czwartek, 17 maja 2018

Poznajmy się! Jestem Działaczem, a Ty?

Jako że Wymarzona Książka to nie tylko miejsce mojej adoracji literackiej, ale także kawałek mnie samej, uznałam, że przedstawię Wam siebie... tym razem w zupełnie inny sposób. Zainteresowana poznawaniem samej siebie, natrafiłam na stronę 16 Personalites, na której za darmo i od ręki poznałam moją osobowość. Zachęcam do kliknięcia w link i zrobienia sobie testu, bo zawsze czegoś można się o sobie dowiedzieć. Nie przedłużając - oto ja! 

Osobowość “Działacz”


(ENFP-A / ENFP-T)

Nie interesuje mnie jak zarabiasz na życie. Chcę wiedzieć, za czym tęsknisz i o czym ośmielasz się marzyć, wychodząc na spotkanie tęsknocie swego serca. Nie interesuje mnie, ile masz lat. Chcę wiedzieć, czy dla miłości, dla marzenia, dla przygody życia zaryzykujesz, że wezmą cię za głupca.


- Oriah Mountain Dreamer

Ludzie o osobowości Działacza to prawdziwe wolne duchy. Często są duszami towarzystwa, bardziej jednak niż zwykła ekscytacja i przyjemność chwili pociągają ich więzi społeczne i emocjonalne, które nawiązują z innymi. Obecność tych czarujących, niezależnych, energicznych i empatycznych osób, które stanowią 7% społeczeństwa, łatwo można odczuć w grupie.

Jeden pomysł może zmienić świat


Nie chodzi im jednak tylko o błyszczenie w towarzystwie. Działaczy kształtuje ich wizjonerska natura, która pozwala im czytać między wierszami z energią i zaciekawieniem. Zazwyczaj postrzegają życie jako ogromną, złożoną układankę, w której wszystko jest ze sobą powiązane, w odróżnieniu jednak od osobowości z grupy Analityków, dla których ta układanka to seria operacji systemowych, Działacze patrzą na nią przez pryzmat emocji, współczucia i mistycyzmu, zawsze poszukując głębszych znaczeń.

Działacze są zdecydowanie niezależni i znacznie bardziej niż stabilności i poczucia bezpieczeństwa potrzebują kreatywności i swobody.
 
Wiele innych typów osobowości uważa te cechy za niezwykle pociągające, natomiast Działacze, jeśli znajdą coś, co rozbudza ich wyobraźnię, potrafią zaangażować się z energią, która sprawia, że trafiają w samo centrum uwagi, a pozostali towarzysze uznają ich za przywódców i guru – choć nie zawsze jest to położenie, które najbardziej odpowiada kochającym wolność Działaczom. Jeszcze gorzej jest, gdy osobowości te wpadną w wir żmudnej rutyny i zadań administracyjnych, które często wiążą się z rolą lidera. Samoocena Działaczy zależy od ich zdolności do tworzenia oryginalnych rozwiązań, muszą też wiedzieć, że mają swobodę innowacyjności – mogą szybko stracić cierpliwość lub zniechęcić się, gdy wpadną w pułapkę nudnej roli.


Nie trać tej “drobnej iskry szaleństwa”


Na szczęście ludzie o osobowości Działacza wiedzą, jak się zrelaksować i z pełnego pasji i entuzjazmu idealisty w pracy potrafią stać się wulkanem wyobraźni na parkiecie, często z nagłością, która potrafi zaskoczyć nawet najbliższych przyjaciół. Poczucie przynależności daje im też szansę na nawiązanie więzi emocjonalnych w innymi, dzięki czemu zdobywają cenne informacje o motywacjach swoich znajomych i kolegów z pracy. Uważają, że każdy powinien poświęć trochę czasu na poznanie i wyrażanie swoich uczuć, a ich empatia i towarzyska natura sprawiają, że emocje to dla nich naturalny temat do rozmów.

Ludzie o osobowości Działacza muszą jednak zachować ostrożność – jeśli za mocno zaufają swojej intuicji, zbyt wiele zakładają lub antycypują w odniesieniu do motywacji znajomych, mogą mylnie zinterpretować sygnały i zniweczyć plany, które przy przyjęciu prostszej taktyki byłyby łatwe do zrealizowania. Tego typu stres społeczny to prawdziwy postrach spędzający sen z powiek tych osób, tak ceniących harmonię. Działacze są bardzo emocjonalni i wrażliwi, a gdy kogoś rozdrażnią, odczuwają to obie strony.

Poświęcają wiele czasu na badanie relacji społecznych, uczuć i pomysłów, zanim rzeczywiście znajdą coś dla siebie. Lecz gdy już odnajdą swoje miejsce w świecie, ich wyobraźnia, empatia i odwaga mogą przynieść niesamowite rezultaty.

~~*~~

Ciepły, entuzjastyczny, obdarzony wyobraźnią. Postrzega życie – jako pełne możliwości. Bardzo szybko zauważa powiązania pomiędzy wydarzeniami i informacjami, pewnie działa na podstawie zaobserwowanych wzorów. Pragnie akceptacji, chętnie wspiera i docenia innych. Spontaniczny i elastyczny, zazwyczaj polega na swoich umiejętnościach improwizacji i biegłości językowej.

ENFP w pracy
Mocne strony Obszary do rozwoju
 • Myślenie w kategoriach innowacji, ulepszeń
 • Kreatywność w rozwiązywaniu problemów
 • Łączenie pasji, zainteresowań z pracą zawodową
 • Sukcesy w podejmowanych działaniach
 • Entuzjazm
 • Skuteczne wywieranie wpływu, pozyskiwanie dla pomysłów innych
 • Elastyczność w dopasowywaniu się do zmian
 • Dbanie o ludzi i relacje z nimi
 • Kłopoty z organizacją pracy własnej i innych
 • Zagubienie w ustalaniu priorytetów i koncentracji na tu i teraz
 • Brak dbałości o szczegóły
 • Może szybko się nudzić i szukać coraz to nowych ekscytacji w pracy
 • Może nie kończyć projektów do których się wcześniej zobowiązuje
 • Może nie być efektywnym pracownikiem bez zespołu
 • Niechęć do działań rutynowych


Wszystkie informacje pochodzą ze strony 16personalites oraz petencjał osobowości.

7 komentarzy:

 1. Zrobiłam sobie ten test wyszedł mi Doradca i muszę powiedzieć, że faktycznie wiele rzeczy do mnie pasuje - większość :0

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie zrobię sobie taki test. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Och, uwielbiam ten test! Jestem Architektem (Mastermind w wielu anglojęzycznych wersjach MBTI), czyli INTJ-A. I jak najbardziej podoba mi się opis. Uznaję to za jeden z trafniejszych testów osobowości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi ten test nigdy nie pasował, bo dzieli ludzi na ekstrawertyków i introwertyków, a że ja jestem klasycznym przykładem ambiwertyka, który ląduje idealnie 50/50 przy odpowiedziach dotyczących tej części osobowości to wychodzą mi dwa, zupełnie od siebie różne typy...

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej, nie znam cię poza blogiem, ale coś w tym jest, pasuje mi zwłaszcza entuzjazm, ciepło i wyobraźnia ;) Z ciekawości sama zrobiłam ten test, wyszedł mi Architekt (zapewne co drugi bloger/mól książkowy nim jest ;), ale nie wiem, na ile się z tym nie zgadzam. Ja to chyba zawsze kwestionuję wyniki takich testów ;) Na pewno jestem jakimś typem introwertyczki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna sprawa :) muszę sama siebie sprawdzić!

  OdpowiedzUsuń