sobota, 6 lipca 2013

Banita i kanclerz - Maria Zofia Lewandowska

Banita i kanclerz - o czym to jest?
Treść niby znana - sprawa ścięcia Samuela Zborowskiego - właściwie: mit, ale jak to z mitami bywa, są długo na czasie. [...] 
Znana więc i nieznana. 
Jest to rzecz o odpowiedzialności rządzących i ich uwarunkowaniach, o dziwnej sprawie wolności.

Dramat „BANITA I KANCLERZ” opisuje znany z historii i literatury konflikt Samuela Zborowskiego z Janem Zamoyskim.

Dramat Marii Zofii Lewandowskiej opowiada czasy początku końca dla Polski. Mamy tutaj znane postacie historyczne: króla Stefana Batorego, Annę Jagiellonkę, Samuela Zborowskiego, Jana Zamoyskiego a także Błazna czy Jana Kochanowskiego. Są to osoby, które niewątpliwie miały ogromny wpływ na Polskę. 

PAŹ: Pan Kochanowski zasłabł i...
KRÓL: Ale żyje?
PAŹ: Niestety...
ZAMOYSKI: Umarł?
PAŹ: Niech odpoczywa w pokoju.
ZAMOYSKI: Jakiś okres się skończył, na pewno... Ale się otrząśniemy. Duszno tak i jakby ciemniej. Zbiera się na burzę? Co nasz Jan jeszcze pisał? O dwóch słońcach, dwój Trojach... Mamy dwie Polski? Za cóż? Tu słońce, tam też? [...] Muszę wierzyć, że nasz kraj przetrwa niejedno, niejedno i się zasłuży. Zazna choć trochę spokoju. 

Banita i kanclerz to dramat historyczny zawarty w trzech aktach. Zaledwie 47 stron.  Myślę, że zadowoli to historyków i osoby zainteresowane.

Maria Zofia Lewandowska urodziła się w 1949 roku w Bydgoszczy. Mieszkała jakiś czas w Łobżenicy na ziemi krajeńskiej. Ukończyła polonistykę w Toruniu i uzyskała doktorat z filozofii na podstawie pracy o etyce Alberta Schweitzera. Przemyślenia tego lekarza i filozofa niezmiennie ją inspirują. Jest autorką licznych tomików poezji : „Uwierz”, „Nad Utratą”, „Ludzkie przygody”, oraz prozy: „Senna podróż”. „Słońce i nieskończoność – rzecz o Mikołaju Koperniku”, wstawki w „Sonetach do Shakespeare’a”, szkiców i artykułów na tematy związane z kulturą i filozofią, zwłaszcza etyką (zajmuje ją problem niepełnosprawności). Próbuje również swoich sił w rysunku i akwareli, sama ilustrowała własne teksty. 

------------------------
Tytuł: Banita i kanclerz
Autor: Maria Zofia Lewandowska
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: lipiec 2013
Liczba stron: 64
Kategoria: Dramat
------------------------

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję wydawnictwu Novae Res.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz