poniedziałek, 8 lutego 2021

Kopciuszek i szklany sufit - Laura Lane & Ellen Haun

Macie dość uległych księżniczek czekających na swojego księcia z bajki? A może uważacie, że pewne animacje Disneya powinny zmienić swoje zakończenie? Jeżeli tak, mam coś dla Was. Kopciuszek i szklany sufit to lektura, która na pewno zadowoli wszelkie feministyczne fantazje dotyczące ulubionych bajek. I w sumie nie tylko feministyczne. Zapraszam.


Co jeżeli w życiu Małej Syrenki znajdzie się coś ważniejszego od księcia? Co jeżeli Mulan odkryje, że zarabia mniej od innych dowódców tylko dlatego, że jestem kobietą? Co jeżeli Wendy nie zaufa Piotrusiowi Panowi? Macie dość naiwnych księżniczek, które poświęcają całą siebie by być z ukochanym, którego przecież nawet nie znają? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie tę książkę.

Muszę przyznać, że nie wiedziałam, czego się spodziewać. I w sumie to dobrze, ponieważ dzięki temu otrzymałam niespodziankę. Autorki świetnie wyłapały wszystkie absurdy znanych bajek (a było ich niemało) i stworzyły z tego małe dzieło sztuki, które sprawia, że podczas lektury nie sposób się nie zaśmiać. Na pewno nie raz, nie dwa, każdy z nas miał z tyłu głowy "co by było gdyby...". Jeśli tak, to doskonale będziecie się bawili, ponieważ tutaj wszystko jest na opak.


- Jest sposób, żeby przełamać klątwę, i ja zamierzam tego dokonać. W gruncie rzeczy tylko ja mogę to zrobić. Pocałunkiem. [...]
- Ale ona śpi - powiedział. - Chcesz pocałować kogoś, kto śpi?
- Okay. Skoro tak to ująłeś, rozumiem, że to się może wydawać troche...
- ... zboczone! - przerwał mu Urwis. - To jest zboczone!*


Nie okłamujmy się. Parodia ma w sobie moc tylko wtedy, jeżeli kierowana jest do osób znających oryginalne dzieła... oraz dojrzałych ludzi. Styl autorek i dobór słownictwa także wskazuje na to, że Kopciuszek i szklany sufit to książka adresowana głównie dla dorosłych. Nie wątpię, że niektóre dzieci też będą czerpały z niej przyjemność, lecz zdecydowanie to książka 18+ ze względu na potrzebę spojrzenia niektóre bajki z perspektywy dorosłego człowieka.

Wiecie, co mi się najbardziej spodobało? To, że w tej drobnej złośliwości tkwi niemała mądrość ukazująca, jak bardzo nasze oczekiwania względem kobiecych postaci się zmieniły. Dowcipne parodie klasycznych baśni udowadniają, że wciąż można się wiele nauczyć z bajek... jeżeli tylko później będziemy na ich temat rozmawiać. Jak się okazuje "długo i szczęśliwie" niekoniecznie musi odnosić się do dwójki zakochanych odjeżdżających na białym rumaku na tle zachodzącego słońca. Przekonajcie się o tym na własnej skórze. Kopciuszek i szklany sufit już na polskim rynku!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Kopciuszek i szklany sufit
Tytuł oryginalny: Cinderella & The Glass Ceiling and Other Feminist Fairy Tales
Autor: Laura Lane & Ellen Haun
http://www.wydawnictwoalbatros.com/Przekład: Danuta Górska
Ilustracje: Nicole Miles
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 27. Stycznia 2021
Liczba stron: 128
Format: 150x230 mm
Oprawa: Twarda
Cena: 45,90 zł
Kategoria: Parodia
*str 24

2 komentarze:

  1. Brzmi zachęcająco i oryginalnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow, takie niekonwencjonalne retellingi, to coś w moim stylu, dodaję do listy!

    OdpowiedzUsuń