piątek, 18 listopada 2022

Rozważna i romantyczna - Jane Austen


Życie kobiet nigdy nie było łatwe, choć obecnie raczej nie możemy aż tak narzekać jak nasze prababcie ze wszystkich państw. Często - kiedy odchodził ich mąż, ojciec, żywiciel rodziny - panie zostawały na łasce swej rodziny, ponieważ same nie posiadały własnego majątku. Tak właśnie stało się w rodzinie Dashwood, które musiały opuścić ukochany dom i zamieszkać w niechętnej im posiadłości Barton. Rodzina ta składa się z matki i dwóch córek - sióstr różniących się od siebie jak woda i ogień. Marianna jest impulsywna, uczuciowa i rozkochana w marzeniu mężczyzny wrażliwego. Natomiast Eleonora bardziej aniżeli sercem kieruje się rozumem, stając się niezwykle rozważnym, spokojnym człowiekiem. Ich nadzieją na lepszą przyszłość jest korzystne wyjście za mąż, jednakże nie jest  to takie proste, bowiem światem od zarania dziejów rządzi pozycja społeczna i pieniądze. 

Rozważna i romantyczna to pierwsza powieść Jane Austen. Początkowo nosiła nazwę Elinor i Marianne. Została napisana w wieku 19 lat. Autorka wydała ją na własny koszt pod pseudonimem The Lady. Książka odniosła tak wielki sukces, co zachęciło ją do dalszego pisania. Między innymi właśnie dlatego możemy cieszyć się międzynarodowym bestsellerem, Dumą i uprzedzeniem. 

Fabuła skupia się - tak jak pozostałe historie Austen - przede wszystkim na szczęśliwym zamążpójściu na tle zakłamanego społeczeństwa, w którym każdemu zależy tylko na sobie. Ślub nie jest jednak niczym prostym, bowiem już na samym początku pojawiają się liczne komplikacje. Jednakże - jak wiadomo - gdy to serce zabiera głos, wszystko inne milknie. Autorka stopniowo dynamizuje akcję, tworząc barwny XIX-wieczny świat. Zachowała obyczaje, tradycje i maniery pań i dżentelmenów, które już dawno odeszły w zapomnienie.
 
Największym atutem Rozważnej i romantycznej są właśnie tytułowe bohaterki ukrywające swe imiona pod dominującymi cechami charakteru. Eleonora i Marianna zostały wykreowane na zasadzie kontrastu. Jedna słucha rozsądku, druga serca. Jedna uwielbia poezję, muzykę, taniec; druga nieustannie przypomina rodzinie o prozie życia. Jedna kocha z całego serca, druga ukrywa swe uczucia. Mają inne podejście  do mężczyzn i małżeństwa. A mimo to... obie doskonale się uzupełniają.

Stworzenie takich postaci miało znaczenie. Tak jak każda książka Jane Austen, tak i ta posiada cele moralizujące i pouczające ówczesnych czytelników pisarki (ale także i nam współczesnych, choć już nie w tak dużym stopniu). Autorka nie zetknęła ze sobą dwóch przeciwstawnych cech charakteru na zasadzie kontrastu, by ukazać co jest dobre, a co złe - która siostra jest dobra, a która zła, lecz Rozważna i romantyczna ma udowadniać, iż chodzi o wzajemne uzupełnianie, a nie wykluczanie.

Stylistycznie Rozważna i romantyczna nie różni od swoich następczyń, które dopiero miały się zrodzić w głowie Jane Austen. To bardzo dobrze napisana powieść. Autorka potrafiła uchwycić często niezauważalne chwile, a jej spostrzeżenia są niezwykle trafne. Takiego języka już mało kto potrafi używać! Wydawnictwo MG wykorzystało przekład Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej znany jeszcze w latach 90. Samo wydanie MG jest piękne, skromne i tak bardzo klasyczne - idealnie oddaje wnętrze powieści. No i przede wszystkim idealnie współgra z pozostałymi powieściami Austen, które zostały wydane.

Nawet nie muszę nic więcej dodawać, czy jakoś szczególnie zachęcać. Ów tytuł to klasyka romansu, często ginąca przy swojej "siostrze" - Dumie i uprzedzeniu. Osobiście rozumiem, czemu historia miłosna Lizzy i pana Darcy'ego jest chętniej czytana, mimo to warto też i Rozważnej i romantycznej dać szansę!
 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Rozważna i romantyczna 
Tytuł oryginalny: Sense and sensibility
Autor: Jane Austen 
Tłumaczenie: Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Wydawnictwo: MG
Seria: Angielski Ogród
Data wydania oryginału: 1811
Data omawianego wydania: 09.11.2022
Liczba stron: 320
Oprawa: Twarda
Gatunek: Romans
 
 

1 komentarz:

  1. Czytałam tę książkę już kilkakrotnie i na pewno jeszcze do niej wrócę.

    OdpowiedzUsuń