sobota, 24 lipca 2021

DC Powieść graficzna 13+ - Kod Oracle

Źródło
 

Czytając takie wydania jak Dc Metal, Dceased czy inne ostatnio popularne dzieła, można odnieść wrażenie, że problemy życia codziennego nie dotyczą superbohaterów. Nic bardziej mylnego.

Kod Oracle to powieść graficzna z cyklu Dc comics dedykowanego nastolatkom. Seria porusza ważne i trudne tematy dotyczące życia i społeczeństwa. Dość sceptycznie podchodziłem do tej lektury. Po przeczytaniu wielu komiksów Dc Rebirth obfitujących w intrygi, akcje trzymające w napięciu oraz niebanalne dialogi, obawiałem się, że Kod Oracle to typowa historia o nastolatce, która przechodzi kryzys.

Barbara Gordon, córka komisarza Jamesa, to utalentowana hackerka, która wykorzystuje swoje umiejętności do zwalczania przestępców. Podczas jednej z akcji zostaje postrzelona, przez co musi nauczyć się życia na wózku inwalidzkim. Trafia do jednego z najlepszych oddziałów rehabilitacyjnych w Gotham. Z pozoru przyjazne miejsce, z upływem czasu staje się co raz bardziej zagadkowe, a liczne zaginięcia potęgują strach u innych pacjentów.

Marieke Nijkamp po raz kolejny udowodniła, że umie napisać dobrą, wciągającą historię. Od początku czuć tajemniczą atmosferę. Genialne rysunki Manuela Preitano świetnie oddają klimat pomieszczeń oraz emocje bohaterów. Minusem tej powieści jest zbyt powierzchowne ukazanie wypadku Barbary Gordon. Tak ważny moment w jej życiu, a właściwie w życiu całej Bat-rodziny, powinien zostać wyraźniej ukazany.

 

Każdy z bohaterów w Kod Oracle jest osobliwy i na swój sposób intrygujący. Życie z niepełnosprawnością nie jest łatwe i na każdego wpływa inaczej. Mimo przeciwności losu, Barbara nieustępliwie dąży do rozwiązania każdej zagadki. Jej podejście wpływa na otoczenie oraz udowadnia, że nie ma problemów, tylko są wyzwania. Od początku jest wspierana przez swojego ojca oraz przyjaciółki, Jene, Issy i Yeong.  Na szczególną uwagę zasługuje pierwsza z nich. Jest to tajemnicza dziewczyna, która straciła rodzinę w pożarze. Mimo braku jednoznacznych dowodów wierzy, że jej brat został porwany.

Kod Oracle to ciekawa i wciągająca lektura, przy której czas mija szybciej. Nie jest to dzieło przełomowe, jednak zdecydowanie godne polecenia.

~ Mateo

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł:Kod Oracle
Scenarzysta: Marieke Nijkamp
Ilustrator:Manuel Preitano
Tłumacz: Alicja Laskowska
Wydawnictwo: Egmont
Seria: DC Powieść grficzna 13+
Data wydania: 19. maja 2021
Liczba stron: 184
Oprawa: Miękka
Kategoria:Komiks

http://egmont.pl/

 

2 komentarze: