czwartek, 7 stycznia 2016

Świat Agaty Christie. Album - Martin Fido

Agatę Christie kocham całym swoim sercem. Jej wyjątkowość na rynku wydawniczym - czy to kiedyś, czy to dziś - nieustannie przekonuje mnie do tego, iż była nie tylko genialną pisarką, ale także inspirującym do działania człowiekiem. Nieustannie poznaję ją za pośrednictwem jej książek, ale co i raz lubię także wziąć do ręki publikacje poświęcone wyłącznie jej. Tak jak najnowszy album pod tytułem: Świat Agaty Christie Martina Fido.


Ten bogato ilustrowany album przedstawia cały świat Agaty Christie - od kołyski aż po grób. Dzięki niemu poznamy życie osobiste, podróże, które uwielbiała od młodości, oraz warsztat pisarski, czyli coś, dzięki czemu poznamy zasady prowadzenia akcji oraz jej ulubionych (mniej lub bardziej) bohaterów. Czytelnik odnajdzie w Świecie Agaty Christie pisarkę zakochaną i pełną rozterek, miłośniczkę przygody i genialną autorkę. Nie zabraknie także poglądów oraz zainteresowań czy okoliczności, jakie towarzyszyły podczas powstawania najważniejszych dzieł Królowej Kryminałów.

Jak może pamiętacie już wcześniej miałam okazję inne oblicze jednej z moich ulubionych pisarek podczas czytania Autobiografii. Następnie zagłębiłam się także w Sekretne zapiski, co niewątpliwie pozwoliło mi zrozumieć sposób rozumowania Królowej Kryminału (nooo... może troszkę). A o zamiłowaniu do podróży Christie dowiedziałam się z Opowiedz, jak tam żyjecie - a mimo to mając w ręku Świat Agaty Christie nie mogłam od tak go odłożyć, odkrywając na nowo to niezwykłe życie.

Przebrnęłam przez bogaty spis treści, by poznać kalendarium i drzewo genealogiczne a następnie krok po kroku przebrnęłam wraz z autorem albumu najważniejsze momenty życia Christie. Cały album został podzielony na cztery rozdziały: Życie, Twórczość, zainteresowania i poglądy a także Adaptacje filmowe i teatralne.

Oto zaledwie przedsmak tego, co nas czeka wewnątrz.

Lecz nie były to same suche fakty. Martin Fido nieustannie zaskakiwał mnie ciekawostkami z życia a także własnymi spostrzeżeniami na temat danej sytuacji. Wielokrotne porównywania do poszczególnych dzieł Christie (a nawet książek niewychodzących spod pióra Królowej Kryminału) sprawiły, iż czytelnik miał wrażenie, iż czyta coś więcej aniżeli zwykłą książkę. Dzięki Świecie Agaty Christie poznałam więcej faktów, aniżeli powiedziałaby mi o tym jakakolwiek biografia.

Godne uwagi jest samo wydanie tego wyjątkowego albumu.Wydawnictwo niezwykle się postarało, dzięki czemu do rąk czytelnika dostarczyło wydanie o wymiarach 28x23 centymetrów w twardej oprawie. Na każdej stronie znajdziemy ilustracje, przedstawiających nie tylko Christie, ale także ludzi ją otaczających.

Zatem jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej - dużo więcej - o jednej z najbardziej zasłużonych pisarek bestsellerów wszech czasów zachęcam sięgnąć od razu po cały Świat Agaty Christie Martina Fido. Jestem pewna, że już po pierwszych stronach będziecie zachwyceni tym albumem nie mniej niż ja. Polecam całym sercem!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Świat Agaty Christie
Autor: Martin Fido
Wydawnictwo: Dolnoślaskie
Data wydania w Polsce: 09.09.2015
Liczba stron: 128
Format: 280x230 mm
Oprawa: Twarda
Kategoria:Biografia

25 komentarzy:

 1. Jestem chyba jedną z nielicznym osób, które opierają się twórczości Christie. Ale właśnie wypożyczyłam z biblioteki drugą jej książkę (wcześniej czytałam "I nie było już nikogo") - "Morderstwo w Orient Expresie" i może zmieni się moje podejście, do tej bądź co bądź - wybitnej autorki.
  Apteka Literacka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zaczynam od najlepszych jej książek!
   i nie było już nikogo jest gratką samą w sobie. Klasyką takiego podejścia do tematu morderstwa! To Christie pierwsza wymyśliła akcję, w której wszyscy...(dokończy ten, kto przeczytał ;))

   Polecam się przekonać!

