poniedziałek, 20 marca 2023

Miłość i inne wydarzenia - ks. Józef Tischner


Życie i miłość są ściśle związane. Z miłością płynie życia, a z życia, jako największy i najcenniejszy owoc, bierze się miłość. ~ ks. Józef Tischner.

Miłość i inne wydarzenia zamówiona w Księgarni TaniaKsiazka.pl to zbiór tekstów ks. Tischnera - polskiego prezbitera katolickiego i filozofa - powstałych przy różnych okazjach napisanych w ciągu kilku lat. Są to rozważania na adwent, są to rozważania wielkopostne, ale są też rozważania komunijne i "codzienne". Ks. Tischner mówi raz prosto i przystępnie, innym razem znacznie trudniej. Ale przede wszystkim mówi konkretnie. Mówi o o tym, kim jesteśmy jako ludzie, w co wierzymy i na co możemy mieć nadzieję. Pokazuje także, jak połączyć nadzieję świata z nadzieją religijną. 

Muszę przyznać, że gdy brałam Miłość i inne wydarzenia do ręki, nie miałam większych oczekiwań względem tej pozycji. Ot, chyba pragnęłam przeczytać coś, co może pobudzi mnie do działania albo przynajmniej sprawi, że zastanowię się dłuższą chwilę nad sobą i światem. Czy to się udało? I tak, i nie. Z jednej strony byłam zachwycona niektórymi spostrzeżeniami, z drugiej jednak mam wrażenie, że przez ostatnie lata bardzo wielu kaznodziejów korzystało z tekstów ks. Tischnera, przez co coś, co powinno zachwycić, było dla mnie powtórką z rozrywki. Ale to chyba tylko świadczy, jak wyjątkową postacią był Tischner, prawda?

Na co zwróciłam jeszcze uwagę? Na różnice pokoleniowe (ks. Tischner 1930-2000), które sprawiły, że niekoniecznie jego dobór przykładów i słów przemówił do mnie. Nie mogę jednakże odmówić ciekawych spostrzeżeń i wyjątkowo trafnych porównań, które zostają na dłużej.

Nie mam co się zbytnio rozwodzić nad Miłością i innymi wydarzeniami. Książka liczy sobie nieco ponad 200 stron. Jest pięknie, subtelnie wydana. Jednakże to taka książka, którą się przeczyta i odkłada na półkę. Miła, ciepła, pełna rozważań. Może kiedyś do niej powrócę, chociaż o wiele bardziej prawdopodobne jest, że pożyczę ją mojej cioci. Tymczasem czytajmy, co tylko chcemy, a wiele ciekawych pozycji znajdziemy w bestsellerach Księgarni TaniaKsiazka.pl.

Ważne! Niniejsza książka jest zmienioną wersją wyboru tekstów, która ukazała się już wcześniej pod tytułem Miłość nas rozumie. Rok liturgiczny z księdzem Tischnerem z 2000 roku. 


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

TytułMiłość i inne wydarzenia.
Autor: ks. Józef Tischner
Wydawnictwo: Znak
Premiera wydania: 2023
Liczba stron: 224
Oprawa: Twarda
Cena detaliczna: 44,90 zł

1 komentarz:

  1. Miłość nas zrozumie mam u siebie w biblioteczce i już czytałam kilka razy.

    OdpowiedzUsuń