sobota, 10 października 2015

Plaga samobójców. Program część 1 - Suzanne Young

Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających*. A co jeżeli przyjdzie Ci wieść życie w świecie pełnym samobójstw? Jak to przeżyjesz?

Sloane to nastolatka jakich pełno, lecz świat, w którym żyje i życie, które prowadzi, wcale by na to nie wskazywało. Z nieznanego, nieokreślonego powodu jej koledzy i koleżanki masowo popełniają samobójstwa. By zapobiec tejże pladze, rząd postanawia wprowadzić projekt - pranie mózgu, które miałoby zminimalizować smutki i możliwe depresje i sprawić, że młodzież na nowo zacznie cieszyć się życiem. Jest tylko jeden haczyk. W tym celu zabiera się im przeszłość, wspomnienia, czyli jedyne, co każdy człowiek ma tak naprawdę na własność.

Główna bohaterka nie zamierza jednak poddać się bez walki. Postanawia zawalczyć o samą siebie. W tym celu okłamuje wszystkich wkoło i stara wtopić się w tłum. Nie jest to jednak takie proste, bowiem plaga samobójców dobiera się także do jej najbliższych... Co uczyni Sloane i czy w ogóle może coś zrobić?

Plaga Samobójców to najnowsza trylogia dla młodzieży od wydawnictwa Feeria Young, na którą warto zwrócić uwagę z dwóch prostych powodów.  Po pierwsze - bardzo ciekawa tematyka: czy ktokolwiek z Was zastanawiał się, jakie mogą być powody, dla których ktoś miałby popełniać samobójstwo? Po drugie - genialnie wykreowany świat oraz bohaterowie z krwi i kości (włączam jako jedność), bowiem Program część 1 obiecuje coś naprawdę genialnego - przyjemność literacką nie tylko dla dzieci i nastolatków!


Są rzeczy, które trwają wiecznie i odrodzą się w każdych okolicznościach.

Suzanne Young udało się zbudować świat jednocześnie dobrze znany, jak i nieco inny od naszego. Oto dystopia pełna ludzi, którzy z niewyjaśnionych powodów-  jeden po drugim - pragną zginąć. Sam pomysł na taką właśnie tematykę jest naprawdę oryginalny, a sama autorka bardzo ciekawie poprowadziła akcję. Złożoność wątków mogłaby przytłaczać, gdyby nie to, iż zostały podane w odpowiednich proporcjach i w odpowiednim momencie. Dzięki temu Plaga samobójców zapowiada się na genialną trylogię dla młodzieży!

Ważnym elementem każdej powieści są - jak wiadomo - bohaterowie. I tutaj przyznam mam ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ nie chciałabym zepsuć nikomu przyjemności w poznawaniu postaci, ich osobowości, charakteru i przeszłości. Mogę tylko powiedzieć, iż jestem pełna podziwu dla autorki - chyba debiutantki - która potrafiła wykreować tak wiele różnorodnych osobowości. Dzięki temu Program czyta się z zupełnie innej perspektywy.

Tak bardzo za nim tęskniłam, a przecież siedział tuż obok.

Ci, którzy zamierzają sięgnąć po Plagę Samobójców, ostrzegam, by przygotowali odpowiednią ilość wolnego czasu. Program po prostu chce się pochłonąć na jeden kęs. Oto powieść dla młodzieży, którą czyta się od deski do deski, a strony niemal same przewracają się na coraz większą numerację na dole kartek. 

Przyznam, że polecam! Osobiście jestem bardzo ciekawa ciągu dalszego tejże trylogii i mam nadzieję, że się nie zawiodę. Jeżeli jeszcze nie znacie Plagi samobójców - koniecznie to zmieńcie w najbliższym czasie! Warto znaleźć czas!

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Plaga samobójców. Program część 1
Autor: Suzanne Young
Wydawnictwo: Feeria 
Data wydania: 23.09.2015
Liczba stron: 456
Oprawa: miękka
http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/tatuaz-z-liliaKategoria: Dla młodzieży

  
 


*Wikipedia: KLIK

22 komentarze:

 1. Jestem zachwycona tą książką, bo ma wielki charakter i naprawdę wciąga ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę na liście urodzinowej, mam nadzieję, że ktoś się nade mną zlituje i mi ją wręczy, a jak nie to będę musiała zrobić wszystko, aby ją zakupić. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja zabieram się za tę książkę i nie mogę się zabrać. Brak czasu, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio rzadko chwytam za książki dla młodzieży, chociaż czasami się skuszę:) Na Plagę mam oko od jakiegoś czasu, bo wydaje się trochę inna od pozostałych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z każdą kolejną pozytywną opinią o tej książce mój apetyt rośnie ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Coraz bardziej ciekawi mnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka kusi mnie praktycznie z każdego bloga, więc na pewno przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś nie mam przekonania do tej książki, aczkolwiek zastanowię się jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
 9. Poluję na tę książkę od chwili, gdy zobaczyłam ją w zapowiedziach ;). Bardzo chciałabym ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 10. Trylogia mogłaby mi się spodobać. Muszę się o tym przekonać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem zainteresowana tą trylogią i to bardzo. Muszę tylko poczekać na wolny czas, bo w październiku niestety na pewno go nie znajdę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie spodziewałam się, że ta książka okaże się tak dobra. Ufam Twojej recenzji, więc chętnie ją przeczytam, mimo, że młodzieżówki ostatnio mnie nie kręcą :) Tutaj jednak naprawdę przyciąga mnie świat wykreowany przez autorkę, wydaje się warty poznania :)
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo chcę przeczytać! Bardzo, bardzo! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam już o tej trylogii. Bardzo mnie nurtuje.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wszędzie widzę tę książkę, że aż ledwie się trzymam by jej nie zamówić. A obiecałam sobie, że do Targów w Krakowie żadnego kupowania...

  OdpowiedzUsuń
 16. Moim zdaniem zarys fabyły brzmi nad wyraz intrygująco. Zniechęca mnie jedynie romans, ale mam nadzieję, że nie będzie on zbyt mocno w ksiażce zaakcentowany.
  http://kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Niezmiernie popularna książka ostatnimi czasy Nie ukrywam, że chętnie po nią sięgnę - ale dopiero za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja również nie mogę się doczekać kolejnego tomu!

  OdpowiedzUsuń
 19. Książkę już sobie zamówiłam i na pewno niedługo się za nią zabiorę. Zapowiada się niesamowicie :)
  addictedtobooks.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 20. Od dawna mam ochotę na tę książkę. Ale z seriami mam tak, że czasem czekam aż wszystko wyjdzie i wtedy zakupuje całość :):P

  OdpowiedzUsuń
 21. Wiele o niej słyszałam. Chociaż boję się, że to tematyka nie dla mnie :(
  Chociaż skoro tak zachwalasz to może się do niej przekonam.

  Buziaki,
  modnaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń