środa, 8 września 2021

Klatka dla niewinnych - Katarzyna Bonda

 

Czterdzieści trzy ciosy nożem. Tak pożegnała się z życiem Róża Englot. Obok otwartych ran na jej ciele sprawca pozostawił coś jeszcze –klucz. Gdy mąż kobiety, skazany za to brutalne zabójstwo, kończy odsiadywać wyrok, w warszawskiej kamienicy rozgrywa się kolejna tragedia. Z balkonu na siódmym piętrze w niewyjaśnionych okolicznościach wypada teściowa Englota. Kobieta ginie na miejscu. Szybko okazuje się, że do zdarzenia doszło podczas przepustki skazanego. Brakuje jednak niezbitych dowodów, które pozwoliłyby na postawienie mu zarzutów.

Hubert Meyer na prośbę prokurator Weroniki Rudy przyjeżdża do Warszawy, by jej pomóc w tej trudnej sprawie. Rudy uważa, że to zabójstwo na tle finansowym. Wiele jednak wskazuje na to, że rzecz jest bardziej skomplikowana, ma swój początek siedemnaście lat wcześniej i wiąże się z zaginionymi wtedy kobietami. Hubert jak zwykle działa po swojemu – szybko, niekonwencjonalnie, profesjonalnie. Ale tym razem sam ledwie ujdzie z życiem, a co więcej, stanie się jednym z głównych podejrzanych.*

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Katarzyny Bondy. Oczywiście znałam ją z nazwiska, warto było zatem zajrzeć do jej książki. Czy było to spotkanie udane? Powiedziałabym przeciętnie. Miałam ogromne oczekiwania wobec niej, a piąty tom z serii Huberta Meyera wypadł - co tu wiele mówić - blado.

Jak to kryminał, Klatka dla niewinnych to tajemnica poganiająca tajemnicę, akcja to wątek poplątany z innym wątkiem. I wszystko może było okej, gdyby nie to, że z góry przewidywałam, że ta powieść powinna mi się spodobać... a się nie spodobała. Fabuła jest przekombinowana, akcja nierówna, a i sama logika czasami kuleje. Nie jest źle, aczkolwiek spodziewałam się po prostu czegoś znacznie lepszego.

To nie tak, że zraziłam się do twórczości Bondy. Dam jej szansę, bo zdecydowanie ma dziewczyna talent pisarski. Po prostu Klatka dla niewinnych mogłaby zostać napisana przez każdego pisarza i niekoniecznie wskazywałaby, że napisała to uznana i poczytna Katarzyna Bonda. Poleciłabym tę książkę fanom Bondy, a pozostali mogą ją przeczytać w wolnej chwili.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Tytuł: Klatka dla niewinnych

Autor: Katarzyna Bonda 
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A. 
Seria: Huber Meyer 
Premiera: 28. lipca 2021 
Liczba stron: 448
Format: 140x203 mm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Cena: 39,90 zł
Kategoria: Kryminał
*Opis 1 komentarz: