niedziela, 5 września 2021

Akademia Dobra i Zła. Jedyny prawdziwy król - Soman Chainani

Skończone. Trwało to sześć tomów i osiem lat (od 2013 roku), ale wreszcie doczekałam się  zakończenia baśniowej opowieści o Sofii i Agacie. Czy czekałam jakoś szczególnie na ostatni tom? Raczej nie. Ale kiedy już zamknęłam książkę, poczułam to, czego dawno nie czułam - poczucie spełnienia, że w sumie to dobra saga była.

Internet

Tedros na razie zdołał uniknąć śmierci i odkrył znaczenie prześladujących go we śnie słów króla Artura. Nadal jednak może liczyć tylko na garstkę najwierniejszych sprzymierzeńców i na swoją księżniczkę. Natomiast Wąż ma po swojej stronie całą Puszczę, a niedługo poślubi Sofię i stanie się Jedynym Prawdziwym Królem, zdolnym jednym pociągnięciem pióra zmieniać ludzkie losy. Wydaje się jednak, że Artur przewidział taki rozwój wydarzeń… Ale jak to możliwe, skoro nie był wieszczem? Jaką tajemnicę skrywał i jaką tajemnicę skrywa przeszłość Rhiana i Japeta? Czy te odpowiedzi uda się odnaleźć na czas?

Autorowi udało się utrzymać to, za co kilka lat temu pokochałam tę sagę - humor i oryginalność. Niby wiadomo, że podobna seria musi zakończyć się słowami "i żyli długo i szczęśliwie", a z drugiej strony i tak raz po raz byłam zaskakiwana rozwiązaniami. Jedyny prawdziwy król zdecydowanie nie jest lekturą, którą można odłożyć na bok. Wątki fabularne raz po raz się splatają, rozwiązując wiele tajemnic z przeszłości i dokładając kilka nowych. Dodatkowo jestem w szoku, jak sprawnie Soman Chainani prowadził akcję; jak zabawnie wplątywał w Akademię Dobra i Zła znane legendy i baśnie. Królewna Śnieżka, Aladyn to tylko przykłady wielu postaci, do których znajdziemy tutaj nawiązanie. To wszystko sprawia, że książka ta jest czarującą lekturą - zwłaszcza dla osób wychowanych na Disneyu.

Co u bohaterów? A dobrze. Każdy z nich pozostał sobą przez całe sześć tomy. Jako że jest to zamknięcie, muszę przyznać, że cieszę się, że autor nie zapomniał o Sofii. Ja wiem, że można jej nie znosić za jej zły charakter, ale bez wątpienia okazała się tutaj królową bez korony, co po raz kolejny udowadnia, że złe postacie są ciekawsze niż te dobre (patrz: Agata i Tedros). Raduje mnie także to, że w ostatnim tomie spotkaliśmy większość postaci, które przewinęły się przez pięć poprzednich tomów, dzięki czemu Jedynego prawdziwego króla można nazwać pełnoprawnym zamknięciem sagi.

Wprawdzie to prawie pięćset stron, ale nie okłamujmy się - takie lektury jak te czyta się na raz. Styl Somana Chainani jest prosty, a przy okazji pełen żartobliwych sformułowań (choć to akurat zasługa świetnego przekładu Małgorzaty Kaczarowskiej). Językowo Akademia Dobra i Zła przypasuje zarówno młodszym czytelnikom, jak i tym bardziej wymagającym. Jest zabawnie wtedy, kiedy ma być zabawnie; jest poważnie, kiedy wymaga tego sytuacja. Autor odpowiednio balansuje między różnymi emocjami, dając każdemu czytelnikowi coś, co go w tej książce zachwyci.

Krótko mówiąc - kto przeczytał pięć poprzednich tomów, na pewno przeczyta ten tom. Jeżeli jednak nie znacie tej serii, śmiało dajcie jej szansę. To ciepła, urocza opowieść - wbrew pozorom nie tak oczywista, za jaką można ją wziąć. A w dodatku niebawem zostanie zekranizowana przez Netfixa, więc czego tu więcej chcieć? Polecam!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Akademia Dobra i Zła. Jedyny prawdziwy król
Autor: Soman Chainani
Przekład: Małgorzata Kaczarowska
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 11. sierpnia 2021
Liczba stron: 480
http://wydawnictwo-jaguar.pl/Format: 135x210
Oprawa: Miękka
Cena: 42,90 zł
Kategoria: Wariacje baśniami

 

1 komentarz: