wtorek, 19 sierpnia 2014

Nie znacie mnie - Susan May Warren

Nie znacie mnie autorstwa amerykańskiej autorki Susan May Warren to kolejna pozycja wydawnictwa Święty Wojciech serii rodzinne sekrety. I kolejny raz jest to książka warta uwagi.  

Annalise Decer na pozór jest zwyczajną żoną i matką. Jej życie toczy się na wypełnianiu obowiązków rodzinnych jak i rodzicielskich. Nikt nie wie, że Annalise to nie jest jej prawdziwe imię. Nazywa się Deidre O'Reilly i to właśnie ona i jej zeznania wsadziły za kratki niebezpiecznego kryminalistę. Objęta programem ochrony świadków została przeniesiona do małego miasteczka i tam zaczyna na nowo swoje życie.

Dwadzieścia lat później dowiaduje się z wiadomości, że mężczyzna, przeciw któremu zeznawała, został zwolniony warunkowo i pała chęcią zemsty...

Nie znacie mnie to kolejna obyczajówka z wątkiem sensacyjnym w tle. Sama okładka z płaczącą kobietą i radiowozami w tle powinna zasugerować, że do rąk własnych dostajemy wartką akcję. Powiedziałabym jednak, że jest to książka dla oczu kobiet, ponieważ wątpię, by panowie zrozumieli rozterki płci pięknej, jak i fakt, że w tej powieści więcej się mówi, aniżeli dzieje. A mimo to najnowsza powieść Susan May Warren może posiadać coś, dzięki czemu może wyróżniać się z tłumu.

Na głównym planie jest główna bohaterka - Annalise Dever vel. Deidre O'Reilly - która musi zmierzyć się z wyzwaniem, jakie stawia przed nią życie. To już drugi raz jej ułożone życie stawia na głowie, by raz jeszcze zmusić ją do wyborów. Musi zadecydować, co jest mniejszym złem. Z podobnymi rozterkami na pewno każdy z nas przynajmniej raz spotkał się w amerykańskim filmie akcji, ponieważ nie jest to coś nowego ani odkrywczego. A mimo to Nie znacie mnie trzyma poziom dorównując swoim filmowym braciom.

Nie można zapomnieć o jednej bardzo ważnej kwestii związanej z tą książką. Nie znacie mnie zawiera mądry przekaz - a są to refleksje o tajemnicach, które wypowiedziane bolą, a przemilczane niosą ze sobą często okrutne konsekwencje. To dobrze przemyślana książka o drugiej szansie i przebaczeniu, którego tak potrzebujemy w życiu, a o który często musimy walczyć. To także lustro nas samych i naszych drugich ja.

Historia naprawdę wciąga. A to wszystko dzięki sposobowi, w jaki została napisana. Osobiście spodobał mi się język i styl pisarki. Jest jasny, prosty i zrozumiały. Narracja jest zmienna, a pisarka daje dojść do głosu wielu bohaterom. Książkę czyta się błyskawicznie czy to w południe na plaży, czy też wieczorem w łóżku. 

Polecam! Mimo iż nie jest to najoryginalniejsza książka, jestem pewna, że wielu paniom na pewno bardzo się spodoba. Moja mama wciągnęła się w historię postaci Nie znacie mnie, to może i Wam się spodoba.

~~~~~~~~~~~~
Tytuł:Nie znacie mnie
Autor: Susan May Warren
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech
Data wydania w Polsce:  2014
Liczba stron: 384
Kategoria: Obyczajowa
 ~~~~~~~~~~~~~~
Ocena: 5 (bardzo dobry)
http://www.swietywojciech.pl/

15 komentarzy:

 1. Lubię powieści obyczajowe, a gdy mają w sobie wątek sensacyjny - to jeszcze lepiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Co prawda obyczajówki to nie mój ulubiony gatunek literatury, ale może się i skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele dobrego słyszałam o tej książce i sama chętnie ją przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam na nią ochotę od jakiegoś czasu i nawet jestem gotowa przełamać się i sięgnąć po książkę tego wydawnictwa ;) Cieszę się, że o niej napisałaś.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę czytałam jakiś czas temu i również bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam już recenzję tej książki na blogu Cyrysi, i sądzę, że przypadnie mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się interesująco, będę o niej pamiętać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam już bardzo zachęcająca recenzję Cyrysi, a teraz Ty też kusisz - muszę przeczytać tę książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też muszę przeczytać ten tytuł, mimo, że poprzednia książek z tej serii minimalnie mnie zawiodła:).

   Usuń
 9. Książkę mam w must-have od czasu recenzji Cyrysi, teraz Ty? Och, kiedy ja znajdę na to wszystko czas?!

  OdpowiedzUsuń
 10. Sekrety jak najbardziej lubię! :) Moja mama też :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Obyczajówki to jeden z moich ulubionych gatunków. O tej książce wcześniej nie słyszałam, ale z pewnością zapamiętam sobie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka zapowiada się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka, która nastraja do przemyśleń, musi zostać przeze mnie przeczytana :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie słyszałam o tej książce, ale jeśli wpadnie w moje ręce - chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń