sobota, 7 maja 2022

Oberża na pustkowiu - Daphne du Maurier

Mary Yellan to młoda dziewczyna czynu. Wychowywana przez owdowiałą matkę nauczyła się pracowitości, odwagi i zuchwałości, dzięki czemu po śmierci rodzicielki nie lęka się nawet mrocznej oberży Jamajki prowadzonej przez jej wuja i ciotkę - jej jedynej rodziny. Nie spodziewa się jednak że stojący na uboczu zajazd skrywa o wiele więcej tajemnic i niebezpieczeństw, niż się na pierwszy rzut oka wydaje...

Książki Daphe du Maurier zdecydowanie mają w sobie to coś. Coś mrocznego, a przy okazji pociągającego. Coś, co sprawia, że są jedyne w swoim rodzaju. I mimo że każda kolejna przeczytana przeze mnie powieść jej autorstwa nie dorównuje Rebece (okej, Oberża... jest trzecia), to i tak czerpię nieskrywaną przyjemność z każdej kolejnej przeczytanej powieści. A to wszystko przez wzgląd na to, że czytelnik choćby i miał jakiekolwiek przypuszczenia co do finału - i tak zostanie zaskoczony przez autorkę, która nie bez powodu została okrzyknięta Muzą Alfreda Hitchcocka!

Możliwe, że jest to zasługa tego mrocznego klimatu, jak gdyby otulonego gęstą mgłą i torfowisk, a może to zasługa jej głównych bohaterek, które bez wątpienia mają głowę na karku. Mary Yellan to bohaterka, której nie sposób nie polubić. Nie boi się okrutnego wuja - męża siostry jej zmarłej matki - nie lęka się trudów życia. Zamiast tego boi się o życie jej jedynej rodziny w postaci ciotki, która dawno temu utraciła radość. Jest postacią inteligentną, zaradną i rozgarniętą. Wie, w którym momencie uciec się do kłamstw, a w którym momencie odważyć na prawdę. Bardzo cenię sobie takie postacie, ponieważ bez wątpienia są tymi, w które jestem w stanie uwierzyć i o których po prostu lubię czytać.

Muszę wspomnieć o najnowszym wydaniu tej powieści, ponieważ seria Butikowa to bez wątpienia wydanie "z klasą". Serio. Twarda oprawa z obwolutą, za którą kryje się prosta okładka na niebieskim tle. No elegancja bije po oczach! W dodatku ta wstążka służąca za zakładkę dodaje tej książce klimatu dawnych lat.

Oberża na pustkowiu to powieść, którą czyta się na raz, a która bez wątpienia spodoba się każdemu. Niemal każdy rozdział kończy się w takim momencie, po którym pragnie się rozwinięcia, a i samo zakończenie wprawia w lekkie osłupienie (pozytywnie!). Mówiąc krótko, jeżeli ktoś tak jak ja polubił Rebekę, niech da szansę pozostałym książkom du Maurier - nie zawiedzie się! 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tytuł: Oberża na pustkowiu
Autor: Daphne du Maurier
Przekład: Wacława Komarnicka
Wydawnictwo: Albatros
Seria: Butikowa
Premiera: 13. kwietnia 2022
http://www.wydawnictwoalbatros.com/
Liczba stron: 336
Format: 135x205
Oprawa: Twarda
Cena: 39,90 zł
Kategoria: KlasykaThriller, Dramat

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz