poniedziałek, 27 marca 2017

Co oglądam na YouTube?


Początkowo chciałam zrobić z tego postu TOP10, jednakże byłoby to po prostu bez sensu. Bo jak tu porównać kanał o historii z kanałem poświęconemu filmom bądź musicalom? Jak tu zrównać ze sobą coś o języku polskim a coś o języku koreańskim i samej Korei? Dlatego zebrałam moje dziesięć kanałów na YouTube, które oglądam z prawdziwą przyjemnością i właśnie planuję Wam je tutaj przedstawić!


Zacznę może od tego pana, który swego czasu był numerem jeden na polskim YouTube. Niekryty Krytyk - a naprawdę Maciej Frączyk - od pierwszych chwili całkowicie rozwalił mnie na kawałki poprzez odcinek Okultyzm. Śmiałam się wtedy tak głośno i często, że aż rodzice z drugiego końca domu mnie usłyszeli i zmusili mnie, bym obejrzała ów odcinek raz jeszcze - tym razem z nimi. Potrafiłam godzinami oglądać jego komentarze do najróżniejszych filmów, seriali bądź innych filmików na YT. A że sam Niekryty Krytyk ma często naprawdę wiele do powiedzenia, zakupiłam nawet jego książkę - Zeznania Niekrytego Krytyk - która była pierwszą recenzją opublikowaną na tym blogu. Także są wspomnienia!Drugim równie ważnym kanałem były swego czasu Polimaty. Zanim jeszcze Radek Kotarski zaczął zajmować się innymi projektami, jego kanał na YouTube był niezapomnianą lekcją. Poruszano w niej wiele istotnych pytań o świecie, przyrodzie bądź ludziach. Liczne ciekawostki, prawdziwe historie sprawiły, że przez jakiś czas Polimaty były jedynym tak dobrze przygotowanym programem edukacyjnym w Internecie. Obecnie niestety rzadko kiedy pojawiają się dokumenty, ale kiedy już zawitają na YT, są nieprawdopodobnie wyjątkowe. 


Gdy mowa o edukacji nie można nie wspomnieć o Historii bez cenzury. Ja od dziecka uwielbiam historię, interesuję się wieloma ciekawostkami i postaciami, zatem HBC stał się w pewnym momencie moim Guru. Oglądam ich niemal od samego początku - jeszcze zanim stali się tak rozpoznawalni na polskim YouTube. Wiem, że wielu historykom nie podobają się ich materiały pod zarzutem opowiadania wydarzeń bardzo skrótowo na podstawie ciekawostek, lecz mnie podobna forma programu odpowiada. Chłopaki z Historii bez cenzury sprawiają, że miliony młodych Polaków zaczyna wiedzieć coś więcej o naszym państwie i o wielu postaciach historycznych. A to jest najważniejsze!


Tym razem przeskoczę na chwilę z programu edukacyjnego na program typowo rozrywkowy. Gdyby to nie był kanał na YT, lecz w TV wierzcie mi - nie oglądalibyście niczego innego i w końcu byście zobaczyli, jakie beznadziejne historii lecą w telewizji. Założyciele G.F. Darwin to prawdziwi aktorzy po szkole aktorskiej, którzy zamiast pchać się do seriali, postanowili wykorzystać siłę YT i zrobić coś własnego, autorskiego. I wyszło to genialnie, bo i oni są genialni. Te gagi, te wydarzenia, te historie, które oni piszą, a następnie odgrywają -prawdziwy majstersztyk. Ich Wielkie Konflikty można oglądać bez końca i nigdy się nie znudzą!


Kolejnym równie ważnym kanałem na YT jest dla mnie Studio Accantus. Trafiłam na nich przez całkowity przypadek... i zostałam na znacznie dłużej. Marzy mi się, by w końcu przejść się na ich występ, aczkolwiek z największą niecierpliwością oczekuję ich autorskiego musicalu. Jestem pewna, że to by było prawdziwe BUM... jak i jestem pewna, że w końcu nastanie ten moment. Studio Accantus to nie tylko niesamowite piosenki w niesamowitym wydaniu - to także sympatycznie ludzie, którym aż chce się kibicować. Za ich ciepło, pozytywną energię a także niewątpliwy talent dziękuję. Dzięki nim każda środa to prawdziwa przyjemność!
  

Przejdźmy zatem na kanał o filmie. Sfilmowanych polecił mi ktoś z Was, moi drodzy, i wydaje mi się, że natrafiłam na ich nazwę po mojej pierwszej recenzji filmu, czyli opinię Planety Singli. I wiecie co? Polubiłam ich od pierwszej ich recenzji filmu - mimo że niejednokrotnie moja opinia jest całkowicie przeciwna. Ale to nie przeszkadza. Warto zasubskrybować ich kanał, ponieważ dzięki temu będziecie na bieżąco z nowościami filmowymi i nie tylko. Nierzadko wychodzą z ich recenzji po prostu kabarety :D 

 

Pozostając w temacie filmów mamy jeszcze Masochistę - Miecia Mietczyńskiego - który wziął sobie za cel ocenianie i wytykanie wielu błędów logicznych w polskich filmach. Na ogół bierze się za starsze filmy, lecz nieraz zdarzają się nowości. Ostrzegam tylko przed nagłym atakiem śmiechu i nie polecam pić w czasie seansu. Mieciu słynie ze swych mocnych słów a także niepokonanej ironii. I tutaj znowu - mimo że co i raz nie zgadzam się z jego krytyką, nie przeszkadza mi to całkowicie. 


Tutaj nie mam co za dużo mówić. Niewątpliwie potrzebny odcinek na polskim YT dla każdego, kto chce nauczyć się poprawnie mówić w języku angielskim. Arlena udowadnia, że poprawna wymowa (na którą niestety rzadko który anglista kładzie nacisk) jest niezwykle ważna. Kanał dla każdego miłośnika języka angielskiego i zdecydowanie nie tylko.  


Od dziecka interesuję się Polakami na obczyźnie. Kiedyś czytałam po prostu blogi, ale skoro jest też forma wizualna to czemu nie. Pyra w Korei to nic innego jak Agnieszka mieszkająca w Korei. Wcześniej studiująca, obecnie pracująca w jednym z najbardziej nowoczesnych azjatyckich państw. Uwielbiam jej filmiki i to, że przedstawia po prostu normalne życie.A na koniec (po angielskim i koreańskim) warto w końcu nawiązać do języka polskiego. I tutaj też mamy bardzo fajny edukacyjny kanał o najróżniejszych niuansach naszego ojczystego języka. Nierzadko po danym odcinku czuję się po prostu mądrzejsza, a to o to przecież chodzi, prawda? 

~~*~~

Tak oto wygląda moja lista  ulubionych kanałów na YT. Zważywszy na to, że kompletnie nie oglądam telewizji, nie ma też - w moim odczuciu - za dużo materiałów w internecie. Polecam każdy z tych kanałów, ponieważ warto poświęcić im trochę czasu! A znając życie, zostanie ich wielkimi fanami. Tak jak ja.

11 komentarzy:

 1. Mamy bardzo podobne upodobania pod tym względem- oglądam niemal każdego Youtubera, którego tutaj wymieniłaś :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Z wymienionych przez Ciebie oglądałam i oglądam tylko "Studio Accantus", jeśli chodzi o pozostałe to może gdzieś tam mi się przewinęły. Zainteresowałaś mnie kanałami: "Mówiąc inaczej" i "Arlena Witt", także muszę sobie zobaczyć (po początkowych odcinkach wypadły całkiem fajnie). ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Droga Marto, czy mogę podkraść ten pomysł od Ciebie (oczywiście napisać w poście o oryginale) i zrobić taki post u siebie?

  Absolutnie uwielbiam Niekrytego krytyka - to taki dinozaur jutjuba i cieszę się, że powrócił na dobre :) Tak samo mam z Arleną - świetny kanał i sympatyczna kobieta :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Śmiało :D
   Nie musisz się mnie nawet o podobne rzeczy pytać, aczkolwiek to bardzo miłe z Twojej strony ^^

   Usuń
  2. Dziękuję <3 Jestem tu drugi raz i przypomniało mi się, czego mi brakuje w poście - bezpośredniego linku do kanałów :)

   Usuń
 4. Oglądam tylko krytyka i Mówiąc inaczej, uwielbiam ich!

  OdpowiedzUsuń
 5. G.F. Darwin! <3 Kocham, kocham! Odkryłam ich stosunkowo niedawno, bo bodajże we wrześniu za sprawą ich słynnej piosenki „Orki z Majorki” i tak stopniowo zaczęłam poznawać ich twórczość, jednego dnia zobaczyłam wszystkie odcinki z serii Wielkie Konflikty, niedawne Wielkie Teorie Darwina i ciągle mi mało :)

  Sporadycznie oglądam także Arlenę Witt i Mówiąc Inaczej. To drugie oglądałam kiedyś systematycznie, zresztą śledziłam kanał Pani Pauliny niemal od początku, bo chyba od trzeciego czy czwartego odcinka, ale później jakoś zrobiłam sobie przerwę i teraz trudno mi wrócić do oglądania na bieżąco nowych odcinków, bo mam sporo zaległości :)

  Z perspektywy czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 6. Na yt to tylko piosenki Elvisa i ojciec Szustak. Kiedyś Poiroty in english, a czasami, ale naprawdę czasami 20 metrów czy jakoś tak. Te rozmowy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mietczyńskiego oglądam rzadko, bo w dużych ilościach ciężko mi go znieść, ale lubię. Sfilmowanych uwielbiam i nie odpuszczam żadnego odcinka. Mówiąc inaczej tez obejrzę. Niekrytego Krytyka obejrzałam parę razy, ale jakoś nie darze go wielka sympatią ;)
  Co do reszty to chętnie sprawdzę.
  Osobiście na YT oglądam sporo polskiego booktuba.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ktoś jeszcze szanuje Niekrytego, łezka się w oku kręci:)

  OdpowiedzUsuń