poniedziałek, 14 grudnia 2020

Śmierć na Nilu - Agata Christie

Detektyw Herkules Poirot wyrusza na zasłużony odpoczynek - wypływa do Egiptu. Spokojny rejs po Nilu niestety przemienia się w piekło dla jednej z uczestniczek luksusowej wyprawy. Linnet Ridgeway zostaje postrzelona. To kobieta, która miała wszystko - pieniądze, sławę, a nawet wielką miłość. Dlatego tak wiele ludzi pragnęło ją zamordować i dlatego też rozwiązanie tej zagadki nie będzie takie proste, jak się na pozór wydaje.

Śmierć na Nilu to bez wątpienia jedna z najlepiej napisanych i najlepiej przemyślanych powieści Królowej Kryminału (swoją drogą jest też najgrubszą powieścią kryminalną napisaną przez Christie). Zamówiona w księgarni internetowej Tania Książka powieść przenosi nas z zimnej Polski do rozżarzonego słońcem Egiptu - ale nie tylko to ciepło sprawia, że nie można oderwać się od tej historii. 

Jako że kryminały tworzą zagadki, tak i tutaj piętrzące się tajemnice pragną wyjaśnienia. Agata Christie zadbała o wszystko - budowanie napięcia, ciąg przyczynowo-skutkowy i brawurowe, jak najbardziej oryginalne wytłumaczenie. Wytłumaczenie, które z jednej strony łapie za serce w związku z dwoma skrajnymi emocjami: miłością i nienawiścią. Nie przesadzam. Zapewniam, że do ostatniej strony Śmierć na Nilu trzyma poziom, a zakończenie sprawi, że nie będziecie w stanie o niej na długo zapomnieć.

Uważam, że Agata Christie może przekonać do swojej twórczości absolutnie każdego. Śmierć na Nilu (tak jak i pozostałe jej powieści) charakteryzują wartkimi dialogami i opisanymi skróconymi do minimum. Postacie zostały zobrazowane w taki sposób, że każdy będzie mógł wyobrazić sobie kogoś z własnego grona. Ta powieść bowiem to powieść, którą lubi się absolutnie za wszystko.

Całym sercem polecam Śmierć na Nilu nie tylko jako jeden z najznakomitszych bestsellerów Taniej Książki, ale jako bestseller wszech czasów. O jego niesłabnącej popularności niech świadczy chociażby fakt, że na podstawie tejże powieści została nakręcona hollywoodzka produkcja. Osobiście czekam na nią z utęsknieniem (gdyż premiera jest co i raz przesuwana), dlatego tym bardziej się cieszę, że mogłam powrócić do Śmierci na Nilu z tą piękną okładką.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Śmierć na Nilu
Autor: Agatha Christie
Tłumaczenie: Natalia Billi
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Cykl: Okładki filmowe (tom 2)
Data wydania: 28.10.2020
Liczba stron: 336
Oprawa:Miękka-broszurowa
Gatunek:Kryminał

10 komentarzy:

 1. Uwielbiam serię o Poirocie, ale jeszcze tej konkretnej książki nie czytałam. Myślę, że już niedługo. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam całą tą książkę i muszę przyznać, że dzięki niej wyjątkowo łatwo było mi napisać recenzję wersji filmowej. Ja również mogę polecić tą książkę.

   Przy okazji Marto gratuluję ciekawego bloga, zaglądam tu już od dłuższego czasu.

   ---
   Pozdrawiam,
   Mariola (Recenzent WatchVideo, moja recenzja Śmierć na Nilu - link)

   Usuń
 2. Okładka cudna!
  Nie czytałam jeszcze ani jednej książki Agaty Christie, ale bardzo chciałabym to zmienić, więc musze w końcu zabrać się za którąś z jej książek. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam kilka lat temu "Morderstwo w Orient Expressie" i kompletnie mnie nie porwało. Było to moje pierwsze spotkanie z Christie i na razie jedyne. Powoli dojrzewam do tego, by dać jej kolejną szansę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Planuję ją przeczytać zanim zobaczę najnowszą adaptacja, która na razie nie ma nowej daty premiery.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Kto nie zna Agata Christie ten chyba nie zdaje sobie sprawy, jak rewelacyjną jest autorką. Książka opisuje wiele rzeczy, które są najczarniejszymi koszmarami. Intrygująca książka wymagająca wczytania się.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamiętam jak z zaciekawieniem czytałem "12 prac Herkulesa"... To była zdecydowanie najlepsza lektura szkolna

  OdpowiedzUsuń
 7. świetny blog. myślę, że każdy powinien zobaczyć śmierć na nilu

  OdpowiedzUsuń