niedziela, 21 lipca 2013

Tajemnica Emmy - Thomas Brezina

Lubię książki, po których uśmiecham się głupio do siebie. Po prostu lubię uczucie, kiedy wiem, że mimo iż książka nie zakończyła się typowym happy endem, i tak mi się podoba.
Ponieważ zaskakiwanie to coś, czym powinien szczycić się pisarz.

Emma marzy tylko o tym, żeby zdobyć autograf od supergwiazdora, Matta M. Udaje jej się stanąć z nim twarzą w twarz, jednak ich spotkanie to prawdziwa katastrofa. Kilka godzin później Matt ociera się o śmierć w wypadku samochodowym. Czy to właśnie Emma jest temu winna?
Emma jest typową szarą myszką. Nie wyróżnia się, ma przyjaciółki, które często wykorzystują jej naiwność i brak pewności siebie, a także ma idola, do którego wzdycha. Tym idolem jest właśnie Matt M. Dzięki pracy cioci ma szansę poprosić go o autograf. Jednakże nie wszystko idzie zgodnie z planem. Gwiazda wieczoru ma wypadek samochodowy. Wszyscy oskarżają o to ostatnią spotkaną osobę, jednakże nikt nie wie, iż była to Emma. Z ciągłego poczucia winy wywołuje ją człowiek z czarnymi skrzydłami - anioł. Tym aniołem jest właśnie jej idol, który ma za zadanie przemienić wszystkie czarne piórka w białe. 

Fabuła jest przewrotna i bardzo często można się złapać na oryginalnym rozwiązaniu akcji. Autor po prostu nas zaskakuje. Czytając pierwsze strony, spodziewamy się kolejnej ckliwej historyjki idola i jego fana, który oddałby za niego wszystko. W "Tajemnicy Emmy" jest inaczej. Uczucia głównej bohaterki zmieniają się wraz z rozwojem akcji, podobnie jak osobowość anioła. Tutaj nie jest najważniejsza otoczka romansu, lecz coś pomiędzy wersami. A kiedy myślimy, że to już koniec, zostaje nam do przeczytania kolejne pięćdziesiąt stron...

O ile Emma należy do dość typowych bohaterek tego typu - na początku poznajemy ją jako cichą, niewyróżniającą się, mającą problemy z wyrażaniem własnego zdania - o tyle drugi główny bohater jest jej przeciwieństwem. Matt M. jest gwiazdką pełną gębą, który po kilku latach obcowania w show biznesie ma wszystkich i wszystko po dziurki w nosie. Denerwuje się na wszystko i wszystkich bez wyjątku. Zupełne przeciwieństwo osoby, za którą się podaje w gazetach. 
Obydwoje wraz z rozwojem akcji zmieniają się - na lepsze. Ich przeciwieństwa osobowości uzupełniają się, tworząc mieszankę nie wybuchową (nie przesadzajmy...), lecz odmienną dla każdego z nich.

Ciekawe osobowości, dodające smaczku książce, są również w bohaterach drugoplanowych. Ważnym aspektem powieści są przede wszystkim rodzice i więzi między nimi. Emma nadal nie zna swojego biologicznego ojca, a nawet nic o nim nie wie, bowiem despotyczna matka nigdy nic o nim nie mówi. Poza tym ma ogromne problemy z rozmawianiem ze swoją rodzicielką, podobnie jak z jej mężem. Niełatwo ma również wielka gwiazdka muzyki pop, Matt M. Komplikacje rodzinne i sposoby jej rozwiązywania sprawiają, że nie jest to jedna z tych "oryginalnych" (czyt: nudnych i przewidywalnych)  powieści dla młodzieży. 

Byłam naprawdę mile zaskoczona czytając książkę "Tajemnice Emmy". Możliwe, że dlatego, iż wcześniej zaliczyłam ją do tych banalnych historyjek dla młodzieży. Jakby nie było, ci, co zastanawiają się nad zapoznaniem się z powieścią, mogę zachęcić - powinna się spodobać. 

Thomas Brezina (ur. 30 stycznia 1963 w Wiedniu) - austriacki autor literatury dla dzieci i młodzieży. Jego książki przetłumaczono na 32 języki, w tym na polski. Najbardziej znany z serii Klub detektywów i Hot Dogi. W Polsce ukazały się również m.in. Drapacz chmur Frankensteina, Tajemnica Katie, Tajemnica Emmy, Obłęd! Jestem Gwiazdą! oraz seria Żadnych chłopaków! Wstęp tylko dla czarownic, do której zaliczają się tomy: Rywalki Nierozłączki, Sposób na braci, Fatalne zaklęcie, Szkoła pełna czarów, Więcej czadu dla mamy, Nasza normalnie nienormalna rodzina, Czarownice ze szkolnej ławki, Czas na baty, Zaczarowane wakacje, Tato! Więcej kasy!, Czarownica z wymiany, Pies jedynym ratunkiem, Czarownica na koń!, Siostruniu, chyba ci odbiło! i Szalone dziewczyny na wariackiej imprezie. Mieszka w Wiedniu oraz w Londynie. 
~~~~~~~~~~
Tytuł: Tajemnica Emmy
Tytuł oryginalny: Amy Angel
Autor: Thomas Brezina
Tłumacz: Anna i Miłosz Urban
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2007
Data wydania w Polsce: 2009
Liczba stron: 391
Kategoria: Dla młodzieży
~~~~~~~~~~
Ocena: 4+ (dobry z plusem)

2 komentarze:

  1. Chętnie przeczytam, lubię książki z taką przewrotną fabułą :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna książka! Wczoraj ją przeczytałam. Bardzo wzruszyło mnie zakończenie, aczkolwiek czuję niedosyt!Chciałabym aby książka rozwijała się dalej! Ale mimo to książka jak dla mnie rewelacyjna!!! Polecam! XD

    OdpowiedzUsuń