wtorek, 16 maja 2017

O srebrnej łyżce - Justyna Bednarek

Prawdą powszechnie znaną jest, że miłości do książek w większości przypadków uczymy się od rodziców. To właśnie na rodzicielskich barkach tkwi odpowiedzialność za czytelnictwo swej pociechy. Można to robić na dwa rodzaje: bierną bądź czynną. Bierna pojawia się wtedy, kiedy dziecko nieustannie widzi mamę/tatę z książką w ręku. Czynna, kiedy czytamy z dzieckiem. I to właśnie o tej drugiej wersji będzie dzisiejsza recenzja.


Z chwilą gdy do domu państwa Lahmanów trafia rezolutna srebrna łyżka, życie tej rodziny zaczyna nabierać nowych, innych barw. Łyżka pomaga gospodarzom, a z ich małym synem Dawidem nawiązuje szczególną wieź. Dzięki tej znajomości chłopiec staje się bohaterem wielu niezwykłych przygód.

O srebrnej łyżce to przypowieść dla najmłodszych. Zapytacie, czemu przypowieść? Bowiem to właśnie z przypowieści uczymy się najwięcej. Ta historia podzielona na pięć rozdziałów jest taką oto mądrością i przyjemnością. Mądrością, bowiem uczy; przyjemnością, ponieważ bawi. Dwa w jednym - niezaprzeczalne fakty, które małe dziecko powinno poznać już w najmłodszych latach.

Szczególnie jeśli powstaje naprawdę wiele ciekawych serii, które mają pomagać zagubionym rodzicom przy wybieraniu lektury. Poczytaj ze mną jest dobrym wyborem, co mogę tutaj jasno i wyraźnie podkreślić. O srebrnej łyżce jest kolejną przeze mnie poznaną książeczką z tej serii. Z każdej z nich wypływa jasny przekaz - morał, przy czym opowieść Justyna Bednarek skrywa w sobie pewną zagadkę: czy dziecko przy pomocy rodzica odkryje prawdę ukrytą w historii państwa Lahmanów?


Ilustracje są piękne - raz zdarzają się na całe dwie strony, a raz po prostu doskonale dopełniają druk. Czcionka jest powiększona, tak by najmłodsi mogli sami ćwiczyć czytanie. Sam format książki jest duży. Pozycja nie jest ciężka, a przy tym strony wcale nie są cienkie.

Jestem pod wrażeniem O srebrnej łyżce (choć za każdym razem mam ochotę powiedzieć zdrobniale - łyżeczce). Niewątpliwie warto przyjrzeć się serii Poczytaj ze mną, jak równie niewątpliwie warto podarować ową książeczkę swojej pociesze. Dobra książka w dobrej cenie!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 
Tytuł: O srebrnej łyżce 
Autor: Justyna Bednarek
Ilustrował: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 26.04.2017
Liczba stron: 48
Oprawa: Tektura
Kategoria:Bajka dla dzieci
Seria wydawnicza: Poczytaj ze mną
Cena: 14,99 zł


http://egmont.pl/

1 komentarz:

  1. No cóż, nie specjalnie już i jeszcze interesuję się książeczkami dla dzieci, więc raczej ten tytuł nie wzbogaci mojej biblioteczki ;) ale to bardzo ważne, by czytać dzieciom i nauczyć je kochać książki, więc fajnie że i takie posty można u Ciebie znaleźć :D

    Pozdrawiam, Oktawia
    Babskie Czytanki

    OdpowiedzUsuń