środa, 13 lutego 2019

Mózg. Podręcznik użytkownika - Magrini Marco

Ludzi od zawsze fascynuje nauka  technika. Coraz szybsze urządzenia, nowinki technologiczne są dla nas na porządku dziennym, jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że jedną z najbardziej fascynujących i skomplikowanych maszyn jest nasz mózg. Dziś przedstawię wam książkę, która w bardzo ciekawy sposób opisuje najlepszy wynalazek ewolucji – mózg.
 

,,Mózg. Podręcznik użytkownika”, bo tak brzmi tytuł książki, jest, jak mówi napis na okładce, ,,uproszczoną instrukcją obsługi najbardziej skomplikowanej maszyny świata”. Całkowicie się pod tym podpisuję. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, bez żadnego specjalistycznego żargonu. By ułatwić nam wyobrażenie sobie specyfiki i działania mózgu autor porównuje go do komputera i myślę, że było to bardzo przemyślane zagranie. 

Można podzielić tę książkę na dwie części. W pierwszej przedstawione są ,,informacje techniczne o produkcie.” Możemy zgłębić budowę mózgu zaczynając od najmniejszej składowej, czyli neuronu, i poznać jak zmieniało się nasze ,,centrum dowodzenia” w toku ewolucji. Powiem szczerze, że ta część nie była dla mnie tak interesująca jak kolejna, ale dla miłośnikom biologii na pewno się spodoba!

Kolejne rozdziały przedstawiają mózg z bardziej psychologicznej strony. Można się z nich więcej dowiedzieć o funkcjonowaniu mózgu, działaniu naszych zmysłów, a także co dzieje się w przypadku, kiedy jesteśmy zakochani. Zastanawialiście się kiedykolwiek, czy mózg kobiety i mężczyzny się różni? (Ja nie :D) Oczywiście odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce, ja niczego wam nie zdradzę, ale podejrzewam, że większość z was nawet nie myśli o nim, jak o najważniejszym narządzie w waszym ciele. A co ciekawe to nie wy sterujecie waszym ciałem, to mózg steruje wami! Z książki dowiemy się również, jakie usterki lub problemy mogą się pojawić i jak wyglądają one z neurologicznej perspektywy. 

Muszę przyznać, że ta książka sprawiła, że zdałam sobie sprawę z tego, że my, jako ludzie, mamy dość małe pojęcie nas samych (chyba, że tylko ja jestem taką ignorantką...). Mózg jest nieodłączną częścią nas, więc dlaczego zamiast niego interesuje nas bardziej najnowszy Iphone? Tego niestety nie wiem, ale mogę wam obiecać, że ta książka pozwoli wam nadrobić zaległości i stać się bardziej świadomymi własnego organizmu. W dodatku jest ciekawa, więc czego chcieć więcej?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł:  Mózg. Podręcznik użytkownika 
Tytuł oryginalny:   CERVELLO, Manuale dell’utente
Autor: Magrini Marco
Wydawnictwo: Feeria Science
Przekład Mętrak-Ruda Natalia
http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/tatuaz-z-liliaData wydania: 16.01.2019
Liczba stron: 312
Format: 143x204
Oprawa: Miękka
Cena: 37,90 zł

2 komentarze: