czwartek, 27 grudnia 2018

FC Barcelona. Więcej niż futbol - Dariusz Tuzimek

Od dłuższego czasu z przyjemnością obserwuję rynek literacki, których głównymi adresatami są mali chłopcy (8-15 lat). Podczas kiedy dla dziewczynek w tym wieku lektur jest pod dostatkiem, tak chłopcom ciężko dogodzić, by ich odpowiednio zainteresować. Na całe szczęście są takie serie jak Kluby wszech czasów oraz Mali Mistrzowie, mające do zaoferowania znacznie więcej, niż mile spędzony czas.

Z Hiszpanii wracałem już jako kibic Barcelony. Zakochany w niej po uszy. Pewnie decydujące były te ciarki na plecach - nie mogło być inaczej. [...] Barça to klub wyjątkowy, o czym przekonacie się w kolejnych rozdziałach*. 

Swego czasu recenzowałam Real. Królewska drużyna, który całkowicie skradł moje serce (mimo że jakoś szczególnie nie interesuję się piłką nożną). Pod względem wykonania, treści jak i samego sposobu przekazywania informacji seria Kluby Wszech Czasów są dopieszczone do perfekcji. Cieszy zatem fakt, że FC Barcelona. Więcej niż Futbol nie odstaje! 

O czym to będzie książka? Naturalnie o FC Barcelonie i to w najdrobniejszych szczególikach. Zaczynając o ogólnej wiedzy na temat samej Hiszpanii, Barcelony, po wydarzenia rozgrywające się na stadionie, kończąc na hymnie, ciekawostkach oraz opisie najważniejszych meczy i piłkarzach/trenerach. Mało? To dobrze! Bo czytelnik otrzyma znacznie więcej.

Wiecie, co mi się podoba w tej książce? To, że została napisana prostym językiem - często wstawiony jest po prostu dialog między tatą (Dariuszem Tuzimkiem) a jego synem Antkiem. I tata wszystko tłumaczy - prosto, niezawile i zrozumiale. Jak to rodzic dziecku. Brzmi to prosto i niewymuszenie, a czytelnik może wyciągnąć z książki gruntowną wiedzę nie tylko o FC Barcelonie, ale także o dopisku - "Więcej niż futbol". Zresztą zobaczcie sami:

- Tato, na pustym stasionie Camp Nou widać wielki napis na trybunach: "Mes que un club", co oznacza "więcej niż klub". Dlaczego barca ma takie akurat hasło? - spytał Antek.
- Takie słowa wypowiedział w 1968 roku prezydent FCB Narcis de Carreras. Chodziło mu o to, że Barca była nie tylko klubem, stała się wówczas jedyną ostoją niezależności Katalonii. Bo musisz wiedzieć, że nie zawsze Katalonia była częścią Hiszpanii.FC Barcelona. Więcej niż futbol to prawie dwieście stron informacji, ciekawostek, faktów historycznych, które dopełniają piękne zdjęcia. Prawie każda strona ma w sobie niepowtarzalne zdjęcia archiwalne, takie jak np. pierwsza wzmianka w gazecie o Messim, jeszcze jak miał dwanaście lat. Tworzy to niezapomnianą aurę dobrze przygotowanej literatury, do której się POWRACA!

Jak tu nie polecać, jak tu trzeba polecać! Z tego co się orientuję, książki te zdobyły już niemałe uznanie nie tylko w Polsce, ale też powoli podbijają świat. I dobrze! Oto nasza duma za pomysłowość łączenia sportu z literaturą. Książki z serii Kluby Wszech Czasów to wyjątkowe pozycje, które każdy młody (czy stary) miłośnik stadionowych emocji powinien mieć na sobie!

 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 
Tytuł: FC Barcelona. Więcej niż futbol
Autor: Dariusz Tuzimek
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 14.11.2018
Liczba stron: 185
Oprawa: Tektura
Kategoria: Biografia dla dzieci
Seria wydawnicza: Mali mistrzowie
*Wstęp. str.11  

http://egmont.pl/3 komentarze:

  1. Mali miłośnicy tego sportu, na pewno będą zachwyceni. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Propozycja tym razem nie dla mnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli chodzi o książki o sporcie to najlepsza jaką czytałam to był "Real Madryt królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata" od Phila Balla.

    OdpowiedzUsuń