środa, 7 października 2015

Agnes Grey - Anne Bronte

Właściwie powieści najstarszej z sióstr Bronte - Charlotte - mam już za sobą. Jene Eyre. Autobiografia przeczytana, Vilette przeczytane; Shirley przeczytane... Wichrowe wzgórza, będące jedyną opowieścią Emily, czyli najmłodszej siostry, już dawno mam za sobą. Przyszedł zatem czas na ostatnią - średnią wiekiem - z rodzeństwa. Kto by pomyślał, iż Agnes Grey tak idealnie wplecie się w moje obecne życie!

Agnes Grey to ledwie dziewiętnastoletnia dziewczyna, której dzieciństwo dawno minęło i nadszedł czas na dorosłość. Znając obecną sytuację materialną rodziny i łącząc ją z własnymi marzeniami, postanawia zostać nikim innym jak właśnie guwernantką. Pełna dobrych myśli oraz pozytywnych przypuszczeń musi pogodzić się z rzeczywistością. Dzieci, którymi przyjdzie się jej opiekować nie należą do najgrzeczniejszych, a wręcz są złośliwe i niesforne. Wymagający i nieprzyjemni pracodawcy również nie pomagają, przez co główna bohaterka musi radzić sobie sama. Nie pomaga nawet zmiana pracy i wstąpienie do kolejnej rodziny. To sprawia, iż Agnes postanawia w końcu przejrzeć na oczy i odkryć świat takim, jakim jest. Nie pomaga jej w tym bynajmniej uczucie, które rodzi się wobec nowego wikarego...

(...) zamiast lamentować nad przeszłymi niepowodzeniami, moglibyśmy się wszyscy raźno zabrać za szukanie sposobu na zaradzenie im.

Agnes Grey to powieść inspirowana prawdziwymi przeżyciami Anne Bronte, która tak jak główna bohaterka musiała obudzić się z miłego snu i pójść do pracy. Książka pokazuje determinację kobiety, która by zdobyć niezależność majątkową, jest w stanie do naprawdę wielu wyrzeczeń. Często niełatwych. 

Fabuła powieści autorstwa Anne Bronte jedynie na pozór tak bardzo przypomina dobrze znane tytuły starszej siostry, takie jak moja ukochana Jane Eyre.Autobiografia. Tak naprawdę ta pisarka poszła w troszeczkę innym kierunku, kładąc większy nacisk nie na miłość, lecz na samo życie guwernantki - jedynego zawodu, którego mogła się podjąć szanowana niezamężna kobieta w dziewiętnastowiecznej Anglii. Akcja toczy się stopniowo, spokojnie. Anne Bronte przyjęła raczej równe tępo, które rozciąga się na całe 200 stron. To sprawia, iż Agnes Grey czyta się z przyjemnością, mogąc się nią jednocześnie delektować. Nie obejdzie się przy tym bez refleksji. 

Oczywiście trzeba się liczyć z tym, iż tak jak we wszystkich powieściach sióstr ważnym elementem w Agnes Grey będzie codzienność kobiety, jak i całych rodzin, żyjących w XIX wieku i łączące się z nią wszystkie rozmowy o życiu, Bogu, religii, miłości oraz cierpliwości z nią związanej. Dzięki temu ta powieść ma tak inny klimat od tych nam współczesnych tytułów.

Nasze pragnienia są jednak niczym łatwo tlący się materiał: jeżeli iskry sypiące się z nieustannie zderzających się ze sobą okoliczności na niego nie natrafią, natychmiast zgasną - lecz jeśli nań spadną, w jedną chwilę przeobrażają się w płomień nadziei.

Historię opowiada tytułowa bohaterka - Agnes Grey - dzięki czemu całość czytamy jako jej pamiętnik. To właśnie poprzez jej obserwacje poznajemy ludzi, ich obyczaje, sposób mówienia oraz spoglądania na świat. A główna bohaterka jak mało kto potrafi dojrzeć w ludziach coś więcej aniżeli ich powierzchowność.

Sądzę, iż tę powieść musi przeczytać każda kobieta niepełna swej wartości. Oto Agnes Grey - młodziutka, skromna, sympatyczna, religijna, pełna nadziei i dobrych myśli - udowadnia na własnym przykładzie, iż nie można wciąż uciekać. Potrzeba zmierzyć się z często smutną rzeczywistością i zawalczyć o swoje. To naprawdę wyjątkowa książka! Trzeba ją przeczytać! Aż dziw bierze, iż dopiero od niedawna w Polsce możemy czytać tę opowieść!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł:  Agnes Grey
Autor: Anne  Bronte 
Tłumaczenie: Magdalena Hume

Wydawnictwo: MGhttp://www.wydawnictwomg.pl/sklepy-cynamonowe-wydanie-ilustrowane/ 
Data wydania: 2012
Liczba stron: 256
Oprawa: Twarda 
Format: 145x205
Cena okładkowa: 34,90 
Gatunek
Klasyka romansu
 

15 komentarzy:

 1. Z twórczości sióstr Bronte znam jedynie "Wichrowe Wzgórza", jednak w najbliższym czasie planuję poznać kolejne utwory, w tym wspomnianą przez Ciebie "Jane Eyre" :) Na "Agnes Grey" też z pewnością przyjdzie pora, tym bardziej, że rozpoczęłam kompletowanie całej tej serii od MG :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam jeszcze twórczości sióstr Bronte, ale musiałabym to w końcu zmienić. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Poluję na nią- chcę mieć własną kolekcję książek sióstr Bronte :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytałam i też recenzowałam. Jedna z moich ulubionych książek! Choć ja kocham klasyki więc no cóż, nawet jakby była słaba to i tak bym ją uwielbiała :P Ale jest świetna. Też nie chcę być NIGDY od nikogo zależna, kobieta powinna znać swoją wartość i dążyć do celów. Pierwszy cytat Ci ukradnę na fanpage'a ok? ;)

  <3 Buziak! :*

  OdpowiedzUsuń
 5. Może kiedyś. Choć mam ją w planach, to trudno przełamać mi mój upór do klasyków :( Bardziej lubię literaturę współczesną :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze trochę i całą twórczość Bronte będziesz miała za sobą :) Sama kiedyś w końcu będę musiała się za nie zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki Bronte zawsze będą warte uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jedna z nielicznych książek sióstr Bronte, których jeszcze nie czytałam, ale... NADROBIĘ!

  OdpowiedzUsuń
 9. Twórczość tej siostry Bronte jeszcze przede mną, ale na pewno w końcu zabiorę sie za jej twórczość :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze nie czytałam, ale mam w planie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno przeczytam, bo uwielbiam siostry Bronte :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię tą książkę, jest naprawdę wartościową lekturą :)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Cały czas przymierzam się do książek sióstr Bronte :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie miałam jeszcze okazji przeczytać czegokolwiek z twórczości sióstr Bronte, ale mam nadzieję, że kiedyś mi się to uda :)

  OdpowiedzUsuń