czwartek, 31 maja 2018

Żona między nami - Greer Hendricks, Sarah Pekkanen

Komu bardziej zaufasz - jemu czy jej? Zastanów się. Masz tylko jedną próbę. Niczego z góry nie zakładaj. Podczas lektury pomyślisz, że to kolejna książka o zazdrosnej byłej żonie, która ma obsesję na punkcie swojej następczyni - piękniejszej i młodszej. Ale to nie tak. Powoli... Strona po stronie dojdziesz do prawdy. I pamiętaj - CZYTAJ MIĘDZY KŁAMSTWAMI!


Vanessa Thompson poświęca całe swoje życie dla "zbyt dobrego, by mógł być prawdziwy" męża Richarda i przenosi się wraz z nim do podmiejskiego Westchasteru. Jednakże ich z pozoru idealne małżeństwo nie trwa długo. Niebawem po rozwodzie jej były mąż wieże się z młodszą i piękniejszą kobietą, Nellie. Wszystko wiedzie ku nowemu (drugiemu) happy endzie, do czasu aż Nellie poznaje Vanessę...

Thriller małżeński brzmi sam w sobie intrygująco. Dodając do tego wiadomości, że już niebawem zostanie nakręcony film na podstawie Żony między nami, wiedziałam, że muszę mieć tę książkę. Jak skończyło się moje wyczekiwanie na tę lekturę? Jednym dłuższym popołudniem, ponieważ od tej powieści nie sposób się oderwać i trzeba przeczytać na raz.

Otwiera drzwi i znika wewnątrz budynku. Nieświadoma tego, co jej zrobiłam. 
Jeszcze nie wie, co dla niej przygotowałam. Ani o wprawionym przeze mnie w ruch mechanizmie zniszczenia.
Dla tej pięknej młodej kobiety o twarzy w kształcie serca i ponętnym ciele - dla którego zostawił mnie mój mąż Richard - jestem równie niewidzialna jak gołąb wydziobujący tuż obok mnie okruszki na chodniku.
Nie ma pojęcia, co ją spotka, jeśli nie zmieni swojego postępowania.*

Żona między nami to przede wszystkim bardzo mądrze poprowadzona akcja, która staje się najważniejszym walorem dodatnim dla zawiłej fabuły, ponieważ trzyma w napięciu już od początku. Autorki  budują całą opowieść na stereotypach, bawiąc się oczywistymi wręcz pierwszymi skojarzeniami swoich czytelników. Dzięki temu historia o Vanessie, Nellie oraz Richardzie jest tak świeża i ciekawa, ponieważ tutaj nic nie jest takie, jakby się wydawało.

Podobnie rzecz się ma z postaciami. Każdy ma coś za uszami, każdy przedstawia inną wersję wydarzeń, przez co nie można odgadnąć, kto kłamie, a kto mówi prawdę. Podobnie jak sama fabuła, tak i bohaterowie zostali wykreowani na zasadzie odwrotnego schematu - wszystkie zachowania, do jakich mogliśmy być przyzwyczajeni w thrillerach, zostały poprzestawiane. Odważne posunięcie, a co najważniejsze udane, ponieważ tylko na pozór każda z tych postaci wiedzie normalne, spokojne życie.

Narracja jest zmienna: raz poznajemy przebieg wydarzeń z perspektywy pierwszoosobowej poprowadzonej przez Vanessę, innym razem narrator staje się trzecioosobowym, by przestawić życie Nellie. Autorki potrafią zaciekawić, a ich ulubionym sposobem prowadzenia akcji są niedomówienia i półsłówka, które potrafią wywieść w pole. Zapewne również dlatego tę książkę czyta się jednym tchem.

Żona między nami to swego rodzaju test psychologiczny - sprawdź się sam, na ile dajesz się zwieść pozorom. Nie dziwi mnie zatem fakt, że ta powieść tak dobrze się sprzedaje w różnych krajach - ma do tego prawo, ponieważ jest naprawdę dobra! Polecam wszystkim, bez wyjątku.

Mnie pozostaje już tylko grzecznie czekać na film :)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~  
Tytuł: Żona między nami
Tytuł oryginalny: The Wife Between Us
Autor: Greer Hendricks, Sarah Pekkanen
Tłumaczenie: Marta Faber
Wydawnictwo: Zysk i S-ka   
Premiera wydania:  21 maja 2018 
Liczba stron: 430
Format: 145x215
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Cena detaliczna: 37,90 zł
* Prolog, str. 7-8
http://www.sklep.zysk.com.pl/sherlock-holmes-t-1.html

3 komentarze:

  1. Skoro to swego rodzaju test psychologiczny, to jako psycholog, koniecznie muszę przeczytać.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastycznie poprowadzona fabuła :) Ogromnie lubię takie zaskoczenia :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawa jestem tej książki i mam ją w swoich czytelniczych planach...

    OdpowiedzUsuń