   Usuń
 2. Samo wydanie bardzo zachęca do przeczytania. :) Lubię twórczość Christie, więc z wielką chęcią dowiem się o niej czegoś ciekawego.
  Pozdrawiam,
  Geek of books&serials&films

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydanie jest przepiękne! Każdą stronę ogląda się z największą przyjemnością - dlatego też bardzo polecam! Nie tylko dla fanów!

   Usuń
 3. Ja póki co nie znam jeszcze twórczości autorki (tak,wiem - wstyd), jednakże kupiłam niedawno dwie jej książki i mam zamiar przeczytać je w niedługim czasie :P
  Album,który recenzujesz wygląda naprawdę pięknie ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A cóż to za książki? Pochwalisz się?
   Bo zaczynasz Nowy Rok przepięknie! ;)

   Usuń
 4. Niestety ja nie bardzo lubię kryminały, więc i twórczości Agaty Christie nie znam. Dlatego lektura na temat jej życia jest mi chwilowo niepotrzebna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że kiedyś się przekonasz do tego typu literatury ;)

   Usuń
 5. Piękny jest ten album. Muszę go mieć w swoich zbiorach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepięknie się prezentuje, ale możesz mi wierzyć, że nie tylko z tego powodu będziesz miała radochę z posiadania tego albumu w swojej bibliotece ;)

   Usuń
 6. Dla fanów Christie z pewnością jest to must have ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten album jest rzeczywiście świetnie wydany i pozwala lepiej poznać Christie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli przebrnę przez Czarny Maj cała i zdrowa, to sobie zafunduję w nagrodę ten album.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaleję się wstydem, ale dalej nie przeczytałam nic autorstwa tej pani... Coś czuję, że rok 2016 jest TYM, w którym to się zmieni (mam nadzieję, że w Gdańsku ktoś mi jakąś książkę pożyczy :D) :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet w Gdańsku mam jej książki, więc... tak tak! Się znajdzie jakiś tytuł dla Pani - musi tylko Panienka trafić do Trójmiasta :P

   Usuń
 10. Dopiero zaczynam swoją przygodę z Christie, ale już po przeczytaniu ej pierwszego dzieła "Tajemniczej historii w Styles" mogę śmiało powiedzieć, że jest jedną z moich ulubionych i cenionych autorek ;)

  ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze zaczęłaś - od samego początku! :D
   Czytaj dalej!

   Usuń
 11. Prawdziwa gratka dla fanów Christie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie przepadam za biografią, wiec i tym razem nie skorzystam. Muszę natomiast nadrobić książki Christie ponieważ mam pewne braki ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie taka zwykła biografia, ale póki nie zakochasz się w twórczości Christie raczej nie będziesz miała tak dużej satysfakcji z tego albumu, co ja :( Dlatego... najpierw poczytaj jej książki, a później bierz się za album!

   Usuń
 13. Wiesz, że ją lubię. Lubię? Ja Christie ubóstwiam i jakby tylko żyła to bym jej pokłony składała osobiście! Ale biografie... ta forma trochę bardziej mnie przekonuje. Ale pomimo to mam u siebie na półce jej autobiografię i... nie umiem się zabrać. Ten typ książek chyba nie jest dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak kiedyś myślałam, ale widać z czasem tak byłam ciekawa tej autorki, że się przemogłam do biografii i autobiogafii - w sumie ta ostatnia kategoria jest najbardziej niezwykła, bo to przecież sam autor mówi... o sobie :D

   Usuń
 14. Przepiękny album. Dla fanów twórczości Agaty Christie niezwykle cenna pamiątka.

  OdpowiedzUsuń
 15. Chciałam kupić, ale za dużo mang.
  Zbieram już kolekcję kryminałów, nie wiem, czy ona w ogóle się skończy.

  OdpowiedzUsuń