środa, 30 stycznia 2019

Za zamkniętymi drzwiami - B.A. Paris

B.A. Paris to autorka, której (wg statystyk) powieści znikajają z księgarskich półek średnio co 2,5 minuty. Brzmi intrygująco? No na pewno na tyle, by ktoś taki jak ja (książkoholik) musiał sprawdzić, o co tyle hałasu. Swiatowy bestseller? Najpopularniejszy thriller ostatnich lat? Przekonajmy się, co też znajdziemy Za zamkniętymi drzwiami!


Jack i Grace to perfecyjna para, tworząca jeszcze doskonalsze małżeństwo. Piękni, inteligentni, bogaci, zawsze zgodni i nierozłączni. Nic zatem dziwnego, że aż chce się znaleźć coś, co nie pasuje do tego idealnego obrazu. Jednakże bardzo trudno poznać bliżej Grace, ponieważ Jack nie opuszcza jej na krok. Gdy się umawia z nią sam na sam, to albo odwołuje spotkanie... albo przyjeżdża z mężem. Wielka miłość? A może jedno wielkie kłamstwo?

Wiecie, ja tak z natury podchodzę dość sceptycznie do powieści okrzykniętych wielkim bestsellerem. Ostatecznie jeżeli coś spodobało się tak wielu ludziom, na pewno wcale takie dobre nie jest. Prawda? Zatem kto by przypuszczał, że schrupię tę powieść w jedną noc? Ze nie będę w stanie odłożyć jej grzecznie na kolejny dzień, tylko czytać mimo zmęczenia? Ze, pomimo widocznych wad i wielu przeczytanych thrillerów w swoim życiu, tak pozytywnie się zaskoczę trzystoma stronami opowieści o pewnym małżeństwie? Ze będę chciała tę powieść dalej polecać?


Wyjaśnijmy coś sobie...

Pomysł autorki jest dość ciekawy, ale nie jakoś oryginalny pomysł (kłania się m.in.: Posłuszna żona, Zona między nami). Jendakże to, co może wyróżnić Paris od innych pisarzy jest to, że ta pani potrafi odpowiednio ubierać całość w zdania oraz dozować emocje. Już od pierwszej strony czuć, że coś się święci i - co ważne! - Paris nie bierze czytelnika za mało inteligentną jednostkę. Wręcz przeciwnie! Szybko wychodzi na jaw, że Jack wcale taki normalny nie jest, stąd też Za zamkniętymi drzwiami przeminia się w swego rodzaju escape room, z którego zarówno Grace, jak również czytelnik będzie musiał uciec. Pytanie tylko - jak. I właśnie ten aspekt jest w tej powieści najlepszy, ponieważ trzeba przyznać, że pozytywnie zaskakuje, niczym u samego Hitchcocka!

Kolejnym plusem jest sama główna bohaterka. Grace to ta postać, którą się lubi, a przynajmniej ceni. Kobieta zachowuje się logicznie i naprawdę ma ważny powód, by działać tak,  jak działa. Ta autentyczność sprawia, że można jej współczuć i kibicować, a jej inteligencja wprawia w podziw. Wydaje mi się, że głównie dlatego, że to ona jest narratorką - zatem ma prawo głosu - Za zamkniętymi drzwiami może się szczerze spodobać; zakończenie natomiast wywoła szeroki uśmiech satysfakcji.

- Mam coś dla ciebie - zaczyna. 
- Co? - pytam z wystudiowaną obojętnością - Książkę 
- I po krótkiej pauzie dodaje: - Chcesz? [...]
- To zależy [...]
- Od czego?
- Od tytułu. Jeśli to coś w rodzaju "Moje życie z psychopatą", nie jestem zainteresowana.

Jednakże nie znaczy to wcale, że Za zamkniętymi drzwiami pozbawione zostało wad. Wady są i to nawet jeden, moim zdaniem, dość poważny. Mianowicie w debiucie Paris najgorzej wypada główny antagonista, a ów szczegół może nieraz zepsuć zabawę. Jak mnie bolało, gdy Jack, zamiast milczeć, mówił i mówił, i mówił. O wiele lepiej (i mądrzej z jego i autorki strony) byłoby, gdyby jego czyny pozostały w sferze niedopowiedzeń - a niech czytelnik zastanawia się, o co może chodzić; a niech sobie poskłada wszystko w całość. Tutaj niestety wszystko jest jasne, widoczne jak na dłoni. Dlatego też niestety zakończeniu może towarzyszyć gorzki smak rozczarowania.

Gdyż satysfakcja po Za zamkniętymi drzwiami będzie. W zależności od czytelnika może być mniejsza bądź większa, ale i tak jakaś będzie. I może dlatego, że to taka powieść dla wszystkich, to aż warto ją polecić. Może nie nazwę debiutu Paris rzeczą genialną i jedyną w swoim rodzaju, może już do niej nigdy więcej nie powrócę, ale pożyczę ją swoim bliskim - a to już jest jakiś sukces, prawda?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Za zamkniętymi drzwiami
Tytuł oryginalny:Behind Closed Doors
Autor: B.A. Paris
Przekład: Janusz Ochab
http://www.wydawnictwoalbatros.com/Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 15. luty 2017
Liczba stron: 304
Format: 135x205
Oprawa: Miękka
Cena: 32,90 zł
Kategoria: Thriller7 komentarzy:

 1. Jestem przed lekturą tej książki i jestem ciekawa, jakie będą moje wrażenia po lekturze. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Również jestem jeszcze przed lekturą, słyszałam o niej wiele dobrego, wieć już nie mogę się doczekać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja przyjaciółka była za to zachwycona ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach obie książki Paris :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem nastawiona właśnie na lekturę tego typu, czyli thriller niezwalający z nóg, ale na tyle dobry, że nie ma wrażenia straconego czasu. Myślę, że wielu pisarzy ma problem z ukrywaniem motywacji czarnych charakterów, co w thrillerach widać jak na dłoni.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dawno nie czytałam żadnego thrilleru, a ten motyw dziwnego małżeństwa zapowiada się ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedn z moich ulubionych książek.

  OdpowiedzUsuń