sobota, 3 października 2015

Lilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach i listach - Mariola Pryzwan

Uwielbiam poezję! Nie wiem, jak można jej nie kochać?! Oczywiście mówię tu o twórcach, którzy zwracali się w swoich wierszach do prostych ludzi - którzy jednym czy dwoma zdaniami potrafili ukazać sens naszego życia, problemy współczesnego świata czy uczucia pomiędzy nami wszystkimi. A tacy poeci chodzili po tym świecie! Osobiście nie wyobrażam sobie życia bez poezji naszej noblistki, Wisławy Szymborskiej, ks. Jana Twardowskiego, Haliny Poświatowskiej oraz - a jakże by inaczej! - polskiej Safony - Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej! 


Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (1891-1945) była i nadal jest zjawiskiem poetyckim, najpopularniejszą polską poetką wszech czasów. Nazywana poetką miłości, polską Safoną lub Safo słowiańską. Jej wiersze weszły do kanonu lektur szkolnych, znalazły się także we wszystkich chyba antologiach poezji polskiej XX wieku. Twórczość jej to przede wszystkim liryka refleksyjna pełna emocji i wyznań. W jej twórczości miłość ma wiele twarzy!

Portret
 
Usta twoje: ocean różowy.
Spojrzenie: fala wzburzona.
A twoje szerokie ramiona:
Pas ratunkowy...

Jaka jednakże była ta poetka, dramatopisarka i malarka pochodząca ze słynnego rodu Kossaków? Jaką zachowali ją w pamięci najbliżsi, znajomi i przyjaciele? Jak zmieniła ją wojna i przymusowa emigracja? Kogo kochała, z kim się przyjaźniła? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w tomie wspomnień i listów Lilika zebranych i opracowanych przez Mariolę Pryzwan od lat zafascynowaną biografią i twórczością sławnej poetki!

Lilka to barwna opowieść o tej utalentowanej kobiecie ukazana dokładnie w 70. rocznicę jej śmierci!

Oto pozycja dla wszystkich tych, którzy spragnieni są przepięknej - czasami smutnej, a czasami radosnej - opowieści o Lilce, jak Pawlikowską-Jasnorzewską nazywali przyjaciele. I to właśnie ze wspomnień jej najbliższych stworzona została ta książka. Dzięki tej książce będziemy mogli lepiej zrozumieć samą poetkę - jej charakter, osobowość, uczucia - a tym samym jej twórczość. Nie zabraknie zatem listów, dokumentów, prasy, szkiców, czy nawet dialogu między Lilką a jej znajomymi. Autorka dotarła do naprawdę wielu źródeł - wcześniej nigdzie indziej nie publikowanych!

Pawlikowska-Jasnorzewska była naprawdę piękną kobietą. Boginią Miłości, można by rzec! Możemy podziwiać jej urodę (i nie tylko jej) dzięki licznym zdjęciom, obrazom, portretom. Lilka została wydana wzorowo! To publikacja warta swoich pieniędzy ze względu na genialne przygotowanie - kreatywne i z pomysłem. 

Fotografia
 
Gdy się miało szczęście, które się nie trafia:
czyjeś ciało i ziemię całą,
a zostanie tylko fotografia,
to - to jest bardzo mało...

Z mojej strony strony mogę jedynie polecać! To wyjątkowe dzieło. Obowiązkowe dla wszystkich miłośników tej wielkiej poetki!

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu bibliotekarką, z zamiłowania biografistyką. Bardzo lubię swoich bohaterów, a jest ich kilkoro: Władysław Broniewski, Zbigniew Cybulski, Maria Dąbrowska, Anna German, Anna Jantar, Maria Kownacka, Halina Poświatowska i oczywiście Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. 

Wędrówki śladami bohaterów, spotkania z ich bliskimi, zdobywanie dokumentacji - to także moja pasja. Przyjaciele wiedzą, że najwięcej radości sprawiają mi białe kwiaty, zwłaszcza róże i konwalie. A tak w ogóle - to kocham życie i powtarzam za Haliną Poświatowską, że "żyje się tylko chwilę/ a czas - / jest przezroczystą perłą/ wypełnioną oddechem"
 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
TytułLilka. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska we wspomnieniach i listach  
Autor: Mariola Pryzwan
Wydawnictwo: MG
http://www.wydawnictwomg.pl/sklepy-cynamonowe-wydanie-ilustrowane/ Data wydania: 2015
Liczba stron: 256
Oprawa: Twarda
Format: 145x205     
Cena okładkowa: 44,90 
Gatunek: Biografia

11 komentarzy:

 1. Książka wydaje się ciekawa, jednak nie na tyle, bym musiała na nią polować. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamierzam tą biografię podarować mojej cioci, gdyż jest ona wielką miłośniczką twórczości Marii Pawlikowsksiej-Jasnorzewskiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niekoniecznie chcę mieć tę książkę, ale bardzo lubię wiersze Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli trafiłaby w moje ręce z pewnością przeczytałabym ją ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już jakiś czas temu zwróciłam uwagę na tą książkę i na pewno kiedyś po nią sięgnę :))
  Z twórczością Pawlikowskiej już się zetknęłam i bardzo chętnie dowiedziałabym się nieco więcej o autorce :D
  addictedtobooks.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę czytałam, podobała mi się co jest dla mnie wielkim szokiem z racji, że nie przepadam za biografiami :)
  Pozdrawiam Justyna z książkomiłościmoja.blogspot

  OdpowiedzUsuń
 7. Polecę mojej cioci. Na pewno trafi w jej gust.

  OdpowiedzUsuń
 8. Odpuściłam sobie tę pozycję i teraz się zastanawiam, czy to była dobra decyzja...

  OdpowiedzUsuń
 9. Kocham twórczość pani Jasnorzewskiej,także dzięki szczere za polecenie książki - na pewno rozejrzę się za nią:-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chcę przeczytać, uwielbiam wiersze Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, szalenie interesuje mnie jej biografia :)

  OdpowiedzUsuń