piątek, 22 lutego 2019

Zapłata - Małgorzata Rogala

Są tacy pisarze, do których się tęskni i czeka się na każdą ich powieść. Jedną z takich pisarek jest dla mnie Małgorzata Rogala, która może i nie pisze tak, że bym jej powieści polecała na prawo i lewo, ale na pewno pisze dobrze i ciekawie, tak że wielu znajdzie w jej książkach coś dla siebie. A skoro chronologia w serii to rzecz święta... zapraszam na recenzję pierwszego tomu z serii o Górskiej i Tomczyku.


W warszawskim klubie zostaje zamordowany syn adwokata, a jego morderstwo - na pozór dość łatwe - szybko zostaje zaplątane w tajemnice i niedopowiedzenia. Sprawa może mieć związek ze śmiertelnym pobiciem sprzed ośmiu lat, przez co starsza aspirant Agata Górska oraz komisarz Sławek Tomczyk muszą sięgnąć głębiej w przeszłość. Czy nowe wydarzenia sprawią, że tajemnice sprzed lat wreszcie zostaną wyjaśnione? 

Jak już wspomniałam powyżej, Zapłata to pierwszy tom cyklu o przygodach pary policjantów, co warto wiedzieć, by przymknąć trochę oko na drobny szczegół. Mianowicie, jeżeli wcześniej przeczytało się inne powieści Rogali i powróci się do tego tomu, ma się wrażenie, jakby się tę historię gdzieś czytało, przez co Zapłata wypada dość blado. Ów poczucie jest zrozumiałe, ostatecznie to właśnie w tej części autorka zaczynała wprowadzać schemat prowadzenia kryminału. Czy to wada? Ciężko stwierdzić, ale na pewno poczucie deja vu jest odczuwalne.

Jeżeli chodzi o samą zagadkę, należy niewątpliwie do tych skomplikowanych i wypełnionych zwrotami akcji (zakończenie gwarantuje zaskoczenie), ale dopiero w przyszłych tomach Małgorzata Rogala pokaże, na co ją stać. Jest dobrze, choć mogłoby być nieco lepiej. Na pewno jednak można się wciągnąć w śledztwo i doskonale poruszać się po świecie przedstawionym.

Jako że to pierwszy tom cyklu bardzo ważne jest tutaj wprowadzenie postaci. Nie ukrywam, że byłam bardzo ciekawa, jak wyglądało pierwsze "oficjalne" spotkanie czytelnika z Agatą Górską i Sławkiem Tomczykiem i muszę przyznać, że było niezwykle miłe. Naprawdę od pierwszych stron można szczerze polubić tę parę bohaterów, podziwiać za intelekt i dobry humor. Nic zatem dziwnego, że już od tego tomu Małgorzata Rogala zyskała wielu oddanych fanów.

Książkę czyta się bardzo dobrze: powieść została napisana w lekkim, przystępny sposób. Te trzysta pięćdziesiąt stron trzyma w niepewności, napięcie ani na moment nie schodzi z powieści, a zakończenie satysfakcjonuje - czegóż chcieć więcej?

Właśnie takich książek nam potrzeba. Gdyby ktoś szukał ciekawego materiału na serial telewizyjny, oto gotowy scenariusz. W obecnych czasach, kiedy reżyserzy coraz chętniej sięgają po gotowy materiał w postaci powieści, nawet mnie nie zdziwi, jeżeli w końcu ktoś poprosi Małgorzatę Rogalę o prawa autorskie. Jeżeli chcecie wiedzieć, czemu tak sądzę, zapraszam do lektury!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Zapłata
Autor:Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Cykl: Agata Górska i Sławek Tomczyk #1
Premiera: 31.10.2018
Liczba stron: 350
Oprawa: Zintegrowana
Gatunek: Kryminał
Cena: 36,90 zł

4 komentarze:

 1. Poznawanie twórczości autorki, jeszcze przede mną. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego pierwszego tomu akurat nie znam, ale czytałam pozostałe książki z tej serii i była to fajna rozrywka. To prawda, że głównych bohaterów można szybko polubić, bo tworzą naprawdę zgrany duet. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie czytałam jeszcze książek tej autorki :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę czytać :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń