wtorek, 12 sierpnia 2014

English Matters Wydanie Specjalne

Dzisiejszym słowem klucz będzie język
Szczególnie podczas wakacji nie należy rezygnować z poszerzania wiedzy o języku obcym. 
Bo jest to najzwyczajniejszy język (mimo iż obcy), który nieużywany twardnieje, a ma być przecież giętki! 
Dlatego też wydawnictwo Colorful media postanowiło coś na to zaradzić.
I właśnie o języku będzie w najnowszym wydaniu specjalnym magazynu English matters!  
Co w nim znajdziemy?


1. People Who Have Influenced the English Language 
 
Obszerny artykuł na temat mniej lub bardziej sławnych ludzi, którzy poprzez swoje działania doprowadzili do kształtowania się takiego, a nie innego języka angielskiego. Będzie mowa o takich historycznych postaciach jak Wilhelm Zdobywca (gdyby nie on nie byłoby tak wielu słów francuskich w angielskim), Williamie Caxtonie (bez którego angielski nie zyskałby takiej popularności), D.H.Lawrence (walczący z cenzurą), Chrissie Maherze czy Samuel Johnoson ("doktorze słownika"). 
Potwierdzony faktami historycznymi z tego artykułu możemy się bardzo wiele dowiedzieć, a dzięki temu niejednokrotnie zabłysnąć w rozmowie.
2. Read All About it – in the Tabloids

Kilka (kilkaset) słów poświęconych zostało tabloidowi. Wszyscy używamy tego słowa, lecz tak naprawdę mało wiemy o jego początkach. Jak to się stało, że gazety wyglądają tak a nie inaczej, jakie były ku temu początki i tak naprawdę, z czym to się je. Magazyn dokonał nawet analizy porównawczej, co mówią same nagłówki!

3. What’s in a Language?
 
 By określić ten artykuł, pozwolę sobie zacytować sam magazyn - "Sorki, but I just put a słitfocie of myself on Fejsie. I'll lovciam cię if you lajkować it [...]". Jak widać, znamy zjawisko przekształcania języka angielskiego po swojemu na wylot. Lecz jak się okazuje nie tylko Polacy mają swój Engrish... na świecie istnieje takie zjawisko jak Franglais, Spanglish, czy właśnie Ponglish. Jesteście ciekawi? Zachęcam do lektury!
 
4. Wash Your Mouth Out!- Licz się ze słowami

Jak wiadomo, obcokrajowcy w pierwszej kolejności starają się nauczyć tak niezwykle istotnych słów jakimi są przekleństwa. Ten artykuł to coś dla wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej ponad to. Uwaga - niebywale interesujące słownictwo do nauki gwarantowane!

5. Slang in the English Language
 
W tym artykule dowiemy się przede wszystkim coś niecoś o slangu, który dodaje nieco koloru do języka. Znajdziecie słownictwo, o którym nawet nie mogliście śnić na lekcji języka obcego. Jest to artykuł poświęcony życiu w społeczeństwie.
 
6. OutKast “Hey... Ya” 

Jak w każdym numerze English matters, tak i tym razem znajdziemy tekst piosenki. Będzie to utwór grupy Outkast "Hey... Ya". Tak, na pewno znacie ten utwór! I na pewno teledysk również wpadł wam w oczy! Oczywiście z piosenek nie należy uczyć się poprawnej gramatyki. Redakcja po kolei każde trudniejsze słówka rozwinęła - szczególnie potoczne - umożliwiając zrozumieć coś więcej ponad zwykłe brzmienie muzyki.  


7. Dr. Phil – the Cure for the Modern Times?

Początki Talk Show miały swoje miejsce sporadycznie niedawno, a tak wiele się w ich koncepcji pozmieniało. English matters opowiada o jego początkach i ciekawostkach związanych z tym zagadnieniem.

8. Literature and Its Borders

Ten artykuł okazał się moim ulubionym! Perełeczką, którą czytałam z wypiekami na twarzy. O czym jest? Przede wszystkim o literaturze i jej granicach. Zapytacie się, czy literatura może mieć swoje bariery? Ależ tak - i jeszcze nie tak dawno, ponieważ pół wieku temu, niewolno było pisać o pewnych... delikatnych sprawach. Ale przecież pisarz - artysta - nie będzie przejmował się zakazami. 

Did you know? - jest to krótki, stronicowy artykuł poświęcony mojej ulubionej bajce z dzieciństwa - Małej Syrence i jej twórcy Hansie Christianie Andersenie. Dlaczego tak bardzo mi się spodobał? Ano może dlatego, że otworzył mi oczy! Polecam przeczytać przynajmniej tę jedną stronę! 

9. The Risk of Axing Questions – Nigerian Pidgin

A może wybierzemy się do Afryki - a dokładnie do Nigerii? Ten kraj obfituje w niezwykłą historię, niebywały język. Niezapomniana historia gwarantowana!

10. From Texting to Sexting

Coś dla ciekawskich! Ten artykuł to historia wszystkim dobrze znanych SMSów, zaczynając od początku ich istnienia a kończąc na chwili obecnej. Innymi słowy, znajdziecie tutaj odpowiedzi na takie pytania jak: kto wymyślił smsy i dlaczego?

11. Computer Says No

Ostatni artykuł opisuje możliwości, jakie niesie ze sobą Internet w nauce języka angielskiego. Znajdziecie tutaj podpowiedzi, a także wybrane już możliwości, które w łatwy i przyjemny sposób wykują do mózgu informacje.

Jak widać - English matters Wydanie Specjalne English Spoken Today obfituje w wyjątkowe artykuły, przy których nie sposób przejść obojętnie. Z całego serca polecam ten magazyn, bo przekonałam się sama na sobie, iż potrafi zdziałać cuda!

15 komentarzy:

 1. I ja mam lekturę tego magazynu za sobą, świetny dodatek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dawna chce poznać to czasopismo, a jak tylko przeczytałam tytuły tych artykułów... No bo na przykład histora SMS-ów - kto by nie przeczytał? Magazyn wydaje się być bardzo ciekawy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie czytam. Bardzo ciekawe artykuły, zresztą jak zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również jestem fanką, choć generalnie językowiec ze mnie marny ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzisiaj właśnie dostałam paczkę z magazynem English matters i jestem zachwycona, kawał dobrej roboty, a podszkolić się można przy tym nieźle, z wielką przyjemnością przeczytałabym też wydanie specjalne :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny numer, jeden z lepszych, jakie miałam przyjemność czytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama raczej się nie skuszę, ale znam kogoś komu mogę polecić powyższy magazyn.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie bym poczytała, myślę, że szczególnie zainteresowałby mnie 4-ty artykuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy ja już wspominałam, że ten magazyn jest genialny? ;d

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam już na półce - niedługo rozpocznę lekturę ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajnie, że dodałaś teledysk zespołu OutKast! Uwielbiam go! :) I bardzo cieszę się, że tekst dostępny jest w magazynie, ostatnio nawet próbowałam śpiewać, choć wyszło raczej przeciętnie :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Widzę, że ta forma nauki jest coraz bardziej popularna ;)
  PS. Zapraszam Cię do udziału w stosikowym wyzwaniu:
  http://lustro-rzeczywistosci.blogspot.com/2014/08/wyzwanie-czytelnicze.html

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja jak zwykle nigdzie nie mogę dostać żadnego wydania! A szkoda, bo wiem, że jest o co walczyć.
  Pozdrawiam!
  ~Gaviota

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi ciekawie. Chociaż ja staram się być samoukiem bez konieczności kupowania czegokolwiek. Jakieś gry, filmy z napisami... takie sprawy. Jak zwykle okładka mi się podoba :D

  OdpowiedzUsuń