środa, 10 grudnia 2014

Wielka księga wierszy - Julian Tuwim

Julian Tuwim to zaraz przy Janie Brzechwie mój ukochany pisarz z dzieciństwa. To właśnie jego wierszy najbardziej lubiłam się uczyć na pamięć. To na jego wierszach oparte były przedstawienia w podstawówce. I to na jego wierszach każdy z nas - bez wyjątku - się wychował! 

Julian Tuwim. Wielka księga wierszy to klasyka polskiej poezji dla dzieci! To właśnie w niej znajdziecie tak znane i lubiane utwory jak "Lokomotywa", "Abecadło", "Zosia Samosia" czy "Idzie Grześ". Czy ktoś z Was nie zna któregoś z tych tytułów? Szczerze w to wątpię! Dlatego jest to książka niezbędna w każdej dziecięcej biblioteczce!

Wspaniale było powrócić do tych pięknych historii, które ubrane w proste słowa, przenoszą każdego do czarodziejskiego, acz bardzo codziennego świata. Dzieci docenią dobry żart i niebanalne historie, by z czasem docenić także morał płynący z każdego wiersza. 

W niebanalny sposób Julian Tuwim zachęcał swych milusińskich czytelników do nauki języka polskiego (np. "Słówka i słufka" czy "Abecadło"), do ciągłej uwagi w swoich zadaniach ("Idzie Grześ"), do mycia ("List do wszystkich dzieci w pewnej bardzo ważnej sprawie")... Udowodnił, że kłamstwo ma bardzo krótkie nogi ("O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci") i podobnie jak plotki jest bardzo zdradliwe ("Ptasie plotki"). W "Wielkiej Księdze wierszy" znajdziecie tak wiele przykładów, jak wiele jest w tej książce utworów.

 Źródło: zdjęcie własne

 Wydanie przygotowane przez wydawnictwo Papilon przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Duże litery ułatwią czytanie babci czy dziadkowi, natomiast dzieci zachęcą do nauki liter i samodzielnej lektury. Piękne, wręcz bajeczne ilustracje zachwycają, rozbudzają wyobraźnie i pomagają zrozumieć treść wierszy. Wszystko to schowane jest za twardą, kolorową oprawą! 

Godne uwagi jest dodanie na koniec książki bibliografii Juliana Tuwima, w którym znajdziemy nie tylko kalendarium, ale także ciekawostki dotyczącego jego życia, jego rodziny czy na temat jego utworów. To wszystko uzmysłowia zarówno dorosłego, jak i młodszego czytelnika jak wielkim człowiekiem był Julian Tuwim i jak wiele musiał przejść w życiu. 

Polecam! Jest to książka obowiązkowa w domu każdego małego Polaka! To najlepszy prezent z okazji świąt, urodzin, jak i najlepszy prezent bez okazji! Wręczając dziecku "Wielką księgę wierszy", dajecie dziecku uśmiech, który - miejmy nadzieję - nigdy nie zniknie z jego buźki. 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Wielka księga wierszy
Autor: Julian Tuwim
Ilustracje: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: Papilon
Data wydania: 24.02.2010
Ilość stron:168
Oprawa: Twarda
Kategoria: Bajki
http://publicat.pl/papilon/ksiazki/julian-tuwim-wielka-ksiega-wierszy-abecadlo-rymow-1010.html?category=1156 

Cena na stronie wydawnictwa: 33,22 zł 

Książka dostępna także w formie Audio - Posłuchajki!

26 komentarzy:

 1. Lokomotywa :) I dzieciństwo się przypomina :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak tylko patrzę na okładkę, już pojawiają się nieprzerwane myśli z dzieciństwa - i te lekcje, w których cała moja klasa "buchała" jak lokomotywa :)

   Usuń
 2. Rzeczywiście świetna książka na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pewna, że spodoba się każdemu :)

   Usuń
 3. Jakie piękne wydanie. Koniecznie chce je mieć!

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Ja zazdroszczę mojej mamie, że będzie mogła prowadzić lekcje w oparciu o to wspaniałe wydanie wierszy Tuwima (jest nauczycielką) :)

   Usuń
 5. Lokomotywę pamiętam po dziś dzień ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I warto, żeby kolejne pokolenia też mogły się tym faktem pochwalić :)

   Usuń
 6. Ogromny sentyment mam do wierszyTuwima :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również :)
   Na zawsze pozostaną w moim sercu!

   Usuń
 7. Uwielbiam wiersze Tuwima, mam ochotę na tę książkę bardzo :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Taki zbiorek to idealny pomysl na prezent!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociażby na zbliżające się święta Bożego Narodzenia :)

   Usuń
 9. To od dawna mój must have, córka dostanie to cudo na gwiazdkę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierzę, że będzie zadowolona z prezentu! :)

   Usuń
 10. Piękne wydanie! A ja tak mówiłam, że bym poczytała bajki i doczekałam się! Na zajęcia z psychoanalizy muszę przeczytać oryginały baśni braci Grimm :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Aż mi się przypomniały czasy dzieciństwie, w sumie chętnie bym sobie przybliżyła te wiersze ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Rzeczywiście by się na prezent nadało :). Oczywiście zakładając, że się z takim dzieckiem posiedzi i poczyta, najlepiej w dziwnych głosach itp., bo te wiersze się do tego idealnie nadają ;).

  OdpowiedzUsuń
 13. Kupiłam ostatnio tą książkę córce koleżanki :) była zachwycona :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja właśnie kupiłam tą książkę na świąteczny prezent :)

  OdpowiedzUsuń