czwartek, 4 czerwca 2015

Tajemniczy pan Quin - Agata Christie

"Tajemniczy pan Quin" to książka inna niż wszystkie. A to dlatego, iż autorka zaczerpnęła pomysł na postać Quinna z komedii dell`arte. Agata Christie bardzo lubiła postać Arlekina, to jest postać błazna w czarnej masce "komicznej". 

"Tajemniczy pan Quin" to zbiór dwunastu miniatur, połączonych w jeden ciąg poprzez postać Harleya Quina, który "przychodzi i odchodzi" jak duch i pomaga panu Satterthwaite'owi wyjaśnić nierozwiązane zagadki z przeszłości. Obaj są strażnikami Miłości, Sprawiedliwości i Prawdy. Doznamy tu silnych emocji i wczujemy się w atmosferę niesamowitości: maski, gra cieni i tajemne przejścia. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jak u Szekspira wszyscy odgrywają swoje role w „świecie, który jest teatrem”.

W wyjaśnianiu tajemnic towarzyszy Quinowi pan Satterthwhite, znajomy Poirota z powieści „Tragedia w trzech aktach” (niebawem przeczytam) i opowiadania „Lustro nieboszczyka” ze zbioru „Morderstwo w zaułku”. 

Arlekin
Czytałam już kilka zbiorów opowiadań Królowej Kryminałów, ale żadne z nich nie jest choć odrobinkę podobne do "Tajemniczego pana Quina". Ta książka ma swój niesamowity urok. Podczas czytania czułam się jakbym była w teatrze i obserwowała kolejno wchodzących aktorów na scenę. Christie była jedynie reżyserem całej tej sztuki. 

Dostajemy aż dwanaście mniej więcej dwudziestostronicowych historii - dwanaście zagadek kryminalnych przed lat, które tylko na pozór wydają się skomplikowane. Agata Christie po mistrzowsku łączyła literaturę detektywistyczną z romantyczną konwencją grozy. Nic zatem dziwnego, że "Tajemniczy pan Quin" dla wielu jest jedną z ulubionych książek Agaty Christie!

Gorąco polecam! Pozycja nie tylko dla fanów gatunku!

Arlekin (wł. arlecchino) – postać błazna w czarnej masce "komicznej". Ubrany w kostium zszyty z kolorowych trójkątów albo rombów. Jedna z postaci w commedii dell’arte m. in. obok Pierrota i Scapina. Niektórzy widzą w nim bożka złodziei i żebraków, Merkurego, inni sługę z Arles (Cezary z Arles), jeszcze inni odnajdują w jego czarnej masce cechy murzyńskich niewolników rzymskich.Zachęcam do obejrzenia ciekawego filmiku na temat czytania. Dowiemy się z niego, jaki wpływ ma książka na nasz mózg oraz co rozwija bardziej naszą wyobraźnię.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Tajemniczy pan Quin
Autor: Agata Christie 
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania oryginału:1930
Liczba stron:304
Gatunek: Kryminał


http://www.agathachristiekolekcja.pl/

 

14 komentarzy:

 1. Ostatnio zaniedbałam książki Agathy... Muszę znowu się za nie wziąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię twórczość Christie, więc tę książkę będę miała na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba wiem, dlaczego jestem taka dobra z matematyki :)
  Świetny filmik!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie to również jedna z lepszych książek autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Christie-mistrzyni gatunku,jedyna w swoim rodzaju...
  niestety tej książki nie było mi dane jeszcze przeczytać,ale dołącza do mojej listy! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Idę się schować pod książkami, żebyś nie krzyczała na mnie za to, że 6 miesięcy minęło, a ja jeszcze nic nie zrobiłam z Christie :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam ochotę na dobry kryminał autorstwa Christie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem czemu jeszcze tej książki nie przeczytałam, ale to coś zdecydowanie dla mnie. Uwielbiam Agatę Christie i w te wakacje nadrobię wszystkie jej nieprzeczytane dotąd przeze mnie książki :))
  addictedtobooks.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy filmik :) Zapamiętam to, że "Tajemniczy pan Quin" ma swój niesamowity urok :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Akurat tego tomu nie czytałam. Ostatnio, dzięki MFK trochę pogłębiłam swoją wiedzę na temat Christie, ale nadal nie wiem kiedy wrócę do jej książek. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapowiada się ciekawie, jak wszystkie książki Christie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nigdy o tej pozycji nie słyszałam... to znak, że trzeba to nadrobić!

  OdpowiedzUsuń