czwartek, 15 października 2020

Powiem tylko raz - Lisa Gardner

TRZY KOBIETY

DWIE TRAUMATYCZNE HISTORIE

I SEKRET, SKRYTY GŁĘBOKO POD WARSTWAMI PÓŁPRAWD I KŁAMSTW


Policja odnajduje martwego mężczyznę, w którego ktoś trafił trzy razy... natomiast dwanaście strzałów do jego komputera. Oczywistą podejrzaną jest Evie Hopkins, żona ofiary. Ostatecznie przed szesnastoma laty zabiła własnego ojca, co uznano za nieszczęśliwy wypadek. Lecz ona wszystkiemu zaprzecza - zarówno tej zbrodni, jak i tej wcześniejszej. Tymczasem Flora Dane na opublikowanym w prasie zdjęciu rozpoznaje zastrzelonego mężczyznę, lecz nie widzi w nim ofiary, a jednego z oprawców, który bezpowrotnie zniszczyli jej życie. Ona również miała motyw... i nie tylko ona.

Co tu dużo mówić - thrillery to moja bajka. Szczególnie te, które mają podłoże w ludzkiej psychice, a już tym bardziej, gdy pisarz potrafi pisać. Niby oczywiste, ale nie do końca. W tym przypadku jednak mamy do czynienia z mieszanką iście wybuchową - wciągająca fabuła, ciekawi bohaterowie, pełne życia dialogi i akcja, która pędzi na łeb, na szyję... a przy okazji hipnotyzuje czytelnika, że ten chce więcej i więcej. Oj tak, Powiem tylko raz to dobra książka. Z tych, które wciągają i które można polecać dalej.

Jedyną wadę, którą odnajduję w powieści Lisy Gardner, a która może być tylko moją subiektywną opinią, jest zakończenie. Szczerze powiedziawszy, nie spodziewałam się podobnego rozwiązania zawiłej sprawy, ale niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu. Niby sprawcę mieliśmy cały czas na widoku, cały czas jak na tacy, a mimo to jakoś mi on nie pasował na głównego złego. Krótko mówiąc, poczułam niedosyt i to ten z rodzaju gorzkich.

Sposób prowadzenia akcji pozwala na swobodną zabawę z czytelnikiem. Akcję poznajemy naprzemiennie oczami Evie, detektywa prowadzącego śledztwo oraz Flory. Osobiście lubię taką narrację, gdyż należy on do dobrych zabiegów pozwalających czytelnikowi na poznawanie więcej niż tylko jednej wersji wydarzeń.

Nie powiem, żeby Powiem tylko raz było powieścią genialną, jednakże w swoim gatunku na pewno będzie mogła się wyróżnić oryginalnością i dobrym stylem pisarskim. Z czystym sumieniem mogę polecić - szczególnie teraz, gdy za oknem coraz brzydsza pogoda! 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Powiem tylko raz
Tytuł oryginalny: Never Tell
Autor: Lisa Gardner
Przekład: Lech Z. Żołędziowski
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 14. październik 2020
http://www.wydawnictwoalbatros.com/
Liczba stron: 448
Format: 135x205
Oprawa: Miękka
Cena: 39,90 zł
Kategoria: Thriller

3 komentarze:

 1. Chcę, aby ta książka trafiła w moje ręce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytała dwie książki tej autorki. Jedna była dość przeciętna i przewidywalna. Druga z kolei była ciekawsza i bardziej trzymała w napięciu. Po tę może sięgnę. Zwłaszcza, że piszesz o oryginalności.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dawna obiecuję sobie sięgnąć po twórczość tej autorki, ale wciąż jeszcze nie miałam okazji. Wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń