być zapewnieni ciekawi bohaterowie. Oprócz Allie, która jest co prawda raczej typową dziewczyną, lecz na pewno nie denerwującą, na pierwszy plan wychodzą  Sylvain i Carter. Mogę zapewnić, że są to bohaterowie, których nie można po prostu zaliczyć do jakiś typowych schematycznych chłopaków zakochanych w głównej bohaterce. Trudno jest zrozumieć, co im chodzi po głowie (podejrzewałam jednego o bycie wampirem!), jacy są tak naprawdę. A zważywszy na zaistniałe sytuacje trudno mi było powiedzieć, któremu z nich powinno się ufać. Nie można tutaj też zapomnieć o bohaterach pobocznych - jest ich całkiem sporo, a każdy z nich jest oryginalny i odpowiednio wykreowany. 

Książka C.J. Daugherty nie jest książką fantasy. Nie ma w niej nadnaturalnych mocy ani wydarzeń. Autorka powraca raczej do starszych zarysów powieści, które podchodziły momentami do thrillerów. Spójny ciąg wydarzeń, jak również intrygujące tajemnice nie pozwolą oderwać się wam od książki. 

---------------------------
Tytuł: Wybrani
Autor: C.J. Daugherty
Tłumaczenie: Martyna Bielik
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 06-03-2013
Liczba stron: 440
Kategoria: Dla młodzieży
---------------------------
Ocena: 5+ (bardzo dobry z plusem)
Wniosek: Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza